Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s kreativní skupinou Brainz Studios našel způsob jak zprostředkovat lidem divadelní zážitek a zároveň podpořit divadelníky. Vznikl tak světově ojedinělý projekt Brejlando

Pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha sobě) se zlobí, že zastupitelé nepodpořili dotaci na akci Prague Pride 2021.
„Co dokáže jeden blbej lidovec!“ Jak zastupitelé nedali dotaci na Prague Pride

Pomocí nejmodernějších technologií a zapůjčených VR brýlí se může každý ponořit do sledování vybraných představení pražských divadel nejen z pohodlí domova, ale i z úplně nového úhlu. Přímo z jeviště, z těsné blízkosti herců. Jedinečnost Brejlanda totiž spočívá především ve způsobu, jakým je divadelní inscenace pro virtuální realitu natočena. 

Dva zážitky nebudou nikdy stejné

Divák se na scénu dívá očima 360stupňové kamery. Ta je v centru veškerého dění, herci se pohybují kolem ní a hrají směrem na ni. Tomu je podřízeno třeba i svícení nebo záznam prostorového zvuku. Ve srovnání s klasickou návštěvou divadla si tak divák odnáší zážitek v podstatě fyzický, jelikož herci směřují své monology a pohledy přímo na něj. 

Zdroj: Jan Čermák

„Při paralelních hereckých akcích po celém obvodu jeviště si pak divák může zvolit, co chce v danou chvíli sledovat. Přestože tedy každý divák obdrží v brýlích totožný obsah, zážitky dvou diváků nikdy nebudou stejné,“ objasnil Petr Hanousek, VR režisér a kreativní producent Brejlanda. 

Brejlando startuje záznamem Hamletů Divadla Na zábradlí (režie Jan Mikulášek) s Petrem Čtvrtníčkem, Janou Plodkovou, Jiřím Vyorálkem, Jakubem Žáčkem a dalšími herci a Perníkovou chaloupkou divadla Minor (režie Jakub Vašíček, Tomáš Jarkovský), s Petrem Stachem a Monikou Načevou. Dvakrát do měsíce do nabídky přibydou další inscenace. Připravují se například Drábkovy a Královy Elefantazie Městských divadel pražských, hra Pusťte Donu k maturitě! v režii Tomáše Dianišky z repertoáru Divadla pod Palmovkou  nebo divadelní adaptace slavného filmu Ucho Jana Procházky, kterou Divadlo na Vinohradech uvedlo v režii Šimona Dominika.  

Brýle přiveze i odveze kurýr

Vstupenky si lze již nyní zakoupit v předprodeji na síti GoOut.cz. „Take-away divadlo“, tedy vybrané představení a VR brýle, si pak mohou první nadšenci užít v pohodlí domova od pondělí 29. března.

Zdeněk Svěrák oslaví 85. narozeniny.
Zdeněk Svěrák (ne)oslaví narozeniny a vyrazí do práce, se synem točí nový film

Brýle s divadelní inscenací jim bude ve vybraný den v podvečer doručovat partner projektu – společnost Liftago. Další den si kurýr v dopoledních hodinách brýle opět odveze. Každé vrácené brýle následně projdou certifikovanou třífázovou dezinfekcí, než budou připraveny pro další zákazníky.  

Cena lístků se pohybuje v rozmezí 599 až 1 399 korun podle zvolené varianty a počtu objednaných VR brýlí. Služba je v současnosti dostupná pouze v Praze, do budoucna ale tvůrci plánují distribuci rozšířit.