Letos pro tento prostor vznikl projekt Bouda Bondy vycházející z textů a poezie nedávno zesnulého filozofa a spisovatele Egona Bondyho. Uveden bude pouze v deseti reprízách, derniéra je ohlášena na 24. června.

Představení je sestaveno z pěti textů. Každou z jednoaktovek režíruje někdo jiný – Jednou v noci připravila Viktorie Čermáková, text Návštěva expertů chystá Daniel Špinar a Leden na vsi Jan Nebeský. První večer s maminkou zahraje soubor Buchty a loutky a text Bez paměti žilo by se lépe ve vlastní režii uvede Radim Vašinka z Divadla Orfeus.

Z herců Národního divadla se na projektu podílejí Eva Salzmannová, Jaromíra Mílová, Ondřej Pavelka, David Matásek, Kateřina Burianová, Milan Stehlík i hostující Alena Štréblová, Alexandr Minajev, Filip Rajmont či Ivan Magor Jirous. „Text ze sedmdesátých let minulého století chápu jako velkolepou reflexi té doby, poznamenanou normalizací a Chartou. Nikdy jsem nic lepšího o té době nečetl. A přestože ne se vším, co pan Bondy napsal, souhlasím, nechám se rád fascinovat jeho vášnivým zaujetím a osobní angažovaností, se kterou k jednotlivým tématům přistupuje. A tak bych se rád dozvěděl, co si pan Bondy myslel o naší současnosti,“ uvedl Milan Stehlík, který jako jeden z herců vystupuje v jednoaktovce Leden na vsi.

„Bondyho krátké divadelní útvary se vracejí na jeviště po dlouhých čtyřiceti letech. Jejich uvedením se naplňuje jeden z hlavních cílů projektu Bouda, a to uvádění různých textů a inscenací, které by jinak v divadle nebylo možné spatřit,“ poznamenal šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.

Z dalších projektů, na které se v Boudě u Národního divadla mohou diváci těšit, budou autorská scénická čtení Ivana Magora Jirouse (17. června) a recitál Richarda Krajča (20. června).