Speciální akce připravily i některé pražské divadelní scény a jak napovídá název akce, leckde se program protáhne až do časných nedělních hodin.

„U Švandů chystají v rámci Noci divadel šest vystoupení. První představení Dětského divadelního studia s písničkovou koláží Dneska jsme dál začne v 17 hodin. Následovat ho bude soubor Buchty a loutky s magickým Automatem na filmy a také varietní Dekakabaret v podání souboru Švandova divadla," informuje za Švandovo divadlo Magdalena Bičíková.

Do půlnoci, kdy celovečerní program na smíchovské scéně skončí, zde uvede svůj projekt TheatreUncut Divadlo Letí a ve švandovském komorním Studiu pak proběhne koncert hudební skupiny EMA v čele s hercem Patrikem Děrgelem, členem zdejšího souboru. Na všechna představení s výjimkou inscenace Crash u potoka, která začne ve 20:30, mají diváci podle Magdaleny Bičíkové vstup zdarma.

V Řeznické i v Dlouhé bude „noc" trvat celý den

Několik inscenací pro všechny věkové kategorie uvede 15. listopadu také Divadlo v Řeznické, na rozdíl od smíchovské scény však budou probíhat po celý den. První, pohádkové představení pro děti Malá mořská víla, začne už v 11 hodin.

„Od 16 hodin se ve zkušebně divadla koná workshop s názvem Facky a rány pěstí, kde se účastníci prostřednictvím praktických cvičení seznámí s tím, jak je možné oklamat řečí těla diváka," informuje o dalším programu Lenka Dohnalová z Divadla v Řeznické.

Po „akčním" workshopu bude následovat inscenace Dost bylo Kohouta! Takže ještě jednou a od 19 hodin zhlédnou návštěvníci první aktovku Arnošta Goldflama Hrůza v Brně z připravovaného cyklu dramatických detektivek. „Od 20 a 22 hodin proběhnou v Řeznické dva koncerty, nejprve vystoupí Kateřina Svobodová se skupinou Tajemoje a poté kapela Jazz In Flagranti," dodává Dohnalová.

Celodenní program pro děti i dospělé připravuje na sobotu rovněž Divadlo v Dlouhé. Několik diváků pozve nejprve na zkoušku, besedu a stylový oběd ve spojitosti s připravovanou inscenací 407 gramů z Bohumila Hrabala. Odpoledne od 15 hodin bude následovat představení pro nejmenší Myška z bříška společně se zákulisními prohlídkami divadla.

„Večer od 20 hodin uvedeme novinku řady Krátká Dlouhá scénický kalendář podle knihy Floriana Illiese 1913 po kterém bude následovat zastavení nad touto knihou s komparatistkou Blankou Činátlovou ," informuje Karola Štěpánová z Divadla v Dlouhé.

Lekce tance dostanete přímo na jevišti

Z Městských divadel pražských se do Noci divadel zapojuje Divadlo Rokoko, celovečerní program prožije zdejší scéna a herecký soubor se svými diváky jak divadelně a koncertně, tak také diskuzně a tanečně.

V 17 hodin začne zdejší nově nastudované představení Veterán, poté se diváci zúčastní besedy s jeho tvůrci a hlavními představiteli. Od 20 hodin se pak odehraje bojová divadelní hra. Při příležitosti celoevropského happeningu se přítomní hosté seznámí se svými oblíbenými herci i v jinak neobvyklých rolích.

„V kavárně Divadla Rokoko uspořádá herec Martin Písařík od 21 hodin koncert se svojí kapelou Akustik," informuje Tereza Mrzenová z Městských divadel pražských.

Na závěr programu se v Rokoku bude tančit argentinské tango, zájemci budou mít možnost naučit se základní kroky přímo na jevišti.

„Učit je budou lektoři z Tanečního studia Caminito.cz, které se podílelo na choreografii inscenace Drž mě pevně, miluj mě zlehka, jež se právě odehrává v tančírně argentinského tanga," vysvětluje Mrzenová.

S Tomášem Töpferem „bez líčidel"

Na Velké scéně a ve Zkušebně připravuje v rámci Noci divadel vlastní program Divadlo na Vinohradech. Na Hlavní scéně uvede již od 14 hodin představení Dvojitý agent, ve Zkušebně pak diváci od 21 hodin zhlédnou inscenaci Hodinový hoteliér. V dalším programu se příznivci vinohradské scény seznámí se svým oblíbeným divadlem v netradičním hávu.

„Na Velké scéně například uvidí, jak to vypadá, když se bourá scéna a co se zde děje, když se vyprázdní hlediště. Program začíná v 17 hodin a je zdarma," informuje Zuzana Paulusová z Divadla na Vinohradech.

Situace, které diváci na divadle jen tak nezažijí, budou následovat i po zbytek večera. Účastníci uvidí, jakými technickými možnostmi disponuje vinohradské jeviště, jak probíhá stavba náznaku scény na večerní hereckou zkoušku i jak vzniká samotné divadelní představení.

„Konkrétně se bude „zkoušet" inscenace Láska na Krymu a povede ji režisér Juraj Deák," sděluje Paulusová. Ve Zkušebně se diváci od 17 hodin setkají s ředitelem vinohradského divadla Tomášem Töpferem v rámci speciálního uvedení Večera bez líčidel.

V Holešovicích to bude pěkně Bouřit

Nejen tradiční, kamenná divadla, se do letošní Noci divadel zapojí. Happening mimo jiné podpoří i divadelní projekt BOUŘE v novém multifunkčním prostoru JATKA78 v Holešovské tržnici.

„BOUŘE je autorskou inscenací dua SKUTR, Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky. Při jejím vzniku se nechali volně inspirovat stejnojmennou hrou Williama Shakespeara," sděluje Johana Turnerová.

Podle jejích slov sdružuje projekt umělce, kteří se před deseti lety poznali na mezinárodních projektech divadelních akademií z Prahy, Varšavy, Bratislavy a Bělehradu. Vzhledem k mezinárodním ambicím projektu představují hlavní role v inscenaci také zahraniční herci, slyšet tak bude místy i angličtina a některé další evropské jazyky.

„Diváci budou mít k dispozici titulkovací zařízení," říká Turnerová.

Studenti se zapojí v NoDu, a také v DISKu

Parta studentů katedry pantomimy pražské DAMU se do Noci divadel zapojí od 20 hodin s improvizačním projektem „…když mimové mluví…" v Experimentálním prostoru ROXY NoD.

„Celovečerní maraton slibuje nejednu nečekanou burleskní scénu vyvěrající z nekonečného pramene momentální invence performerů reagujících na okolní přítomné dění," říká Barbora Trnková z NoDu. Improvizační série bude podle jejích slov probíhat až do půlnoci.

Stejně jako loni, i letos se do Noci divadel zapojí také Divadlo DISK a studenti DAMU.

„Poučeni z předchozího roku, kdy DISK a podzemí DAMU zavalilo víc než 1300 diváků, jsme pro návštěvníky připravili rozsáhlejší a delší program," sděluje Tereza Sochorová z DISKu. Začne v 16 hodin, proběhne na pěti místech a potrvá do jedné hodiny ranní.

„Odpoledním startérem budou zákulisní prohlídky divadla a podzemí DAMU. Také letos se mohou diváci těšit na tajemná překvapení ve sklepení a prohlídky s děkankou divadelní fakulty," uvádí Sochorová. Hlavní program od 19 hodin pak představí tvorbu zdejších studentů a zúčastní se ho absolventské ročníky herectví z kateder činoherního, alternativního a loutkového divadla.

„Za činoherní katedru představí studenti muzikálové pásmo v režii Lumíra Olšovského, bluesový koncert pod vedením Jiřího Šlupky Svěráka a v neposlední řadě 3D jevištní trailer k jedné z absolventských inscenací ročníku Mučedník. Alterna doplní program třemi pásmy improvizací a studenti katedry alternativního a loutkového divadla odehrají pětici představení," dodává Sochorová.

Kultovní Ypsilonka „Zabaví" a „Sežene Mozarta"

Na oblíbené zákulisní prohlídky naváže také Studio Ypsilon. První zájemci si je spolu s herci ypsilonského souboru projdou v 18 hodin, konec je plánován před 22. hodinou.

„Stěžejní náplní našeho programu budou prohlídky divadelních prostor, kam se běžně divák nedostane, a současně originální hudební a jiné výstupy v tradici Večerů na přidanou," sděluje návštěvníkům Aneta Filipová ze Studia Ysilon.

Podle jejích slov se program odehraje v rodinné atmosféře Ypsilonky, která si od loňského roku připomíná 50 let od svého vzniku a první premiéry.

„Během večera odtajníme nejen zákulisí, ale i střípky ze dvou připravovaných inscenací Zábava a Sežeňte Mozarta! Jako tradičně se bude program odvíjet od tradiční metody zdejšího prostoru, tedy improvizace. Návštěvníci se mohou těšit na spontánní zábavu," dodává za Ypsilonku Filipová.

Nová scéna se zaměří na architekturu budovy

Nová scéna Národního divadla chystá na sobotu 15. listopadu od 17 a 22 hodin komentované prohlídky Nové scény s odborným výkladem a se zaměřením na architekturu budovy.

Podobné prohlídky připravuje také Stavovské divadlo, kde začnou o něco později, tedy od 19 hodin.

Noc divadel v metropoliŠvandovo divadlo Během večera uvede šest inscenací (včetně koncertu skupiny EMA s Patrikem Děrgelem) jak pro dospělé, teenagery i rodiny s dětmi; začátek v 17 hodin.

Divadlo v Řeznické
Program pro všechny generace; od 11 hod. představení pro děti, odpolední divadelní workshop, večerní představení pro dospělé a dva koncerty.

Divadlo Rokoko
Od 17 hodin nové představení Veterán, večer koncert Martina Písaříka i lekce argentinského tanga pro veřejnost.

Divadlo na Vinohradech
Ve 14 hodin představení na Hlavní scéně, ve 21 hodin ve Zkušebně; po zbytek odpoledne a večera speciální program o tom, jak vzniká divadelní představení, divadelní scéna i jak probíhají divadelní zkoušky; od 17 hodin Večer bez líčidel s Tomášem Töpferem

JATKA 78 (Holešovská tržnice)
Mezinárodní inscenace Bouře
v režii dua SKUTR.

Divadlo v Dlouhé
Celodenní program; setkání a besedování
s vybranými diváky, od 15 hodin představní pro děti, večer divadelní novinka pro dospělé s diskuzí s tvůrci.

Nová scéna ND + Stavovské divadlo
komentované prohlídky budov.

Divadlo DISK
představení 
v podání studentů činohry, alternativního a loutkového divadla; prohlídky zákulisí divadlaa podzemí DAMU.

ROXY NoD
Celovečerní improvizační projekt „…když mimové mluví…" v podání studentů katedry pantomimy pražské DAMU.

Studio Ypsilon
prohlídky zákulisí divadla, střípky z připravovaných inscenací Zábava a Sežeňte Mozarta!