Mezi autory nominovaných staveb jsou jak etablované ateliéry, tak mladí a veřejnosti nepříliš známí tvůrci. Sedm ateliérů je v nominacích zastoupeno dvakrát, třeba ateliér D3A, studio Baum & Baroš architekti, které je autorem dvou nominovaných mostních staveb, loňský finalista Atelier M1 Architekti, studio Pelčák a partner či architekt Jan Šépka.

Antonín Engel.
Kulaťák i vodárna. Po stopách architekta Antonína Engela

V nominacích se objevují také čtyři dopravní stavby 

Do soutěže letos architekti přihlásili téměř 250 svých počinů. Nejčastějším tématem nominací jsou rodinné domy, kterých je v užším výběru osm. Následují výstavní projekty, například Vnímání od Jana Šépky v Českých Budějovicích či vzducholoď Gulliver na střeše holešovického centra DOX, jejímž autorem je Huť architektury Martina Rajniše, či stavby z oblasti vzdělávání. V nominacích se objevují také čtyři dopravní stavby: lávka v Hradci Králové, Komenského most v Jaroměři, parkovací dům v Brně a terminál Gagarin v Telči.

Jen málo bylo mezi přihlášenými prací, které se zaměřují na veřejný prostor. Bylo mezi nimi zmíněné Vnímání, konstrukce zakrývající kašnu v Českých Budějovicích u příležitosti výstavy Jana Šépky v Domě umění; co do denního počtu návštěvníků byla instalace nejnavštěvovanější výstavou loňského roku. Za 24 dní jí prošlo 36 tisíc návštěvníků, 1500 denně.

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.
Světoznámý architekt dá Praze novou rozhlednu

V nominacích je 33 novostaveb

V lese poblíž Bílého potoka na Liberecku, kde náhle zemřel Achim Šipl, tamní rodák, horolezec a znalec Jizerských hor, vytvořil Rudolf Hůlka jeho pomníček. Má podobu čtyřmetrového kamenného bloku sloužícího jako lávka přes potok, kde na Šipla upomíná zlatý nápis na jeho boku. Hůlkova intervence do přírody je nenápadná a ukazuje, jak tento typ architektury také může vypadat.

Ze 42 nominací je 33 novostaveb. Podle pořadatelů to může vypovídat o oživení stavebního trhu. Velká část zakázek pochází ze soukromého sektoru, jde hlavně o rodinné domy a bytové a administrativní objekty. Polovina nominací byla postavena z veřejných peněz, jen tři z nich vznikly formou architektonické soutěže.