L´EUROPE GALANTE
8. 8. Rudolfinum Praha

Uzavírá se tak čtyřtýdenní objevné putování za hudbou Středomoří. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní Campryho opera v koncertním provedení, poprvé se tak na jednom pódiu setkají renomovaní Les Folies françoises v čele s Patrickem Cohën-Akeninem a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové.

Tanec i hra se světlem

Camprovo dílo s nadhledem a humorem vykresluje přelétavé Francouze, něžné Španěly, žárlivé Italy i prudké Turky, střídá dynamické pasáže s klidnými.

Vedle obou renomovaných hudebních těles představí také sedm vynikajících pěvců z Francie, USA a Argentiny v čele se sopranistkami Chantal Santon-Jeffery a Eugenie Lefebvre, tenoristou Aaronem Sheehanem a bas-barytonisty Douglasem Williamsem a Lisandrem Abadiem.

„Evropa galantní je unikátní tím, že jde o první dílo specifického francouzského žánru opéra-ballet, což v našem případě neznamená, že se bude tančit, ale že partitura kromě zpívaných částí obsahuje také řadu krásných dobových tanců. V Rudolfinu bude dílo uvedeno s jevištními prvky, jehož součástí jsou stylizované kostýmy, jednoduché rekvizity a hra se světlem,“ říká Benoît Dratwicky, ředitel Centra pro barokní hudbu ve Versailles, v koprodukci s nímž se večer koná.

Opera L’Europe galante neboli Evropa galantní vyniká v dobové operní produkci tím, že v ní nevystupují zástupy bohů ani bohyň, ale příběhy jsou založeny na osudech běžných lidí. V prologu a čtyřech výstupech se před zraky diváků odvíjejí milostná dobrodružství v krajích zalitých jižním sluncem a omývaných Středozemním mořem. Zatímco indiskrétní a koketní Francouzi se dohadují o záležitostech lásky v prostředí kouzelného francouzského venkova, věrní a romantičtí Španělé zpívají rozkošné serenády pod balkony svých vyvolených. Žárliví a nespoutaní Italové rozehrávají své nebezpečné milostné hry v monumentálním sále přichystaném na ples. Coby typické turecké prostředí si Campra vybral atmosféru sultánova serailu.

19. ročník festivalu pokračuje i nadále v programové linii ve spolupráci s prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles, na níž se podílí také Francouzský Institut.