O akci, jejíž hlavní expozice je v Mánesu a další pak v Nové síni ve Voršilské ulici, a která je v tuzemsku ojedinělou událostí svého druhu, je podle pořadatelů mezi návštěvníky stále větší zájem. Loni veletrh podle pořadatelky, galeristky Ivy Nesvadbové, navštívilo na osm tisíc zájemců. Permanentně prý roste i množství prodaných děl. Večerní nokturno s Máchou Velkou výhodou veletrhu je, že návštěvníkům umožňuje projít s jednou vstupenkou prostor o rozloze 3000 metrů čtverečních, jenž je do posledního místečka zaplněn uměním.

K vidění jsou originální díla téměř všech výtvarných oborů – zastoupena je kupříkladu malba, kresba, grafika, sochy, fotografie, umělecké sklo, instalace či projekty v plenéru. Vedle každoročních účastníků veletrhu, mezi něž již tradičně patří Galerie Via Art, Navrátil, Jiří Švestka, Montanelli, Millenium, U prstenu, Gambit či Caesar, se účastnila řada galerií z Německa, Francie, Itálie, Rakouska a Holandska. Vůbec poprvé v historii tuzemského veletrhu bude na konfrontačním fóru představeno umění australských původních obyvatel – tzv. aboriginal art, které na veletrh přiváží australská galerie.

Vedle velkých jmen vystavují i studenti

Kromě děl autorů známých, jejichž jména jsou v poslední době skloňována ve všech pádech (kupříkladu Nikl, Sýkora, Rittstein, Knapp, Boštík, Róna, Singer, Bláha a celá plejáda dalších), se objeví také díla nejmladší generace – studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol. „Právě tato díla jsou cenově dostupnější a stávají se tak oblíbeným cílem zájemců o koupi originálu,“ prozradila Nesvadbová.

V průběhu veletrhu se budou konat diskusní panely s tématy umění a architektury ve spolupráci s Fragnerovou galerií, a dnes proběhne oblíbené nokturno, během něhož budou oba výstavní prostory pro milovníky umění otevřeny až do 22 hodin. Při něm představí knihkupectví a nakladatelství Aulos široké veřejnosti nové vydání Máchova Máje – tentokrát výtvarně zpracované malířem Zdeňkem Sýkorou.