Šestatřicetiletou rodačku z pensylvánské Filadelfie světová kritika označuje za nejlepší interpretku Sibeliova houslového koncertu. A právě jeho Houslový koncert d-moll, v němž se v jejím podání snoubí strhující výraz s bohatou barevností její hry, předvede při svém pražském vystoupení. Doprovodí ji Asian Youth Orchestra, který povede jeho spoluzakladatel a umělecký ředitel Richard Pontzious.

Vedle Sibelia je na programu nejslavnější symfonická báseň Richarda Strausse Don Juan a Symfonie č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena.

Sarag Chang je zázračným dítětem, které začalo svoji koncertní dráhu v šesti letech v New York Juilliard School, v osmi už debutovala Paganiniho houslovým koncertem č. 1. s New York Philharmonic vedenou světoznámým dirigentem Zubinem Mehtou.

„Je to nejúžasnější, nejdokonalejší a nejideálnější houslistka, jakou jsem kdy slyšel,“ prohlásil o ní slavný houslista a dirigent Yehudi Menuhin.

Sarah Chang hraje na nástroj Guarneri Del Gesu z roku 1717. Získala ho od houslisty Issaca Sterna, který byl jejím mentorem od jejích šesti let. „Ten nástroj je královský. Je tu už tři sta let a přežije mne. Je mou odpovědností se o něj co nejlépe starat aby mohl sloužit dalším generacím,“ uvedla houslistka.

Zpravodajský magazín Newsweek zařadil v roce 2006 Sarah Chang mezi vlivných a inspirujících 20 Top Women a o dva roky později dostala prestižní ocenění Young Global Leader od Světového ekonomického fóra (WEF).

Už ve svých dvaadvaceti letech se stala uměleckou velvyslankyní USA. Natočila dvě desítky alb, některá s takovými velikány, jako je španělský tenor a dirigent Plácido Domingo nebo americký trumpetista a skladatel Wynton Marsalis.

Sarah Chang vystoupí s orchestrem AYO v Praze 2. září 2017 od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Koncert pořádá agentura Panart.

Program:
R. Strauss: Don Juan
Sibelius: Houslový koncert d-moll
Beethoven: Symfonie č. 7