Od roku 2010 se do projektu Promítej i ty! zapojilo více než 3000 dobrovolných promítačů a promítaček, kteří uspořádali téměř 13 tisíc projekcí pro více než 100 tisíc diváků.

„Místo i publikum je čistě na promítačích. Lidé filmy promítají po hospodách i klubech, na farách i u sebe na zahradě, ale měli jsme už i promítání v planetáriu nebo solné jeskyni," uvedl v tiskové zprávě koordinátor projektu Ondřej Kamenický.

Prvních šest filmů volně ke stažení

Z letošního ročníku festivalu je volně ke stažení a promítání k dispozici šest filmů včetně snímku britského režiséra Seana McAllistera Syrská love story, který získal hlavní cenu. Dokument popisuje příběh manželského páru, který se kvůli pronásledování Assadovým režimem rozhoduje opustit s dětmi domov.

Nově nedávno přibyly filmy Švédská teorie lásky a Hooligan Sparrow. První z nich poukazuje na zpřetrhané rodinné vazby ve Švédsku, které je mnohdy vnímáno jako symbol sociálního státu.

Touha po individuálním štěstí a osobní nezávislosti podle autorů dovedla mnoho Švédů k životu v osamění. Film Hooligan Sparrow často skrytou kamerou zprostředkovává působení čínské aktivistky, která bojuje zejména za práva žen.

Většina filmů je online 

Většina ze 43 nabízených filmů je dostupná online, pouze výjimečně jsou k dispozici jen na DVD, které organizátoři projektu zájemcům na vyžádání zasílají. Ke každému filmu jsou k dispozici informační materiály, z nichž je možné dozvědět se o tématu filmu více.

Pořadatelé v tomto projektu vidí alternativní formu distribuce výjimečných dokumentárních filmů, které by se kvůli nízké výdělečnosti nemohly dostat do kin. Film si může zapůjčit kdokoliv, podmínkou je, že na projekci nesmí vybírat vstupné. Neexistuje žádná minimální hranice počtu diváků na projekci.

Čtěte také: Pražské filmové léto nabízí filmové novinky uplynulé sezony