„Díky nově otevřené expozici Rybářství, mnoha úspěšných akcí během celého roku a výstavy Les – příběhy stromů a lidí stoupla návštěvnost na dvojnásobek proti roku 2014.

Po komplexní obnově budovy i expozic se předpokládá návštěvnost až 200 tisíc návštěv­níků," píše muzeum ve zprávě. Chtělo by tak dosáhnout návštěvnosti svého slavnějšího letenského protějšku – Národního technického muzea. Do jeho expozicí loni zavítalo 201 686 lidí.

Návštěvnost se zdvihla i ve Valticích 

Tržby ze všech poboček loni mírně vzrostly na 5,27 milionu korun. Na skoro čtyřnásobek se zvedla návštěvnost pobočky ve Valticích, kde ale došlo ke sloučení vstupenky do muzea spolu se vstupem do valtického zámku. Naopak na pobočce Ohrada došlo k poklesu návštěvníků na přibližně třetinu, protože tamní zoo projekt společné vstupenky zrušila.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že nový model rodinného vstupného, které je pro jakýkoliv počet dětí, je pro instituci výhodný. Tržby v Praze stouply loni o třetinu na 1,18 milionu korun.

Rodinné vstupné 

Tržby za vstupné na jednoho návštěvníka loni muzeu v průměru celkově stouply na 22,2 koruny. Stát na jednoho návštěvníka loni přispíval 235 korunami, což bylo o 31 korun na hlavu více než předloni. „S tímto ukazatelem muzea nerady pracují, protože hlavním smyslem muzea je ochrana a správa sbírky, což se do tohoto ukazatele nijak nepromítne," dodává výroční zpráva.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) požádal proto ministra kultury Daniela Hermana (rovněž KDU-ČSL), aby zavedl rodinné vstupné pro jakýkoliv počet dětí i na státních zámcích a hradech.

Čtěte také: Dům od Bílka by mohl být muzeem a místem pro seniory