Českým divákům méně známý Shakespearův titul si vybral sám jeho režisér Jan Antonín Pitínský. Do jednotlivých rolí obsadil herce, k nimž prý chová určitý obdiv a někdy až bláznivou sympatii. V podobných superlativech se o něm vyjadřují i aktéři.

"Tento rok jsem měl zaplaťpánbůh hodně práce, chtěl jsem si v létě odpočinout. Takže když mně poprvé zavolali, jestli bych se slavností zúčastnil, s díky jsem odmítl, protože jsem na to opravdu neměl ani náladu, ani sílu. Pak mi ale řekli, že inscenaci připravuje pan Pitínský, což mi trošku vyrazilo dech. Netušil jsem, že by tvořil venku," vypráví Ondřej Pavelka.

Martin Hilský: Shakespearovi klauni a šašci
Novinka shakespearovských slavností: Dobrý konec všechno spraví

"Hned mi začal blikat majáček, protože s ním dělám vždycky a cokoliv, a tak jsem práci s velkou radostí přijal. Známe se již od Ochotnického kroužku, kde jsem viděl jeho skvělou inscenaci Matka. To bylo pro mě velké zjevení. Takže vím, že pan režisér je duše otevřená."

Potvorácká pověst

Jeho postava se v komedii o neopětované lásce, která je autorovým rozloučením s tímto žánrem, jmenuje Parol, což není zrovna výlupek ctnosti. "Vidíte, to je zajímavé. Další postavy tak o Parolovi hovoří a chovají se k němu, jak říkáte, že není výlupek ctnosti. Ale proč je potvora, to zatím nevím. Asi proto, že Shakespearovy postavy jsou vždy mnohoznačné, vrstevnaté, lomené, a proto jsou zajímavé. Parol má tak strašně potvoráckou pověst, až je to zábavné. Ale jak víme, pověst se nemusí slučovat s tím, jaký člověk doopravdy je," říká herec.

Divadlo na Vinohradech.
Divadelní sezona vyvrcholí několika premiérami. Začnou i festivaly

Drzý humor

Na Letních shakespearovských slavnostech bude Pavelka účinkovat už počtvrté, poprvé to bylo před osmnácti lety v inscenaci Zkrocení zlé ženy. "Byla zajímavá hlavně tím, že partu kolem Petrucia, kterého jsem hrál, tvořili Češi, a tu kolem Kateřiny Slováci. Jistě si dovedete představit, že to bylo jazykově velmi napínavé a neslo to s sebou i značnou dávku drzého humoru," směje se Ondřej Pavelka. Na slavnosti mimochodem občas zavítá i jako divák. "Naposledy jsem viděl od SKUTR skvělý Sen noci svatojanské," říká.

Massive Attack
Startuje největší festival v Praze. Metronome ukáže hvězdy ostrovní hudby

V létě se prý ale bude snažit i "vypnout". Kde a u čeho se nejlépe odreaguje? "Kniha, víno, příroda," vyjmenovává. A co jej momentálně kromě práce baví nejvíc? "Má krásna žena. Je s ní v poslední době velká sranda," dodává herec.

V inscenaci se dále představí Anna Fialová, Martin Siničák, Marie Durnová, Jan Vlasák, Martin Dejdar, Oldřich Vízner, David Janošek, David Novotný, Kateřina Holánová či Anna Stropnická. Autorem hudby je Vladimír Franz, dramaturgem Petr Osolsobě, scéna je dílem Jana Štěpánka a kostýmy navrhla Jana Preková.

Na festivalu Prague Proms zazní také hudba Ennia Morriconeho.
Začíná festival Prague Proms. Zahájí jej slavnostní mše v Obecním domě