VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo dada hledali spisovatelé domov

PRAHA - Pražský festival spisovatelů, který zakončilo ve středu 6. června 2007 autorské čtení E. L. Doctorowa, byl letos věnován fenoménu dada. Již sedmnáctým rokem získává Praha díky úsilí prezidenta festivalu Michaela Marche vzácné hosty z celého světa.

8.6.2007
SDÍLEJ:

Ve své doposud poslední knize Dada East Tom Sandqvist ze Švédska pojednává o neznámých rumunských kořenech Dada.Foto: Vít Šimánek

March je v Praze žijícím Američanem a veškeré debaty s výjimkou některých, které spadají pod patronaci listu The Guardian, vede se spisovateli sám. Jakožto básník je majitelem značně rozevláté mysli, což vede k tomu, že některé z rozhovorů těžko hledají společný střed. V jistém smyslu to může být i výhodou, ale je třeba počítat se stejným pochopením na všech stranách.

Letos se March na jedné z veřejných diskusí dostal pod palbu, americko- německého autora Petera Stephana Jungka. Tomu se nelíbilo, že se March příliš často zašťiťuje citáty slavných. „Příliš mnoho čtete," vytkl moderátorovi. „Mě zajímá vaše nitro a ne kdo slavný co řekl." March kontroval tvrzením, že možná Jungk čte možná příliš málo. Ten mu dal za pravdu. Podle něj je pro spisovatele někdy důležité nečíst příliš mnoho, aby nebyl ovlivněn.

Nedebatovalo se příliš o dada, to bylo smeteno ze stolu výrokem rumunské básnířky Eleny Stefoiové, že pod touto nálepkou se dá prohlásit cokoliv. Řeč byla spíše o tom, co to znamená být spisovatelem. Přítomný E. L. Doctorow prohlásil, že spisovatel vlastně nic nevytváří, ale objevuje. „Autor není vlastníkem svého textu o nic víc než je horolezec na Mount Everestu vlastníkem této hory," uvedl. Nebyl mezi přítomnými jediný, kdo tvrdil, že netuší, odkud k němu psaný text přichází.

Na tiskové besedě s Arnonem Grunbergem z Nizozemí, Aleksandarem Hemonem z Bosny a P. S. Jungkem z USA se sešli spisovatelé, kteří žijí v jiné zemi než se narodili. Hovořili o tom, co to znamená domov (pro Grunberga místo, kde je čistá koupelna a internetové připojení) a jaké to je psát v jiném než v rodném jazyce. Hemon je bosenským spisovatelem žijícím a píšícím v USA. Podle jeho zkušeností osobnost člověka s jazykem přímo nesouvisí. "V jednu chvíli se při delším pobytu v cizím jazykovém prostředí prostě přepnete do daného jazyka a myslíte v něm," uvedl. "Při psaní v cizím jazyce je výhodou, že čtenář neuslyší váš přízvuk," doplnil Grunberg. "Narodil jsem se německým rodičům v Nizozemí a hrozně jsem se za jejich přízvuk styděl."

8.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holešovice a Libeňský most
22

Na Libeňský most se tramvaje vrátí na začátku března. Auta stále mají útrum

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT