„Divadlo patří k nejvýznamnějším pražským, potažmo českým divadelním scénám. Historicky využívalo pro vstup diváků do sálu zadního foyeru v prostorách Pachtova paláce," řekl Wolf. Jenže od majitele dostalo v červnu 2014 výpověď z nájmu. „Nás zavazuje odpovědnost, abychom opět zajistili vhodný vstup," doplnil radní.

Diváci tak po výstavbě nového proskleného foyeru budou do sálu procházet přes dvorek. Bude zakryt skleněnou střechou. Uvnitř bude obloukovité schodiště na pavlač v prvním patře, kde vznikne pochozí galerie rovněž se vstupy do divadla. Schodiště bylo původně plánováno jako přímé, jeho ohnutí si ale vyžádali památkáři.

Předpokládané náklady na zastřešení a vytvoření nového foyeru jsou vyčísleny na 40 milionů korun. Kdy se začne dvorek přestavovat, zatím není jasné, město by to ale chtělo mít hotovo do konce srpna příštího roku. „V nejbližší době chceme vysoutěžit zhotovitele projektu. Rádi bychom tak začali sezónu 2016/2017 v již nové podobě," řekl Wolf.

Prostor bez nájmu

Potíže se vstupem způsobila výpověď z nájmu na prostor, kterým diváci chodili do sálu. Výpověď divadlo dostalo loni v červnu. Město se nakonec domluvilo s majitelem Pachtova paláce, ke kterému prostor patří, že nájem bude prodloužen do doby, než bude dostavěn nový vchod přes dvorek.

Podle Wolfa pak musí nyní město ještě vyřešit problém ze vstupem na jeviště, jeden ze dvou vstupů je totiž také v pronajatém prostoru. Divadlo Na zábradlí založili v roce 1958 Helena Philipová, Ivan Vyskočil, Jiří Suchý a Vladimír Vodička.

Divadlo Na zábradlí vzniklo v roce 1958 a působil v něm mezi jinými i dramatik a prezident Václav Havel.