Název hry i její děj se inspiroval stejnojmenným ruským muzikálem, během jehož produkce v roce 2002 skupina čečenských ozbrojenců přepadla moskevské divadlo na Dubrovce a vzala 850 lidí jako rukojmí. Během akce a po ní zemřelo něco kolem 170 lidí, většina z nich na otravu plynem, který armáda použila proti teroristům. Torsten Buchsteiner (Německo) získal za tuto hru cenu Elske Lasker-Schüler-Dramatikerpreis 2005.

„Existují desítky studií o tom, že ženy v kritických situacích nereagují tak bezhlavě jako muži, mnohem méně žen se zabije, použije násilí a tak dále. Naslouchají svým pocitům, otevřeně s nimi zacházejí, a tak jim tolik nehrozí, že je popadne amok. Začal jsem se zabývat rusko-čečenským konfliktem, ale jakýkoli jiný by se dal použít stejně. Sama výchozí situace je vzrušující: na jedné straně sedí lidi v divadle a očekávají příjemný večer, na druhé straně se plánuje a organizuje přepadení. Zmocnit se divadla, to je myslím samo o sobě exemplární šílenství,“ prohlásil Buchsteiner.

Koncert pro tři herečky

Kde? Divadlo v Řeznické Řeznická 662, Praha 1
Kdy? Premiéra 28. 9., od 19.30 Reprízy 3. 10. a 9. 11. od 19.30

Jedná se o první spolupráci tohoto tvůrčího týmu, který se rozhodl tento text nastudovat pro jeho velkou aktuálnost, pro jeho silné poselství a nezpochybnitelnou kvalitu: „Domníváme se, že prostor v Řeznické na Praze 1 má své jméno především mezi diváky, kteří vyhledávají i náročnější tituly a i prostor divadla je nakloněný komornímu způsobu inscenování, kterou hra NordOst potřebuje k tomu, aby na diváky zapůsobila svým polodokumentárním charakterem a především emocionálním účinkem."

„Je to skvělý text a příležitost pro tři herečky. Zároveň je aktuální v jakékoliv době. A je to o lásce a jejích podobách, od mateřské až po fanatickou. Navíc je díky tomu, že je napsán podle skutečné události, silně apelativní,“ říká režisér Lukáš Pečenka