Shakespearovým Macbethem v režii hostujícího Jana Mikuláška zahájí 20. listopadu Divadlo v Dlouhé novou sezonu v zrekonstruovaných prostorách. Skončila se tím první etapa náročných oprav.

Divadlo na cestách

Inscenace Macbetha byla v Dlouhé poprvé uvedena už v červnu. Tři reprízy pak měla na podzim na mimopražských zájezdech, kde oblíbená scéna hostovala současně s hraním na čtyřech pražských jevištích. V rámci „nouzového provozu“ bylo uvedeno 46 představení, z toho 13 na zájezdech, a vznikla jedna premiéra – scénické čtení Zmizelé Československo. Diváci si herce divadla našli i v náhradních působištích, o čemž svědčí průměrná návštěvnost dosahující 88 procent.

„Důvodem absence byla rekonstrukce domu, kde naše divadlo sídlí,“ řekla na včerejším setkání s novináři ředitelka divadla Daniela Šálková. Provozu se dotkla první fáze oprav, která trvala od července do listopadu. Divadlo přenechalo majitelům objektu své sklady, v nichž vznikly podzemní garáže, a dostalo náhradní prostory. Kvůli nim bylo nutné vybudovat přemostění mezi jevištním výtahem a novým skladem ve výšce dvanácti metrů, odkud se nyní budou dekorace navážet rovnou na scénu.

Lednová premiéra

Soubor z Dlouhé od září jezdil na zájezdy. Ve zkušebně Divadla pod Palmovkou začal ve stejnou dobu režisér Jan Borna připravovat Stroupežnického Naše furianty, jejichž premiéra má být v lednu.

Režisér Macbetha Jan Mikulášek pracuje v Divadle v Dlouhé a vůbec v Praze poprvé, ale s jeho inscenacemi se mohli pražští diváci seznámit už několikrát při hostování ostravského Divadla Petra Bezruče.

„Inscenace Macbetha by měla být především aktuální, ale nejde o aktualizaci. Jeho témata jsou samozřejmě nadčasová a to je jeden z důvodů, proč jsem po tomto textu sáhl,“ řekl Mikulášek před prvním uvedením své inscenace v Praze.

čtk, hor