„Přál bych si, aby můj film mohl xenofobii vyléčit a jsem rád, že ho mohu představit právě v Praze. Byl jsem tu už před pěti lety, když jsem dokončil svou ročníkovou práci. Toto téma je bohužel stále aktuální a i dnes straší Německo. I v současné době se u nás vypalují domy, kde žijí exulanti," řekl mladý německý filmař o tomto svém druhém celovečerním projektu.

Nezaměřil se v něm jen na staré události, ale i na přetrvávající problém xenofobie, který zmítá Evropou se stále rostoucí intenzitou, Českou republiku nevyjímaje. „Rasismus, xenofobii a nesnášenlivost opravdu nesmíme tolerovat," dodal režisér.

„Film mě nadchl svým originálním zpracováním i hereckými výkony. Je to naprosto aktuální film, navíc filmově mistrovsky zpracovaný. Pro mě jasný hit," komentoval zařazení tohoto snímku do programu dramaturg festivalu Zdeněk Blaha.

Sugestivně podaný film velmi originálně pracuje s kamerou. Nabízí pohled tří odlišných účastníků nepokojů na jednu událost. V napínavém dramatu plném silných hereckých výkonů se kromě zavedených německých herců, jako je Devid Striesow (Čas kanibalů, Pád Třetí říše), představí i nastupující herecká generace, tedy Joel Basman a Jonas Nay.

Filmy se objeví i v reprízách

Dny evropského filmu představí to nejzajímavější, co v evropské kinematografii v poslední době vzniklo. Její pražská část, která se vedle Lucerny koná i v kinech Světozor a Royal, skončí 16. dubna. Od 17. do 20. dubna bude pokračovat v brněnském kině Scala. Ozvěny se pak odehrají v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Havířově a Plzni.

Burhan Qurbani se narodil v roce 1980 v západním Německu jako syn afghánských imigrantů. Ve svém celovečerním debutu Vyznání víry (2010) ztvárnil drama tří mladých muslimů z Berlína, jejichž hodnoty a víra se dostávají do rozporu s moderním životem v současné západní společnosti. Film byl vyznamenán i v soutěži Berlinale.

Součástí festivalu jsou tradiční sekce jako třeba The Best of, která nabízí výběr nejzajímavějších filmů, které zaujaly diváky na zahraničních festivalech. V ní budou některé filmy uvedeny v české předpremiéře, jako třeba snímek Roye Anderssona Holub, který seděl na větvi a rozmýšlel o životě.

Proti loňskému ročníku je počet filmů nižší, objeví se však i v reprízách, což umožní, aby je vidělo více zájemců.

Tři snímky doplní v pražském kině Royal na Vinohradech kulinářské zážitky ve formě tříchodového menu a představí gastronomii španělskou, francouzskou a italskou.

Více informací naleznou zájemci na adrese www.eurofilmfest.cz.