Na slavnostní zahájení ve Village Cinemas Anděl dorazí německý režisér Wim Wenders a český dramatik a exprezident Václav Havel.

Právě jeho dokumentární portrét Občan Havel přikuluje bude spolu s Předčítačem a Tykwerovým Internationalem představen hostům večera.

Navzdory krizi

„Navzdory ekonomickým potížím se nám nakonec podařilo přivézt letos zajímavé celebrity i kvalitní kolekci filmů,“ říká Fero Fenič. „Pražská část festivalu nabídne 214 filmů v tradičních sekcích, včetně soutěže Nová Evropa. V té bude opět volit porota složená z třiatřiceti dobrovolníků nejlepší film, předsedá jí výtvarník David Černý.“

Febiofest nabídne i novinku: titulkovací zařízení, které divákům umožní pohodlnější podívanou v kině.

O přehlídku je velký zájem, prodáno je téměř dvacet tisíc vstupenek, přičemž největší pozornosti se těší Daldryho Předčítač, Holka Ferrari Dino Jana Němce, Wendersovo Nebe nad Berlínem a také norské a islandské snímky. Stále je ale možné lístky sehnat, letos poprvé i formou online na stránkách Village Cinemas.

Wenders dostane Kristiána

Na zahajovacím večeru budou dnes předány Ceny Jaromila Jireše, které pravidelně udílí Asociace režisérů a scenáristů za podporu vzniku nekomerčních filmových počinů. Dostanou je Poštovní spořitelna za podporu filmu Tobruk a také dva jednotlivci – Jan Maivald za DVD edici Zlatý fond české kinematografie v Levných knihách a Fero Fenič za dlouholetou organizaci přehlídky Febiofest. Pro cenu Kristián za celoživotní přínos filmu si přijde i Wim Wenders, předá mu ji Václav Havel.

Z dalších osobností zavítají na festival britský filmař Mike Leigh (v závěru převezme Kristána za své dílo), Dán Thomas Vinterberg, iránský filmař Barbet Schroeder a další.

V rámci přehlídky proběhnou i tradiční bezplatné hudební koncerty.