Na unikátní jesličky z perníku se v neděli přišla podívat asi stovka návštěvníků. Největší nával však kostelík čeká kolem svátků. „Nyní je v kostele k vidění betlém z minulého roku, nový se připravuje a vystavíme ho poprvé 19. prosince,“ říká farář Andrej Koch.

Fronty přes celý hřbitov

„Zájem o perníkový betlém je značný. O svátcích stojí fronty přes celý hřbitov a lidé čekají až půl hodiny, aby ho spatřili,“ pokračuje.

Perníkové jesličky čítají asi tři stovky postaviček oděné do českých a moravských národních krojů. Jejich autorem je již sedmým rokem mladý vyučený cukrář z Kladna Daniel Zítka. Učil se u své předchůdkyně, výtvarnice Heleny Horálkové, které nikdo neřekl jinak než Perníková Helenka. „Figurky jsou předkreslené a já dělám jen to, co mě naučila paní Horálková,“ říká skromně o své práci.

K jídlu není

A jaký bude osud voňavých jesliček po Vánocích? „Některé figurky půjdou na různé výstavy betlémů. Některé si na památku vezme pekař, co je upekl. Nejzdařilejší postavičky si schováme, co kdyby se další rok betlém nepovedl nebo se na něm něco pokazilo?“ usmívá se Lukáš Seidl z farnosti sv. Matěje. Nový betlém totiž není naimpregnovaný, tato procedura ho čeká až v létě.

„Pamatuji se, že když jsem byl malý, betlém se jednou po Vánocích rozdal. Všichni, co si na něm pochutnali, pak ale měli střevní potíže. To víte, stojí dlouho v kostele, ve vlhku, lidé na něj prskají. Nakonec se stává nepoživatelným,“ směje se Seidl, třiadvacetiletý mladík, který u sv. Matěje ministruje od svých sedmi let.

Pamatuje si ještě na pátera Machače, s jehož osudem je příběh betlému nerozlučně svázaný.

Památka na pátera

„Páter byl opravdová osobnost. Díky němu se zde tradice perníkových jesliček udržela a farnost dokázal udělat zajímavou i pro děti a mládež. Mladých nás je tady teď tak čtyřicet,“ neskrývá nadšení Seidl.

Jak již Deník napsal, tento příběh sahá až na začátek sedmdesátých let, kdy páter Jan Machač zahajoval svou kněžskou činnost v kostele sv. Matěje. Zaopatřoval tehdy maminku akademické malířky Heleny Horálkové. Výtvarnice mu z vděčnosti před Vánoci roku 1972 přinesla krabici od bot a v ní asi třicet perníkových malovaných figurek. Napekla je ministrantům pod stromeček. Páterovi se však tak zalíbily, že je místo toho, aby je rozdal ministrantům, nechal vystavit v kostele. To mělo takový úspěch, že další roky se tento nenápadný dárek rozrostl do úchvatných rozměrů.

Od té doby pekla výtvarnice, přezdívaná Perníková Helenka, každý rok před Vánoci nový betlém z perníku. Ten čítal nakonec až tři stovky voňavých malovaných figurek. Perníková Helenka je pojala národopisně, postavičky jsou oděné do lidových krojů z Čech a Moravy.

„Několik let objížděla vesničky v různých krajích a studovala kroje,“ vysvětluje Lukáš Seidl.

K vidění až do února

Perníkový betlém bude k vidění až do Hromnice, před Vánoci bude vystaven vždy o víkendech. Kostelík rozezní na Štědrý den o půlnoci Rybova vánoční mše v podání Svatomatějského sboru z farnosti. Další zajímavostí svatomatějského kostela jsou i obrazy od Jiřího Anderleho, které malíř farnosti věnoval poté, co byl kostel vykraden.

Otevírací doba

Každou sobotu a neděli
až do 7. února
od 14 do 18 hodin

Navíc o svátcích:
24. prosince
od 9 do 16 hodin
25. až 27. prosince
od 11 do 18 hodin
1. ledna 2010
od 11 do 18 hodin