Herečka podepsaná jako Bláhová Dáša se ke svým pohádkám nechala inspirovat při cestách Tichomořím, především jeho jižním cípem. „Zamilovala jsem si tento kout světa. Žila jsem tam dvě desetiletí. Pověsti, většinou jejich úlomky, jsem sbírala na cestách. Snažila jsem se jejich příběhy ponechat tam, kde vznikly – jen jsem se je pokusila svým vyprávěním přiblížit našim středoevropským duším,“ říká Bláhová ke své knize Tiché moře vypráví.

Malíř a grafik Jan Chaloupek knihu barevně ilustroval černobílými kresbami, jež barevně střídmě koloroval. Publikaci vydalo nakladatelství Vltavín.

Chaloupek se k ilustracím této knihy nadále vracel a vytvářel další barevné variace a kreace. Výsledek ve větším výběru i ve větší velikosti je nyní vystaven ve vestibulu a kavárně Divadla Bez zábradlí. Zde více než v knize vyniká malířovo umění zkratky, s nímž ztvárnil obyvatele Tichomoří, tamní faunu, ale i nadpřirozené bytosti zmíněných pohádek.

Variace, při nichž více a na větších plochách využil kolorování kreseb akrylovými barvami, splňují totiž, oč usilovala knížka Bláhové: „Chtějí přiblížit exotické příběhy a prostředí našim středoevropNA VERNISÁŽI. Herečka a spisovatelka Dáša Bláhová s malířem Janem Chaloupkem. Foto: Dagmar Pavlíková ským duším.“