Dalece překonala další taháky: Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech (128 tisíc návštěvníků) a pražské hudební United Islands (60 tisíc).

Hlavním lákadlem programu opět bude takzvaný videomapping, tedy projekce ve volném prostoru na libovolné objekty v tomto případě na čtveřici historických domů v centru Prahy.

Diváci je letos nově uvidí na paláci Kinských na Staroměstském náměstí a na budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Stejně jako loni pak projekce budou i na kostelu svaté Ludmily na náměstí Míru a na Michnově paláci.

Jiní umělci, jiná projekce

Projekce pak budou úplně jiné než loni. Na starosti je ostatně mají jiní umělci. Takže například na náměstí Míru zavítají španělští experimentátoři říkající si Onion Lab, k Městské knihovně zase australští The Electric Canvas, kteří za sebou mají třeba ozáření budovy opery v Sydney. Pro Prahu si připravili projekce, ve kterých se mají silná světla prolínat s humornými animovanými příběhy.

Z českých umělců svoje světelné objekty a nová díla představí Petr Nikl a David Vrbík, Richard Loskot, Gabriela Prochazka nebo svérázný umělec David Černý.

Kdo bude od 16. do 19. října procházet centrem Prahy, festival jen stěží mine: zavítá totiž na nejfrekventovanější místa, jako jsou Smetanovo nábřeží, Karlův most, Náplavka nebo Kampa.

Na začátku své existence

„Festival Signal je teprve na začátku své existence, ale již prvním ročníkem s čtvrtmilionovou návštěvností dokázal rozvířit vody kulturního dění a upravit evropskou mapu významných kulturních událostí," těší zakladatele a ředitele akce Martina Poštu. Ten festival připravoval tři roky.

Motivací pro něho byl úspěch videomappingu na Staroměstském orloji v roce 2010 u příležitosti oslav 600. výročí orloje. Projekce tehdy připravili umělci z české dílny The Macula, a Pošta, který stál v čele produkčního týmu. Začal přemýšlet o tom, jak podobné umění v Česku představit širší veřejnosti.

To se, alespoň dle monitoringu dat z mobilní sítě, který si Praha nechala k festivalu zpracovat, podařilo. Ze čtvrt milionu návštěvníků totiž údajně téměř 90 procent tvořili Češi, přičemž 67 procent jich bylo z Prahy. Z „přespolních" pak zavítalo nejvíce návštěvníků z Kladna.

Festival Signal 2014Koná se od 16. do 19. října, každý večer od 19.00 do 24.00 hodin v ulicích Prahy.

Hlavním bodem programu jsou čtyři velké videomappingové projekce na budovách v centru Prahy, dále ale mohou návštěvníci a kolemjdoucí vidět více než 20 světelných instalací v ulicích, parcích či ve Vltavě. Více než deset projekcí a instalací bude uvedeno ve světové premiéře.

Festival bude slavnostně zahájen na Staroměstském náměstí, a to spuštěním prvního videomappingu na palác Kinských ve čtvrtek 16. října v 19 hodin. V den zahájení se také uskuteční výjimečná vernisáž světelné instalace The Pool americké umělkyně Jen Lewin u Hergetovy cihelny.

Na Ovocném trhu bude čtyři večery duhaAutor Richard Loskot, letos podruhé nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého, připravuje speciálně pro prostor Ovocného trhu světelnou instalaci inspirovanou duhou. „Duha je přírodní optický jev. Provází člověka už od nepaměti, ale i tak je stále pro mnoho lidí záhadou," říká Loskot. Ten využije pomalu rotujících skleněných hranolů, které rozloží bílý paprsek na všechny barvy duhy. V tomto zvětšeném experimentu se stíny diváků stanou součástí spektra. „Můžete přistoupit k duze, ale tentokrát vám neunikne. Dochází k míchání, sčítání a odečítání barev. Krása je v jednoduchých věcech, záleží na formě podání. Světlo je vše, co vidíme, nic víc. Světlo má v sobě veškeré informace."

Na náměstí Míru projekce z BarcelonyFestival opět zavítá na náměstí Míru a zdejší kostel sv. Ludmily. Po loňském úspěchu videomappingu od českého uskupení The Macula na stejné místo zavítají experimentátoři z Barcelony Onion Lab, aby adaptovali projekt spojený s tématem evoluce. Diváci se mohou těšit na souhru světla a zvuku s důrazem na témata transformace a alternace reality prizmatem času.

Městská knihovna jako jedno plátnoAustralští mágové videomappingových projekcí The Electric Canvas rozsvítili například slavnou budovu opery v Sydney. V Praze se jejich um předvede na fasádě Městské knihovny, kterou promění v jedno gigantické plátno. Umělci jsou známí svým nekompromisním jasem obrazu, barevností a humorem obsahu, který se nevyhýbá ani figurativním motivům. Připravují animované epizody, spojené s kouzlem a posláním místa.

Na Kampě hry pro malé i velké Na louku u Hergetovy cihelny by měl zavítat každý, kdo si rád hraje, nejen se světlem. Po úspěchu instalace The Pool autorky Jen Lewin v Sydney nebo Singapuru si budou moci diváci také v Praze užít tuto výjimečnou interaktivní instalaci americké umělkyně. Skládá se ze stovky na zemi v kruhovém uspořádání rozložených světelných stupínků, které jsou vzájemně propojeny. Pohybem po tomto poli mohou návštěvníci společně ovlivňovat barevnost a změnu uspořádání světla v prostoru.

Ve Vltavě se objeví KrakenKraken je legendární mořský živočich gigantických rozměrů, o kterém se tvrdí, že přebývá na pobřeží severních zemí. V rámci festivalu světla ale bude i na „tajném místě" ve Vltavě, v Praze. Zatímco ve dne má být lehce k přehlédnutí, v noci spustí svou magickou světelnou show, připomínající podle pořadatelů „bioluminiscenci hlubinných tvorů". Autorka Gabriela Prochazka projekt umělého svítícího organismu vytváří ve spolupráci s umělcem Petrem Puflerem a programátorem Dmitri Berzonem.

256 svítících balónků nad stromyZítkovy sady ožijí sítí 256 héliem a ledkami plněných balónků, které autoři Maxime Houot & Nohista používají jako interaktivní světelné pole. V instalaci nazvané Cyclique programují souhru pulzujícího a putujícího světla spolu se zvukem, aby diváky vtáhli do nepřeberných variací světelných vzorců a pohybů. Podle autorů se jedná o dílo, které se nachází mezi „digitálním minimalismem a monumentální kinetickou instalací."

Na Smetanově nábřeží socha z lucerenSmetanovo nábřeží se rozzáří poutavým, leč intimním sochařským objektem Fyr Lighthouse od Jari Haanperä, který tvoří desítky postupně se rozsvěcujících a zhasínajících luceren. Inspirací projektu jsou majáky, nikoli nadarmo byl proto prvně uveden v Dánsku.