O vítězích v celkem devíti kategoriích (kromě zmíněných tří jsou to ještě objev, album, skladba, klip, nejprodávanější album a síň slávy) se rozhodne 14. května v Hudebním divadle Karlín. Ceremoniál v přímém přenosu odvysílá na svém prvním programu Česká televize.

„Prostor karlínského divadla jsme si pro letošní předávání cen vybrali z několika důvodů. Za všechny vyberu ten, že jeho zázemí umožňuje rychlejší přestavby pódia a tudíž nám dovoluje lépe odbavit vystoupení jednotlivých skupin, kterých je každoročně zhruba patnáct," říká Michaela Hrušková Kocourová z pořádající společnosti Lewron musice center.

Pro jednotlivá vystoupení se podle ní plánuje individuální scénografie. „Bude spočívat v tom, že do scény budou například vjíždět světla, videotechnologie, kulisy či rekvizity. Tím bude docíleno toho, že každá kapela dostane na jevišti vlastní ‚kabát'," podotkl autor designu Martin Hruška.

Vedle samotných nominovaných, kteří dostali opět možnost zahrát a zazpívat živě, se mohou diváci těšit na krátké sety dalších hudebních hostů. „Po mnoha letech vystoupí v programu ‚českých  Grammy' 4TET, Chinaski, Michal Kocáb s kapelou a řada dalších interpretů. Přesnou sestavu účinkujících ještě doplníme," řekla Hrušková Kocourová.

V rámci slavnostního večera (lístky na něj se z důvodu menší kapacity sálu nedostanou do prodeje, pozn.) bude navíc odvysílán záznam z předávání žánrových cen Anděl za rok 2013, které se odehrálo 14. března v pražském Paláci Akropolis.

Kdo bude předávat ceny?

Pro roli moderátorky letos organizátoři oslovili zkušenou Slovenku Adélu Banášovou, o hudební dramaturgii vybraných čísel se postará Jiří Škorpík, který ji bude doplňovat. A kdo že vítězům jednotlivých kategorií ceny předá? „Chceme navázat na loňský divácky úspěšný počin, kdy byli předávajícími známí zpěváci nebo osobnosti z hudební branže a jejich talentované ratolesti. Letos chceme pro tuto věc oslovit moderátory Andělů z minulých ročníků," dodala Michaela Hrušková Kocourová.

Hlasování je opět dvoukolové. První kolo začalo 11. února a odehrálo se elektronicky na oficiálních webových stránkách www.cenyandel.cz do 7. března, kdy bylo o letošních nominacích rozhodnuto. „Elektronicky proběhne i druhé kolo hlasování, a to během dubna. Akademici (aktuálně je jich 121) tedy o vítězích nebudou rozhodovat přímo v sále, což je oproti předešlým ročníkům zásadní změna," doplnil šéf Lewron musice center Lešek Wronka.

Nominace ceny Anděl 2013

Skupina
Bratři Orffové - Šero
Ille - Holka ve tvý skříni
Mandrage - Siluety

Zpěvák
Dan Bárta - Maratonika
Vojtěch Dyk - Čauki Mňauki
Matěj Ruppert - Happiness of Postmodern Age

Zpěvačka
Debbi - Love, Logic & Will
Lenka Dusilová - Live at Café v lese
Sára Vondrášková - Under Quiet

Objev
Ille
Lenny
Nevel Sol

Album
Český kalendář (Michal Horáček)
Idiot (Vladimir 518)
Šero (Bratři Orffové)

Skladba
Cesta (Kryštof, Tomáš Klus)
Holka ve tvý skříni (Ille)
Siluety (Mandrage)

Klip
Cesta (Kryštof, Tomáš Klus)
Kilovej bůh (Vladimir 518)
Up to Speed Now (Monkey Business)