Turnerova cena nazvaná po malíři J.M.W. Turnerovi je výročním oceněním britských výtvarníků do 50 let, organizovaná galerií Tate. Od počátku v roce 1984 jde o nejsledovanější umělecké ocenění v Británii. Cena má sice pokrývat všechna média a získali ji i malíři, ale spojována je především s konceptuálním uměním. Prouvostová je první Francouzka, která cenu před třemi lety získala.

Stuckismus má své stoupence i u nás

Tomu, že poslední léta dává přednost výhradně konceptuálnímu umění, čelí i Chalupeckého cena. Umění, které není někdy na první pohled dobře čitelné, má určité odpůrce mezi teoretiky i samotnými umělci, v Česku to zatím není tak vyhraněné, jako v zahraničí, kdy jeho odpůrci při vyhlašování vítěze Turnerovy ceny veřejně demonstrují.

Z odporu ke konceptuálnímu umění vzniklo třeba koncem 90. let hnutí stuckismu, jež má více než deset let i svou českou odnož. Vyznává klasickou malbu a sami jeho zakladatelé si název odvodili od slova „stuck", tedy uvíznutý, zaseknutý – v tomto případě v umělecké minulosti.

Finálové projekty pracují s řadou témat

Finalisty Chalupeckého ceny letos jsou Aleš Čermák, Katarína Hládeková, Anna Hulačová, Matyáš Chochola a Johana Střížková. Jejich finálové projekty pracují s řadou témat, jako jsou otázky sociální solidarity, práce, ekologie, medicíny, spirituality a změněných stavů vědomí, ale i jemně posunuté každodennosti.

Umělci ztvárňují své záměry skrze řadu médií od klasické sochy přes instalace a videa až po performance překračující čas i prostor výstavy. Z videem ale pracuje většina z nich.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého tradičně získá 100 tisíc korun na uspořádání výstavy, publikace či jiného autorského projektu a šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku.

Čtěte také: Preislerovy Tři dívky v lese se aukci prodaly za osm milionů Kč