Po předloňské soutěži věnované ztvárnění portrétu Václava Havla pořádající Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska loni vyhlásilo soutěž opět na jeho portrét a na bustu architekta Jana Kaplického a vědce Antonína Holého.

Jeho busta ztvárněná Tomášem Vejdovským, kterou pořadatelé vybrali jako vítěznou, by měla stát v nové budově Akademie věd v Dejvicích. Pořadatelé k soutěži přistupují podle sochaře Michala Blažka zejména proto, že by rádi pozvedli úroveň tuzemského sochařského portrétního umění.

"Po našich marných výzvách institucím, které by se vypisováním soutěží (obzvláště pro reprezentativní účely) měly zabývat, jsme konkurz v roce 2013 uspořádali sami, říkají organizátoři. Soutěže se konají pouze na náklady sdružení. Zda se bude busta Holého, objevitele řady antivirotik využívaných při léčbě AIDS, realizovat, záleží na akademii.

Pravidelná soutěž

Druhé místo mezi portréty Holého dostal Ladislav Janouch, třetí Stanislava Kavanová. Mezi současnými návrhy na Havlův portrét vítěze komise nevybrala, druhé místo dostala také Kavanová, třetí je Jakub Lipavský. Nejlepší mezi bustami Kaplického je podle poroty práce Ladislava Janoucha, druhé místo má Adam Kovalčík. Nejen všechny oceněné, ale drtivá většina všech soutěžních prací jsou realistické studie.

Sochařské sdružení chce podobné soutěže pořádat každý rok, vytipovalo si několik osobností - Miladu Horákovou, Otto Wichterleho, Karla Kryla, Zuzanu Navarovou, Rudolfa Dzurka nebo Věru Čáslavskou. Jednu soutěž chce sdružení uspořádat ještě letos, kdo bude jejím předmětem, zatím není zřejmé.

Po skončení pražské výstavy se budou sochy prezentovat v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, v březnu v Městském muzeu a galerii Hořice a v dubnu pravděpodobně v galerii v Trutnově. Vybrané portréty Jana Kaplického se ještě představí na komponovaném večeru Jan Kaplický dnes? ve vestibulu Bia Oko 14. ledna 2015.