Koncert začíná ve 20.00 hod. a od 20.25 hod. jej ve zpožděném přenosu bude vysílat ČT Art. S brilantní virtuózkou Alisou Weilerstein se mohou zájemci setkat ještě následující den 11. září na recitálu v Pražské křižovatce. Na rozdíl od vyprodaného slavnostního zahájení je možné na tento koncert zakoupit poslední vstupenky. Festival Dvořákova Praha pokračuje až do 20. září a nabízí setkání s díly Antonína Dvořáka i dalších skladatelů světové hudební historie v podání mimořádných interpretů. Od dnešního dne je nejen pro festivalové publikum otevřena před Rudolfinem kavárna Café Dvořák. Více informací na www.dvorakovapraha.cz.

Když se Dvořáka naučila, bylo jí dvanáct

V prvních tónech šestého ročníku festivalu zazní 10. září proslulý Dvořákův violoncellový Koncert h moll. Není bez zajímavosti, že Alisa Weilerstein tuto svou oblíbenou skladbu poprvé veřejně provedla v pouhých čtrnácti letech s New York Youth Symphony v Carnegie Hall. „Když jsem se tento koncert naučila, bylo mi dvanáct. Vždycky k němu budu mít zvláštní náklonnost, nejen kvůli těmto skoro dětským zážitkům, ale proto, že je to jedno z mistrovských děl koncertní literatury vůbec," vzpomíná Alisa Weilerstein, jež si mezinárodní renomé vydobyla za styl hry, v němž kombinuje virtuozitu a technickou dokonalost se spontaneitou interpretace. V průběhu večera dále zazní Beethovenova 7. symfonie a především Adagio ze 3. symfonie jednoho z nejvýraznějších skladatelů současnosti, letošního jubilanta, osmdesátiletého Krzysztofa Pendereckého, který slavnostní zahájení festivalu poctí svou návštěvou. Větu Adagio uvede Česká filharmonie v autorské interpretaci pro smyčce ve světové premiéře.

Druhý festivalový večer patří opět jedinečné violoncellistce Alise Weilerstein. V intimním prostředí Pražské křižovatky vystoupí pouze za doprovodu pianisty Iva Kahánka a společně se ponoří do děl Antonína Dvořáka - Klid lesa a Polonéza A dur, Johannese Brahmse -  Sonáta pro violoncello a klavír e moll, op. 38, a Fryderyka Chopina - Sonáta pro violoncello a klavír g moll. Na stejném místě vystoupí v programové řadě recitálů i vynikající houslista Julian Rachlin.

Kdo je… Alisa Weilerstein

Jednatřicetiletá americká violoncellistka Alisa Weilerstein má za sebou imponující kariéru lemovanou vystoupeními s prvotřídními orchestry na obou stranách Atlantiku a nadšenými kritikami. Když jí byly čtyři, dostala do ruky violoncello a o půl roku později měla svůj první koncert. Kreativní přístup nezatížený drilem a motivovaný touhou dostat z nástroje to nejlepší, emocionální intenzita a vášeň tvoří jedinečnost Weilersteinové hry, jíž tolik fascinuje a obohacuje posluchače i kritiky. Debutovala ve třinácti letech s Clevelandskými symfoniky, o dva roky později si vyzkoušela Carnegie Hall v New Yorku. Ve čtrnácti letech podepsala smlouvu s agenturou a tím se ještě coby teenager stala vytíženou koncertní umělkyní. Milníkem v životě sólistky, která má v životopise jména všech významných světových orchestrů, se stalo pozvání Daniela Barenboima, aby s ním a s Berlínskými filharmoniky provedla v roce 2010 Elgarův violoncellový koncert.

Další nabídka Dvořákovy Prahy

Festival dále v příštích dnech poctí návštěvou například fenomenální pianista Jevgenij Kissin, šéfdirigent Metropolitní opery Fabio Luisi, houslista Julian Rachlin, pěvec Adam Plachetka či světové orchestry Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Beijing Symphony Orchestra nebo Kammerorchester Basel. Výsadní postavení rezidenčního orchestru festivalu zaujímá Česká filharmonie. Vedle hvězdných jmen dává festival prostor vyniknout i nejmladší generaci umělců v rámci cyklu Debut, na kterém letos vystoupí houslistka Esther Yoo, violoncellista Ivan Karizna a klavírista Denis Kožuchin. Festival vychází vstříc také mladým příznivcům klasické hudby, kterým nabízí vedle obvyklých příznivých cen též bohatou programovou nabídku v rámci Klubu mladých.

Festival nezapomíná ani na nejmenší publikum a na sobotu 14. září připravil rodinný den s koncerty, divadelním představením i výtvarnou dílnou, na které si mohou děti vyrobit vlastní knihu o Antonínu Dvořákovi.

Festivalovou atmosféru zpestří kavárna Café Dvořák před Rudolfinem, která je od dnešního dne otevřena každý den až do závěru festivalu. Vedle lahodné kávy nabízí například oblíbený koláč Antonína Dvořáka i další pochutiny.

Dvořákova Praha 2013 – přehled koncertů

10. září / Rudolfinum     ALISA WEILERSTEIN, ČESKÁ FILHARMONIE, JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
11. září / Pražská křižovatka        ALISA WEILERSTEIN
12. září / Pražská konzervatoř    ESTHER YOO
12. září / Rudolfinum     JEVGENIJ KISSIN
13. září / Pražská konzervatoř    IVAN KARIZNA
14. září / Pražská konzervatoř / Rudolfinum a okolí         RODINNÝ DEN
14. září / Rudolfinum     BEIJING SYMPHONY ORCHESTRA
15. září / katedrála sv. Víta          ČESKÁ FILHARMONIE, FABIO LUISI
16. září / Rudolfinum     KAMMERORCHESTER BASEL
17. září / Rudolfinum     ADAM PLACHETKA
18. září / Rudolfinum     JULIAN RACHLIN, ČESKÁ FILHARMONIE
19. září / Pražská konzervatoř    DENIS KOŽUCHIN
19. září / Pražská křižovatka        JULIAN RACHLIN
19. září / Rudolfinum     PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR, LUKÁŠ VASILEK
20. září / Rudolfinum     DEUTSCHES SYMPHONIE ORCHESTER BERLIN