Tanečníci mají k dispozici nový baletní sál, šatny i zázemí. Soubor má nyní 82 členů a hraje na čtyřech scénách okolo 150 představe­ní ročně.

Ředitel Národního divadla Jan Burian při středečním slavnostním otevření prostor připomněl, že málokdo z diváků si uvědomuje, jak náročná je práce tanečníků a jak krátký je jejich profesní život, a že krátký umělecký výkon na jevišti je vystřídán pro mnohé neuvěřitelnou dřinou. „Věřím, že se nám podaří zlepšit i vaše odměňování, aby nejen pracovní prostředí, ale i gáže byly aspoň na středoevropské úrovni," řekl ředitel.

Anenský areál je bývalý klášter sv. Anny a nachází se mezi Anenským náměstím a Liliovou ulicí. Jeho historie sahá až do středověku, jedny z nejstarších zmínek hovoří o původní rotundě sv. Vavřince založené sv. Václavem v roce 927. O místě se zmiňuje i ve své Kronice české Václav Hájek z Libočan, který byl v kostele v roce 1553 pochován. Za husitských bouří v Praze se sem uchýlily i řeholnice několika církevních řádů.

Samotný kostel byl odsvěcen za josefínských reforem v roce 1782, v 18. století sloužil jako bytový komplex, v 19. století v něm sídlila tiskárna. Celý Anenský dvůr i s kostelem měla po jistou dobu v dlouhodobém pronájmu firma Oskar Stein, velkoobchod papírem, u níž jako fakturant pracoval Jaroslav Foglar; prostor kláštera se údajně promítá i do jeho Stínadel. Po roce 1948 v areálu působil až do roku 1976 tiskařský podnik Svoboda. Poté objekt získalo jako technické zázemí Národní divadlo, které je jeho majitelem dosud.

Největší taneční ansámbl v České republice

Baletní soubor ND je největším tanečním ansámblem v České republice. S jeho založením roku 1883 vznikla souvislá vývojová tradice českého profesionálního tance. Po nedávném sloučení s baletem Státní opery má nyní 82 členů, v jeho čele stojí 12 let Petr Zuska. V Baletu ND jsou v angažmá tanečníci z České republiky, Slovenska, Ruska, Ukrajiny, Moldávie, USA, Velké Británie, Francie, Maďarska, Nového Zélandu, Japonska a Itálie.

Šéfovi baletu Petr Zuskovi skončí v létě příštího roku mandát a vedení divadla začne hledat jeho nástupce. Ředitel ND Jan Burian oslovil několik kandidátů z řad umělců působících v zahraničí, mluví se o bratrech Bubeníčkových, primabaleríně Darie Klimentové nebo Filipu Barankiewiczovi ze stuttgartského baletu.