Obnovená Opera v Šárce letos slaví 15 let. Akce v roce 2005 navázala na tradici operních představení v Divadle nad Čertovým mlýnem, zahájenou před dlouhými 106 lety. 

„Ochránci přírody se tehdy báli, že tam zašlapeme mravence a čmeláky, nakonec jsme se ale na magistrátu setkali se vstřícnými lidmi, kteří nám řekli, že ošlap terénu jednou za rok prospěje,“ zavzpomínala pro Český rozhlas Vltava na počátky projektu pěvkyně a dramaturgyně Renée Nachtigallová. 

Vyčerpaný český repertoár 

Letošní ročník bude minimálně v jedné věci unikátní. Až dosud se Šáreckým údolím rozléhaly jen české árie. V neděli 1. září se to změní. Na programu je poprvé dílo zahraničního autora. A ne ledasjakého! Mezi stromy zazní tóny nesmrtelného Wolfganga Amadea Mozarta. Hrát se bude Don Giovanni. „Značnou část českých oper jsme už vyčerpali. Don Giovanni sice není český, ale Mozart ho napsal pro Prahu,“ vysvětlují volbu pořadatelky akce. 

Pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého, který se dirigování opery v Šárce ujal potřinácté, umělce doprovodí orchestr a sbor opery Národního divadla v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové.

V titulní roli se představí renomovaný barytonista Martin Bárta. I v dalších úlohách se pravidelným návštěvníkům představí „známé tváře“ Aleš Briscein jako Don Ottavio, František Zahradníček jako Komtur, Ester Pavlů jako Donna Elvira, a Pavel Švingr jako Masetto. Opera bude uvedena v italském originále, k dispozici budou libreta v češtině.