Výstava je soutěžní a dělí se na Sekci národních expozic, Sekci architektury a technologie a Studentskou sekci. První nabídne letos 53 národních expozic, které poprvé za celou historii PQ nebudou vázány společným tématem. Každá země nabídne to, co považuje za aktuální a pro ni reprezentativní. „Je to nejlepší způsob, jak ukázat svět v jeho pestrosti a mnohotvárnosti,“ říká generální komisař PQ, americký teatrolog Arnold Aronson.

Autory české expozice jsou bratři Formanové. Nazvali ji Entresort aneb Vejdivyjdi a zavedou v ní na principu pouťové atrakce – jedním vchodem vejdi, buď překvapován a šokován, a druhým vchodem vyjdi – návštěvníky PQ do divadelního zákulisí. Koncepce vychází z divadelní lodi bratrů Formanů Tajemství a jejich inscenace Nachové plachty. Základem je obrovská konstrukce mobilního stanu, který jako vedlejší efekt nabídne i „turistické“ vyhlídky na okolní instalace. Takový je princip a jedinečnost PQ– mnohé instalace jsou jedinečnými prostory setkávání s divadlem a divadelností.

Dny zemí

Nedílnou součástí letošního PQ bude celodenní divadelní program. Každý den se představí několik zemí a regionů zastoupených na PQ národními expozicemi. Prezentace budou mít formu divadelních představení, společenských akcí, přednášek nebo ochutnávek národních kuchyní jednotlivých zemí či regionů. V rámci Dnů zemí a regionů se představí také tvůrci a odborníci ze států, které na PQ nevystavují. Tyto přednášky se budou věnovat například současnému divadlu a divadelnímu designu či architektuře v Malajsii, Rwandě, Uzbekistánu či Kolumbii. Naše scénografie bude prezentována týmem umělců kolem režisérů Miroslava Bambuška, Jana Nebeského, Vladimíra Morávka.

Módní přehlídky…

Součástí PQ budou módní přehlídky „z druhé ruky“ nazvané Seconhand Fashion, na nichž se budou prezentovat kostýmy a objekty z recyklovaného oblečení. Přehlídky se budou konat každý den v 17 hodin a budou pokaždé v režii jiných umělců z České repuibliky Mexika, Německa a Ruska. Hlavními projekty často nejexperimentálněji laděné Studentské sekce jsou stavba Babylonské věže a prostorové ztvárnění klasické antické komedie – Aristofanových Ptáků.

Pořadatelé pro letošní ročník získali pro spolupráci na této práci francouzského scénografa a architekta Jean Guy Lecata, který je dlouholetým spolupracovníkem významného britského, v Paříži usazeného režiséra Petera Brooka V rámci projektu Scenofest se budou každý den konat prezentace a přednášky největších osobností současného světového jevištního designu – představí se například Daniel Dvořák a Jiří Nekvasil, Jay Bolotin (USA), Richard Hudson (Velká Británie), Heiner Goebbels (Německo) či Krystyna Meissner (Polsko). Pořadatelé nezapomněli ani na děti a mládež. Připravili speciální prohlídkový program PQ dětem, určený jak předškolákům, tak školákům a středoškolákům.

V ulicích

Quadriennale vstoupí i do ulic Prahy. V rámci programu Praga teatralis se na Václavském náměstí, v Letenských sadech, na Kampě, na náměstí Republiky na Hradčanském náměstí i jinde denně odehrají divadelní představení, performance, projdou divadelní průvody, budou tančit tanečníci. Zítra od 19 hodin bude například Prahou procházet obrovský Ptačí průvod tvořený karnevalovým rejem kostýmů a masek na téma ptáci. V neděli na náměstí Republiky zatančí francouzský performer Beau Geste milostný duet s bagrem. Připravte se tedy na nenadálá překvapení. Pražské quadriennale do 24. června 2007nabízí denně exkluzivní výlet do magického světa do světa zvaného současné divadlo.