„Inspiraci mi přinesl život sám - a především nespokojenost s absurdností současné politické situace," uvedl Deutsch. „To, že je hra aktuální, potvrdila reakce potenciálních partnerů. Jeden divadelní pokus ukázal, jaký je tady průšvih v atmosféře ve společnosti, jaká je tu atmosféra strachu. Odklánějí se do nás sponzoři, bojí se média, nemůžeme inzerovat," říká. Nikdo proti nám nevystoupil, neútočí, ale lidi se bojí, že budou pod tlakem, když se s tím spojí, dodal.

Hra byla připravena před několika měsíci

Přestože hra má fiktivní postavy, dotýká se představitelů české politické scény a především předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Název hry v sobě nese výrok vicepremiéra Babiše, který v lednu odmítl v České televizi vysvětlovat do detailu své majetkové poměry a doplnil to slovy "sorry jako". Výrok se pak stal terčem vtipů na sociálních sítích.

Hra byla připravena před několika měsíci, po překotných událostech posledních dní a vládní krizi ale na ní divadelníci nic měnit nebudou - nemusí. "Vtip je v tom, že není třeba to měnit. Je to napsané tak, že je to velmi nadčasové, jsou tam některé věci, z nichž jsme si dělali legraci, že jsou utopie…a ony se trošku některé věci dějí," řekl Deutsch.

Ve hře se tančí a zpívá 

Divadelníci tak předjímali, že se Andrej Babiš ožení se svou partnerkou, že chce dodělat na vlastní náklady svoji vlastní železnici nebo že se stane premiérem, později prezidentem a králem. „Není to politická satira, jak jí lidé znají, je to brané s nadsázkou, klasický komediální divadelní kabaret, který jde do absurdity," popisuje autor hru.

Bude prý výrazně divadelnější než třeba kabaret Ovčáček Čtveráček; postava inspirovaná hradním mluvčím ve hře také vystupuje. Má však jiné jméno, stejně jako třeba nejznámější moderátor veřejnoprávní televize. Ve hře se tančí, zpívá, jsou v ní filmové projekce.

„Naším cílem je především diváka pobavit, proto jsme zvolili formát, který klade nároky jak na herce, tak na scénografii a techniku. Kombinace reálných situací z natáčení TV talkshow s živým zpěvem a tanečními výstupy herců připomíná fantaskní kabaret," uvedl režisér Ivo Šorman. Ten působí řadu let v divadelním studiu Neklid. Premiéra bude 18. května, reprízy jsou plánované na 25. května a 13. června.