Podle informací z dnešní tiskové konference v Praze bude festival pokračovat do 18. listopadu v Arše a na dalších místech. Uvede projekty zahraničních i domácích souborů, které současným jazykem divadla, tance či multimédií zpracovávají dokumentární historická témata. „Hlavním tématem jsme letos zvolili Paměť a pozvali soubory, které s fenoménem prolínání velkých národních dějin a malých osobních vzpomínek pracují a patří v této oblasti k nejlepším," uvedla ředitelka festivalu Jana Svobodová.

Například v humorném představení Šuplíky berlínského souboru She She Pop se setká šest žen vyrůstajících na východě i západě Německa. Dvacet let po sjednocení země se rozhodnou, že se k sobě pokusí najít znovu cestu a sáhnou do svých vzpomínek. „Díky dopisům, deníkům, textům, fotkám i hudbě, kterou měly rády, dojde ke vzrušující konfrontaci zdánlivě obyčejných životů," dodala Svobodová.

Malý sál Archy bude místem představení Boys and Girls, ve kterém skupina dětí a seniorů od devíti do 81 let odkryje svět životních příběhů i fantazie. Inscenace Magdy Stojowské a Terezy Durdilové vznikla v rámci rezidentury Archa.lab.

Na večerech 16. a 17. listopadu se návštěvníci neusadí na židle, ale lehnou si do postelí s lampičkami. Chorvatský soubor Bacači Sjenki totiž uvede inscenaci Dějiny na dovolené v režii Borise Bakala. Podle Svobodové jde o divadlo na pokraji snu a reality. První večer se uskuteční v rámci Noci divadel a vstup bude zdarma.

Do Chile v období po Pinochetově převratu zavede diváky 18. listopadu závěrečné představení Rok, kdy jsem se narodil argentinské režisérky, scenáristky a hudebnice Loly Ariasové. Jedenáct mladých lidí v něm bude rekonstruovat život svých rodičů z fotografií, dopisů, magnetofonových pásků, oblečení v jejich šatnících a záměrně zapomenutých příběhů.

Součástí přehlídky budou ve foyer Divadla Archa scénické instalace a výstava prací amerického divadelníka Petera Schumanna, zakladatele souboru The Bread and Puppet Theatre. Program doplní 15. listopadu v Goethově institutu mezinárodní konference Radikální divadlo včera a dnes. Program je na www.akcentfestival.eu.