Autor výtvarného návrhu příležitostného poštovního aršíku Jan Kavan se inspiroval založením Univerzity Karlovy v Praze, katedrálou svatého Víta a jinými památkami i zájmem tohoto panovníka o hospodářství.

Vlastní známku v hodnotě 54 korun zdobí portrét Karla IV. a stylizace iniciály jeho jména ze zakládací listiny pražské univerzity. Na hlavním kupónu ve spodní části aršíku je vyobrazen klečící Karel IV., jak symbolicky předává tuto listinu patronovi české země svatému Václavu. V pozadí je umístěn půdorys svatovítské katedrály.

Prostřední část s rybou a vinnou révou odkazuje na kladný vztah Karla IV. k hospodářství. Parma, která je zde vyobrazena, byla právě v jeho době přivezena do českých zemí a začala se chovat ve zdejších rybnících, uvedl autor. V pozadí celého aršíku je gotický lomený oblouk nebo motivy staveb z okolí Karlova mostu.

Pátá známka s portrétem Karla IV. 

Bylo vytištěno 54.500 kusů tohoto aršíku. Jeho slavnostního představení se zúčastnil také rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Věřím, že známka bude ceněna a oblíbená jak mezi sběrateli, tak i širokou veřejností. Otec vlasti si to zaslouží," poznamenal.

Česká pošta v minulosti vydala již čtyři známky s portrétem Karla IV., v letech 1948, 1978, 1996 a 1998. Současný aršík vznikl takzvanou kombinovanou technikou. Pozadí je tištěno ofsetem a vybrané kontury, zejména obličeje, rukou a královské koruny, jsou zhotoveny ocelotiskem z plochy. Rytinu provedl Miloš Ondráček.

Čtěte také: Novou známku s podnikatelem Baťou pokřtil jeho pravnuk