VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo v Dlouhé patří dětem a mládeži

PRAHA -Inscenací hry Tajný deník Adriana Molea v provedení královéhradeckého Divadla Drak dnes v Divadle v Dlouhé odstartuje devátý ročník festivalu pro děti a jejich rodiče Dítě v Dlouhé. Stejně jako v předchozích letech nabídne publiku až do neděle 3. června výběr z nejzajímavějších inscenací pro děti a mládež, které v poslední době vznikly v mimopražských profesionálních divadlech a v naprosté většině budou v Praze uvedeny poprvé.

29.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Bělka Petr

„Program letošního ročníku tvoří dvanáct představení devíti inscenací,“ uvedla dramaturgyně přehlídky Karola Štěpánová. Nejmenším divákům budou podle ní určena dopolední představení v podání Západočeského divadla Cheb (Pekelná princezna) a Slezského divadla Opava (Mach a Šebestová) a také víkendová nabídka. Ta kromě představení špičkových loutkových divadel – Naivního divadla Liberec (Hrnečku, vař!) a plzeňské Alfy (Trápení s legrací) – tradičně zahrne i doprovodný program, který vždy zahájí prohlídka zákulisí pod vedením herců Divadla v Dlouhé Michaely Doležalové, Martina Velikého a Martina Matejky. „Následovat bude divadelní jarmark v obou foyerech, kde se diváci budou moci seznámit s činností různých zájmových kroužků a klubů a některé z jejich aktivit si vyzkoušet,“ doplnila.

Starším školákům jsou určena dopolední i večerní představení ve všední den – Tajemný hrad v Karpatech (Středočeské divadlo Kladno – Lampion) a Ostrov pokladů (loutkohra Jihočeského divadla České Budějovice). Pro středoškoláky a dospělé je pak připravena klasika v současném pojetí – Maryša, kterou s herci brněnského Divadla Polárka nastudoval Martin Františák, a Divá Bára, již ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti režíroval Jan Antonín Pitínský.

Festival opět doprovází také hlasování dětských diváků o nejlepší inscenaci, která získá Cenu Vojty Šálka, letos v podobě velkého sádrového šálku od sochařky Markéty Šafárikové. Vedle ceny dětských diváků bude podruhé udělena také Cena rady festivalu, která do hodnocení vnáší odbornější hledisko a vyrovnává handicap titulů pro starší děti, které kvůli podstatně vyšší kritičnosti svých diváků prakticky nemají šanci uspět v anketě. Radu festivalu tvoří ředitel festivalu Jan Borna, ředitelka Divadla v Dlouhé Daniela Šálková a dramaturgyně festivalu Karola Štěpánová.

Protože festival Dítě v Dlouhé nabízí kromě divadelních zážitků i něco navíc, odnesou si malí diváci po každém představení dárečky od partnerů přehlídky. Díky podpoře Magistrátu hlavního města Prahy, ministerstva kultury a nadace Život umělce činí speciální festivalové vstupné 50, 80 nebo 100 korun.

Program:

29. května – 10 a 19 hodin – Tajný deník Adriana Molea – Divadlo Drak, Hradec Králové

30. května – 10 hodin – Tajemný hrad v Karpatech – Středočeské divadlo Kladno – Lampion

30. května – 19 hodin – Maryša – Divadlo Polárka Brno

31. května – 10 hodin – Pekelná princezna – Západočeské divadlo Cheb

31. května – 19 hodin – Divá Bára – Slovácké divadlo Uherské Hradiště

1. června – 10 hodin – Mach a Šebestová – Slezské divadlo Opava

1. června – 19 hodin – Ostrov pokladů – Jihočeské divadlo České Budějovice

2. června – 14.30 a 17 hodin – Hrnečku, vař! – Naivní divadlo Liberec

3. června – 14.30 a 17 hodin – Trápení s legrací – Divadlo Alfa Plzeň

29.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT