Festival Mental Power Prague Film Festival vznikl vlastně náhodou. „Nic jsme neplánovali, jen udělat něco zvláštního pro klienty chráněné dílny. Zkusili jsme film, aniž by s tím měl kdokoli z nás zkušenosti, ale vše mělo být pouze interní a proto jsme se odvážili. Naivně jsme si tenkrát mysleli, že jde jen o jednorázovou akci na podporu kvality života našich kamarádů-klientů," řekl David Sychra.

Po natočení prvního filmu, kdy si mysleli, že mají hotovo, se začali ozývat rodiče klientů a se slzami v očích chtěli, aby ukázali celému světu, jak jsou jejich děti schopné. Proto založili festival, aniž by tušili, že tu po deseti letech stále bude a dokonce ještě větší.

Letošního ročníku se v červnu zúčastnilo dvacet filmů z České republiky, Švýcarska, Anglie, Belgie a dalších evropských zemí. Hosty čekalo i překvapení z Kostariky a Holandska, které se do projektu letos zapojilo.

Závěrečný galavečer

Vrcholem celého festivalu je vždy závěrečný galavečer, na kterém jsou vyhlášeny vítězné filmy pro daný rok. Oceněni budou herci a herečky s mentálním postižením v kategoriích, které znají lidé i z jiných filmových soutěží za nejlepší mužskou hlavní a vedlejší roli, ženskou hlavní a vedlejší roli, nejlepší film, scénář či kameru.

Role moderátora se už tradičně ujímá Vojta Kotek, v porotě zasedá například herečka Eva Holubová a Tereza Voříšková, herec Michal Suchánek, textař Michal Horáček či kandidátka na prezidenta Táňa Fischerová.

Kromě závěrečného třídenního ceremoniálu v Praze probíhají po celý rok v České republice i zahraničí Ozvěny Mental Power, které různé neziskové organizace pořádají ve spolupráci se společností Hendaver a které po celý rok prezentují práci handicapovaných a seznamují s ní širokou veřejnost.

Financování projektu je závislé hlavně na sponzorech. Přispívá ale i ministerstvo kultury a pražský magistrát. Roční rozpočet projektu se pohybuje kolem jednoho milionu korun.

Čtěte také: Český filmový festival mentálně postižených inspiruje celý svět