Trvalo dlouhých osm let, než se rodačka z kanadského Ontaria vrátila do studia. Když se to však konečně stalo, měla takzvaně nabito. Těch jedenáct nových písní přímo pulsuje energií, kterou v sobě Alanis Morissette celou dobu hromadila.

Taková pěkná rozcestí

Není to deska jednoduchá, snadno poslouchatelná, neusiluje ani o to, aby byla příjemná. Už ten pichlavý název: Such Pretty Forks In The Road. Odkazuje k místům, kde se rozděluje cesta a člověk si musí vybrat, kudy se bude dále ubírat.

Před takovými volbami asi stála Alanis v poslední dekádě často. Od roku 2010 doteď se prakticky nezastavila, ačkoliv fanouškům paradoxně zmizela z očí. Postupně přivedla na svět tři děti, které má se svým manželem, rapperem zvaným Souleye. Zažila poporodní deprese, o nichž na aktuální desce pojednává píseň Diagnosis.

V jiné skladbě Reckoning zase zúročuje zážitky ze soudního procesu, v němž před pár lety figurovala jako svědek. Její bývalý manažer Jonathan Schwartz ji totiž během sedmi let obral o více než pět milionů dolarů, za což byl potrestán šestiletým kriminálem.

Autorsky se šestačtyřicetiletá Kanaďanka o svůj čerstvý repertoár podělila s Michaelem Farrellem, někdejším spoluhráčem Morriseye, se kterým ji nepojí nejen podobné jméno, ale i chuť překrucovat popové stereotypy.

Doufám, že sis užil

Jestli něco Alanis Morissette doopravdy umí, pak je to přeskakování mezi jasnými hity a posluchačsky náročnějším materiálem. Chrlí na nás záplavy slov (jako v písni Ablaze, ovlivněné jejím malým synkem). A přitom se zubí, jako kdyby jí to riskantní poletování mezi oktávami nečinilo nejmenší obtíže.

„Tohle je svět plný extrémů!“ Tak zní první věta úvodní skladby Smiling, původně napsané pro muzikál na motivy zpěvaččina debutového alba Jagged Little Pill. Na letošním CD Alanis Morissette se mísí klavírní balady s hustými „klubovkami“ (Reasons I Drink) a pohodové popěvky střídají naštvané, zatěžkané zpovědi. „Jsem si jistá, že sis jízdu užil,“ sykne písničkářka v závěrečné skladbě Pedestal. „A kdo by taky ne?“ dodá věrna pověsti temné divoženky.