Politické aktuality, záběry na umírající planetu, ale také vyjádření čiré radosti nebo snímky tvrdé dřiny. To vše nabízejí snímky oceněné na 29. ročníku fotografické soutěže Czech Press Photo.

Mezinárodní porotu nejvíce oslovila fotografie Lukáše Zemana nazvaná Orangutaní matka s umírajícím potomkem. „Tento snímek zobrazuje vztah mezi člověkem a přírodou, také naprosto zřetelně ukazuje okamžitý dopad zásahu člověka do přirozeného řádu života,“ shrnul prohlášení mezinárodní poroty její člen a fotograf deníku The New York Times Joao Silva.

„Samice orangutana z fotografie byla zhruba dvacet metrů před námi. Několik desítek minut jsme pozorovali, jak si přehazuje bezvládné mládě z ruky na ruku a ono nereaguje,“ popisuje vznik fotografie autor Lukáš Zeman.

V ožehavé kategorii Aktualita podle očekávání zvítězily snímky z loňských voleb. Michal Čížek je autorem nejlepší samostatné fotoaktuality, nejpovedenější sérii nafotil Tomáš Benedikovič.

Oceněné i nominované snímky můžete až do konce ledna zhlédnout na Staroměstské radnici v Praze. 

Celkový přehled vítězných fotografií Czech Press Photo 2018

FOTOGRAFIE ROKU

Lukáš Zeman / Orangutaní matka s umírajícím potomkem: Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa.

AKTUALITA

single
Michal Čížek, AFP – Andrej Babiš: Český miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyjadřuje svůj vděk za úspěšnou volební kampaň PR manažerovi hnutí ANO Marku Prchalovi krátce po vítězných volbách 21. října 2017 v Praze.

série
Tomáš Benedikovič, Denník N – Babiš v Jihlavě: Jeden z posledních předvolebních mítinků Andreje Babiše v Jihlavě. Vrcholem byla soutěž v jedení párků.

PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY

single
Martin Trabalík, volný fotograf – Rohingská rodina se vyloďuje v Bangladéši: Tisíce uprchlíků se
26. září vyloďují na břehu ostrova Shah Porir. Předtím se museli celé dny schovávat v džunglích Myanmaru a poté překonat divokou řeku Naf.

série
Pavel Nasadil, volný fotograf – Věznice pro mladistvé: Vazební věznice pro mladistvé stojí na okraji slumu Kroo Bay v centru Freetownu. Po celé délce je lemována lodžií s katrem, za kterým se poflakují mladí delikventi. Momentálně jich tady je 38 z celkové kapacity padesáti osob. Jejich osudy jsou různé, ale jedno mají společné – na rozsudek se tu čeká velmi dlouho. Soudní systém v Sieře Leone je po epidemii eboly téměř nefunkční a chaotický.

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

single
Jan Wünsch, volný fotograf – Posilovna na pláži: Na ostrově Zanzibar si skupina nadšenců postavila na nedaleké pláži vlastní posilovnu. Ačkoliv část z nich pracuje v nedalekém luxusním resortu, všichni žijí v extrémně chudých podmínkách hliněných chatrčí ve vesnici Kendwa.

série
Jan Cága, volný fotograf – Delta Dunaje: Dunajská delta je nejzachovalejší říční delta v Evropě rozkládající se na hranicích Rumunska a Ukrajiny. V mokřadech, stojatých a tekoucích vodách dunajské delty žije přes 1200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je také významným hnízdištěm tažného ptactva a od roku 1991 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Velké lužní oblasti dunajské delty v minulosti ustupovaly hlavně potřebám zemědělství a nadměrnému rybolovu. Dnes se zde rozvíjí zejména turistický potenciál.

UMĚNÍ A KULTURA

single
Zdeněk Dvořák, volný fotograf – Cirkus Humberto: Za oponu diváci nevidí a právě tam probíhá nejvíc vypjatých situací.

série
Jiří Steinbach, volný fotograf – Uffizi: Celá série vznikla 7. srpna 2018 v průběhu jednodenní návštěvy slavné galerie Uffizi ve Florencii (Toskánsko, Itálie). Autor se soustředil na chování návštěvníků, kteří v kombinaci celkové atmosféry a speciálního osvětlení v galerii vytvářeli zajímavé pózy.

SPORT

single
Martin Kozák, volný fotograf – Soutěž skoky na lyžích: Porotci hodnotí styl skoků během soutěže mladých skokanů v Lomnici nad Popelkou.

série
Lukáš Bíba, Economia, a. s. – Adam Ondra – Mistrovství světa v lezení 2018: Český lezec Adam Ondra a jeho 10 dnů na mistrovství světa v lezení v rakouském Innsbrucku (září 2018). Získal zde stříbrnou medaili v lezení na obtížnost i v olympijské kombinaci, která bude poprvé součástí OH v Tokiu 2020.

PORTRÉT

single
Matěj Kalina, News and Media Holding, a. s. – Vzpomínka na Ludmilu: Paní Margaréta Cervanová s portrétem svojí dcery Ľudmily Cervanové, kterou 9. července 1976 znásilnili a zavraždili. Jde o jednu z nejdelších a nejrozporuplnějších kauz ve slovenské justici.

série
Filip Singer, EPA – Kancléřka: Život kancléřky jedné z nejdůležitějších současných zemí světa je plný schůzek na nejvyšší úrovni. Setkává se s premiéry i s hlavami států. Poslední rok patřil k jejím nejtěžším. V roce 2017 obhájila počtvrté kancléřské křeslo. Tentokrát již s citelnou ztrátou důvěry voličů. Čelila několika vnitropolitickým krizím, které ustála. Čelí tlaku ze zahraničí i doma v důsledku svého rozhodnutí přijímat uprchlíky. Má mnoho příznivců, má mnoho odpůrců. Angela Merkel – první dáma světové politiky.

PŘÍRODA, VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

single
Lukáš Zeman, volný fotograf – Orangutaní matka s umírajícím potomkem: Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa.

série

Stanislav Krupař, volný fotograf – Zdevastovaný východ: Uplynuly čtyři roky od revoluce důstojnosti a Ukrajina není v dobrém stavu. Velká část separatistického východu se zdá být nadobro ztracena, regiony sužuje devastace. Ukrajina je energeticky nejvíce náročná země na světě a šestý největší producent CO2 na obyvatele. Přestože začala postupně přijímat normy Evropské unie, pokrok je pomalý a jsou systematicky porušovány normy na ochranu životního prostředí.

LIFESTYLE

single
Miloš Nejezchleb, volný fotograf – Alopecie – Lidská květina: Fotografie zobrazuje květinu z lidských hlav dětí, které onemocněly alopecií. Květina symbolizuje, že i lidé bez vlasů neztrácejí půvab. Cílem fotografie je šířit osvětu o této stále rozšířenější nemoci. Nemocní se totiž nejčastěji setkávají s tím, že jejich okolí si myslí, že mají rakovinu.

série
Roman Vondrouš, ČTK – Móda na dostizích: Česká republika má dlouhou a význačnou historii koňských dostihů. Každé závodiště je specifické svým unikátním prostředím, pro které je vyhledáváno diváky. Na počátku 20. století byly koňské dostihy sportem pro elitu a bohaté, a diváci tak využívali příležitost předvést své bohatství a společenské postavení prostřednictvím módy. Tento postoj se částečně zachoval i do dnešní doby.

Oceněné snímky ve speciálních cenách 

CENA DĚTÍ

András Á. Cséfalvay, Pomněnka – Dítě v domově sociálních služeb Dům Pomněnka; Senec, Slovensko.

CANON JUNIOR AWARDS

Soutěž Czech Press Photo společně s firmou Canon chce v tvorbě podporovat mladé talentované fotografy. Proto ocenění získávají všichni tři nominovaní.

Oliver Beneš – Zatmění

Jakub Klíma – Pohled

Paula Malinowska – Tisková chyba

CENA ČTK

Ivana Jašminská – Digitální detox

CENA UNHCR

Martin Trabalík, Exodus Rohingů

CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE – NADACE OLGY HAVLOVÉ „MŮJ ŽIVOT S HANDICAPEM“

Pert Vrabec, A2larm.cz – Vystěhování rodin s dětmi z ubytoven v Ústí nad Labem

CENA ČTENÁŘŮ ČASOPISU LIDÉ A ZEMĚ

Marek Musil – Dust&Light the Burning Man Collection