Pořadatelé o módě z trojrozměrné tiskárny mluví jako o projektu trochu z oblasti sci-fi, ale i tato oblast je podle nich výzvou k uplatnění stále více rozšiřované technologie.

Možnosti nové technologie

„Oděv ani látku nenahradíme, ale kdo ví, kam se bude lidstvo ubírat," říkají s tím, že zatím z 3D tiskárny vycházejí kusy podobné spíše divadelním kostýmům než běžně nositelným oděvům.

Přehlídka 1. října v La Fabrice bude stejně jako před rokem součástí hackerského kongresu Paralelní polis, který se od 30. září také po roce bude věnovat tématům decentralizace ekonomiky i společnosti za přispění nových technologií, politickému umění a svobodě na internetu.

Revoluční technologie

3D tisk je revoluční technologie, která je podle mnoha lidí považována za budoucnost módního průmyslu. Lidé s myšlenkou o 3D tisku koketovali již v 80. letech 20. století, ale až v roce 2011 přichází na scénu 3D tištěný oděv. Čeští návrháři se 3D tisku věnují asi dva roky.

Loni se na přehlídce prezentovalo pět týmů – módního návrháře často doplňuje specialista na technologie. Byla mezi nimi i držitelka ocenění Módní designér roku v soutěži Czech Grand Design Denisa Nová. Letos ukáže své modely návrhářka Šárka Bosáková.

Potenciál i pro ostatní oblasti 

Loni vytvořila jednoduché koncepty šperků inspirovaných přírodou a oceánem, pro letošní Fashion.stl vytvořila celou kolekci. V 3D tisku vidí potenciál jak pro módu a šperky, tak třeba i pro architekturu a zdravotnictví.

Propojit módu a světlo se prostřednictvím 3D tisku snaží mladá česká návrhářka Alžběta Moreno. Ve svém designu uplatňuje pravidla fraktálu, složitého geometrického objektu. Loni se rozhodla do fraktálu obléct modelky a díky 3D tisku se to podařilo. Vytvořený čtyřstěn byl ale spíše přehlídkovým modelem. Pro letošní festival chce připravit model, který bude nositelný v každodenním životě. Ale bude prý svítit.

Co je MakersLab? 

V rámci projektu Paralelní polis v Holešovicích funguje 3D tisková dílna MakersLab. Pořádá školení 3D tisku, kde seznamuje veřejnost s 3D technologiemi. Na kurzech třeba učí zájemce vytvářet vlastní modely na počítači a následně je tisknout. Jeden z kurzů sdružuje zájemce o drony, 3D tisk se využívá ke stavbě závodních indoor i outdoorových dro­nů.

Paralelní polis je sídlem Institutu kryptoanarchie, který založila skupina Ztohoven. Chce v něm své ideje, které stály za jejími dřívějšími diverzními akcemi, představit široké veřejnosti. V Paralelním městě chce lidem ukazovat, jak je možné žít nezávisle na státních strukturách.

Čtěte také: Výstava na náplavce ukazuje pomalou módu a spolupráci se seniory