Řečníci po vystoupení žesťového souboru přiblížili lidem nejen program slavností, ale taky Husův život a odkaz. Hus sice svůj boj prohrál, morálně ale zvítězil, uvedl patriarcha husitské církve Tomáš Butta z pódia postaveného u Šalounovy sochy Jana Husa.

Program na Staroměstském náměstí pokračoval večer koncertem Moravské filharmonie. Ve středu města ale začal už dřív. Hlavně pro zájemce o historii a pro děti a jejich rodiče bylo určeno putování po pražských kostelích spojených s českou reformací.

Nového zvonu se dostalo Betlémské kapli v rámci duchovně kulturního setkání. Zvon loni v prosinci přímo na nádvoří kaple odlil mladý zvonař Michal Votruba a do dneška si jej lidé mohli prohlédnout na provizorní zvonici.

Nový zvon pro Betlémskou kapli zdobí výjev z Jenského kodexu s Janem Husem při kázání právě v Betlémské kapli. Zvon je netypicky rozdělen na třetiny, v dalších jsou bible a kalich. Poprvé se na svém místě rozezní v pondělí při bohoslužbě ve výroční den Husovy smrti.

Pokračování v pondělí

Hlavní program, jímž chtějí pořadatelé připomenout Jana Husa jako zosobnění boje za pravdu a morální věrohodnost, bude pokračovat v pondělí. Slavnosti nabídnou škálu akcí od bohoslužeb přes koncerty, divadelní vystoupení až po přednášky a diskuse.

Na Staroměstském náměstí se uskuteční například i koncert skupiny Tata Bojs a interpretace oratoria Richarda Pachmana Mistr Jan Hus. Na Ovocném trhu bude možné zažít atmosféru středověkého tržiště.

V Betlémské kapli se uskuteční tradiční bohoslužba k uctění Husovy památky, které se zúčastní taky prezident Miloš Zeman nebo premiér Bohuslav Sobotka.