„Stěhování Epopeje jsem zatím do rady hlavního města nepředkládal. Nejprve musíme dovést do konce jednání s Inchebou o obnově Průmyslového paláce, “ uvedl pražský radní pro kulturu Milan Richter. Protože k jednání o Epopeji se představitelé metropole nevrátí dřív než za měsíc, galerie hlavního města Krumlovu o půl roku prodlouží smlouvu o zápůjčce.

„To je pro mně nová a potěšující informace. Budeme se snažit dojednat novou smlouvu o nájmu s Inchebou. Ta stávající vypovězená vyprší s koncem dubna,“ řekl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. Jak se budou jednání na všech stranách odvíjet si netroufl odhadovat. „Myslím,ale že budou ještě dlouhá a může se stát i to, že od května bude Epopej v prostorách, na které nebude řádná smlouva. Pokud ji Praha nebude mít kam převézt, těžko ji bude stěhovat,“ podotkl Mokrý.

Zástupci magistrátu jednají s Inchebou o dostavbě nedávno vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Dodatek smlouvy, jímž se měla výstavnická společnost zavázat palác dostavět za peníze z pojistky, Incheba zatím odmítla podepsat.

„Máme zájem na co nejrychlejší obnově Průmyslového paláce, ale pokud se máme smluvně zavázat, musí to být reálný a konkrétní závazek. Musí být jasný stavební záměr, rozpočet a všechny další náležitosti,“ argumentoval ředitel marketingu Incheby Radovan Ježovič s tím, že to jsou podklady, které má předložit magistrát. Firma je podle jeho slov připravena poskytnout veškerou součinnost.

„Pokud bychom se s Inchebou nedohodli, a to nechci teď předjímat, tak by hlavní město muselo udělat další právní kroky včetně výpovědi nájmu Výstaviště. Nic to nemění na našem záměru Epopej na Výstaviště přestěhovat. Jen by to trvalo o něco déle,“ podotkl radní Richter.

Současně přiznal, že Muchova plátna po stěhování dlouhodobě zůstanou v Křižíkově pavilonu. „Projekt na nový pavilon byl již ve fázi územního rozhodnutí, ale kvůli nesouhlasu Muchovy nadace s podobou i s koncepcí instalace obrazů ho stavět nebudeme,“ řekl radní.