Zatímco ABC bude prostorem pro velká společenská témata, Rokoko se podle Přibyla zaměří na původní tvorbu, současné texty a satiru. „Komedie bude místem umělecké progrese, koprodukce (i zahraniční), místem pro rezidenty z oblasti nezávislého divadla, prezentaci mimopražských divadel a festivaly,“ říká.

Celkem Městská divadla pražská (MDP) v nové sezoně nabídnou čtrnáct premiér, ve více než polovině případů půjde o nové hry. První premiéra se uskuteční 13. října v ABC, bude jí trpká komedie britského dramatika Edwarda Bonda Moře v hlavních rolích s Veronikou Gajerovou, Viktorem Dvořákem či Zdeňkem Piškulou.

Inscenaci připraví jeden z nejvyhledávanějších slovenských režisérů Ján Luterán. „Je to hra o tom, jak společnost v idylickém přístavním městečku začne rozežírat strach z neznámého, tedy něco, co nelze ovlivnit,“ uvádí nový umělecký šéf MDP Michal Dočekal.

Vypečené kanibalky

Druhou premiérou bude taktéž v říjnu autorská hra režiséra Davida Drábka, groteskní detektivka Kanibalky. „Je příběhem dvou komisařek Iggy a Diany v podání Vandy Hybnerové a Jiřího Hány, které zavede vyšetřování vraždy šesti Arabů v jednom nuselském loftu do výcvikového tábora českých neonacistů, Hra je divoká a zábavná, dějí se tam vypečené věci,“ podotýká Drábek.

Z dalších novinek dojde postupně na novou hru Konzervativec z pera Davida Zábranského, která 28. října zahájí stálý program divadla Komedie. Tam bude trvale působit i choreografka Lenka Vágnerová se svým souborem, který se v listopadu představí taneční hrou Lionela Ménarda Než vše začalo.

Donutil i Salzmannová

Petra Hůlová pro Komedii zdramatizovala svůj román Stručné dějiny hnutí, v divadle ABC bude uvedena adaptace románu Jaroslava Havlíčka Neviditelný a v Rokoku adaptace románu Zdeny Salivarové Honzlová. Diváci se mohou těšit i na hru Andělé v Americe Tonyho Kushnera, Znovusjednocení Korejí francouzského dramatika Joela Pommerata, Vladaře podle Niccola Machievelliho, z tradičních her na Ibsenova Nepřítele lidu, Gogolova Revizora a Shakespearova Romea a Julii. Jako site specific projekt připraví Michal Hába hru Sláva a pád krále Otakara od Franze Grillparzera.

Z herců má do MDP nastoupit Martin Donutil z brněnského Divadla Husa na provázku, Tomáš Havlínek a Beáta Kaňoková z Jihočeského divadla, Eva Salzmannová z Národního divadla a Petr Konáš původně z Divadla v Chebu, hostovat budou Vanda Hybnerová, Pavla Tomicová či Václav Kopta. Mění se i vizuální styl MDP, který je založený na novém původním písmu Romana Černohouse. Vedení se jím „obrací do minulosti a dívá se do budoucna“.