„V Knihovně Václava Havla vystoupí Aj Wej-wej v debatě s ředitelem Národní galerie v Praze Jiřím Fajtem," řekl v pondělí novinářům Pavel Hájek z Havlovy knihovny. Většinu dalšího umělcova programu v Praze organizuje právě galerie.

Aj Wej-wej je známý svými uměleckými a architektonickými díly, je ale také zastáncem svobody slova a práva na spravedlivý proces. Sám strávil téměř tři měsíce ve vězení bez soudu, úřady mu zabavily pas a za údajné daňové podvody dostal vysokou pokutu. I v době, kdy byl v domácím vězení, se jeho díla objevovala v prestižních světových galeriích. Vystavoval na Benátském bienále (1999), Documentě v Kasselu (2007) i v Tate Modern (2010).

Památník migrantům

Počátkem ledna oznámil, že chce na řeckém ostrově Lesbos vytvořit památník, který bude připomínat osudy migrantů připlouvajících do Evropy. Už prý ostrov navštívil a pronajal si na něm ateliér, nyní shání sponzory, kteří by na vznik památníku přispěli. „Jsme svědky historické události a já cítím povinnost se na ní jako umělec podílet," uvedl. Dílo by podle něj mělo nést poselství o tom, jak důležitá je pomoc lidem v nouzi.

V únoru vystaví Aj Wej-wej před Veletržním palácem v Praze své známé dílo Zvěrokruh. Vytvořil ho v roce 2010 podle plastik, které v 18. století navrhli dva evropští jezuité pro dvůr císaře Čchien-lunga z dynastie Čching. Originály tvořily vodní hodiny na fontáně ve Starém letním paláci v Pekingu, ale vyrabovali je francouzští a britští vojáci v roce 1860. Na rok 2017 počítá ředitel Fajt se vznikem nového Aj Wej-wejova díla přímo pro Národní galerii.