Finále recitační soutěže Red Bull Máchův Brooklyn se uskuteční v Bratislavě, kde se utkají ti nejlepší z Česka i Slovenska. Na celé klání bude kromě odkazu Karla Hynka Máchy dohlížet i Kato. Rapper, který se stal ambasadorem letošního 2. ročníku.

Máchův Máj, tedy klasiku českého básnířského dědictví, zná každý a skoro všichni umíme odrecitovat jeho první verše. Často kontroverzní rýmy 21. století teď lze slyšet z úst současné mladé generace, která oseká legendární československé rapové kousky o hudební část a tu textovou přednese v rámci soutěže Red Bull Máchův Brooklyn hledišti i tříčlenné porotě. Ta rozhodne, kdo se z České republiky postaví 2. prosince slovenskému soupeři v Bratislavě.

Rapper Kato.„Bude legrace sledovat, jak k rapcitaci studenti přistoupí. Projekt by mohl vnést trochu nadhledu do českého rapu a určitě obnaží, do jaké míry mají české texty obsah či ne. Uvidíme, jestli to způsobí i nějakou sebereflexi ze strany našich MCs," mluví za českou hip-hop scénu Kato. Kromě něj projedou jednotlivá kola po celé republice jako takzvaní speakeři ještě Jiří Burian a Kapitán Demo a Hanny Firla. Jména nekompromisních soudců v porotě budou odtajněna před každou zastávkou.

Red Bull Máchův Brooklyn 2015 startoval v Plzni, následovaly zastávky ve Zlíně, v Olomouci a v úterý 24. listopadu v Praze v Ústředí lidové umělecké tvorby. O den později se celá akce přesune do klubu Náplavkla v Hradci Králové. Bratislavské finále se uskuteční 2. prosince.

Zúčastnit se v každém městě může kdokoli, kdo se nebojí rapcitovat pavoukovým systémem proti 15 dalším performerům. Úkol zní jasně - přesvědčit porotu nejen verši, ale také celkovým vystupováním, že právě vás má poslat reprezentovat českou scénu do finále na Slovensko. Tam bude během listopadu souběžně probíhat Red Bull Hviezdoslavův Brooklyn.