VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

3.11.2017

Herec Jan Vlasák zažívá na jevišti ztrátu osobnosti

Inscenaci hry současného francouzského dramatika Floriana Zellera Otec uvede v sobotu v premiéře pražské Divadlo Rokoko. Hlavní roli Andrého, muže, který trpí Alzheimerovou chorobou, v ní ztvární Jan Vlasák. Kvůli nemoci se Andrého svět tříští je v něm čím dál víc zmatenější a ztracenější.  

3.11.2017

Nejzajímavější loutkové inscenace proletí Prahou

Na tři dny se pražské Divadlo Minor stává pomyslným loutkářským hnízdem, do kterého se slétnou loutkáři z celé České republiky se svými nejinspirativnějšími inscenacemi, aby potěšili dětské i dospělé diváky. Dnes vpodvečer tam začne 27. ročník přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem - vyvrcholí v neděli udělením ceny Erik nejlepší loutkové inscenaci uplynulé divadelní sezony.

2.11.2017

Výstava ukazuje podíl Masaryků na vzniku Izraele

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a izraelský velvyslanec David Meron dnes zahájili výstavu, která připomíná zásluhy Tomáše Garrigua Masaryka a jeho syna Jana o vznik Státu Izrael. Vstřícné kroky prvního československého prezidenta Masaryka i jeho syna, který byl ministrem zahraničí, se staly základem pro dnešní blízký vztah České republiky a Izraele, připomněli ve svých projevech Zaorálek i Meron.

2.11.2017

Michal Nesvadba oslaví šedesátiny na jevišti, uvítá na něm i tatínka

Narozeninovou „Galašou“ v pražském Kongresovém centru oslaví 18. listopadu své šedesátiny, které připadají na 3. listopadu, herec, mim a idol dětských diváků Michal Nesvadba. Odpolednem plným humoru provede Leoš Mareš.  

2.11.2017

Velký audioknižní čtvrtek dnes nabídne 11 nových audioknih

Na pultech knihkupectví se dnes v rámci Velkého audioknižního čtvrtku objeví 11 knih, které se nečtou, ale poslouchají. Třetí pokračování akce sloužící k propagaci audioknih se koná po vzoru podobné, která propaguje knihy v klasické podobě a v Česku má již šestiletou tradici. Český trh s audioknihami stále roste a jeho loňský objem se může blížit 100 milionům korun.

1.11.2017

Interaktivní hra Teror se objeví v pražském Divadle ABC

Pražské Divadlo ABC uvede 11. listopadu premiéru německého dramatu Ferdinanda von Schiracha s názvem Teror. V interaktivním příběhu bude na publiku, aby rozhodlo, zda je armádní pilot, který sestřelil civilní letadlo unesené teroristou, vinen.

1.11.2017

Dny Bohuslava Martinů nabídnou v Praze 20 koncertů

Letošní 23. ročník Dnů Bohuslava Martinů nabídne 20 koncertů. Festival předznamená 19. listopadu ve Španělském sále Pražského hradu koncert Hudby Hradní stráže ČR a 26. listopadu koncert laureátů Soutěže Bohuslava Martinů v Lichtenštejnském paláci v kategorii violoncello a zpěv. Zahajovací koncert jedné z klíčových akcí Nadace Bohuslava Martinů se na stejném místě uskuteční 5. prosince. Novináře o tom dnes informoval Jiří Hlaváč, předseda správní rady Nadace Bohuslava Martinů.

1.11.2017

Podoby divadla i jeho proměny zachytí výstava fotografií v Praze

Různé podoby divadla a jeho proměny za uplynulých téměř 150 let představí výstava fotografií z divadelního prostředí z let 1859 až 2017. Uskuteční se od 9. května do 24. června příštího roku v Obecním domě v Praze. Pořádající Institut umění - Divadelní ústav právě vyhlásil soutěž o nejlepší divadelní fotografii pro profesionály i studenty oboru, kteří na ni mohou přihlásit práce z posledních tří let, oznámila dnes ČTK mluvčí projektu Silvie Marková.

1.11.2017

V Praze dnes vystoupí americký kytarista Al Di Meola

V pražském divadle Hybernia dnes vystoupí americký kytarista Al Di Meola. Držitel ceny Grammy a čtyřnásobný vítěz ankety časopisu Guitar Player Magazine v kategorii Nejlepší jazzový kytarista zahraje skladby ze svého nového alba Morocco Fantasia, doplněné skladbami dvojice John Lennon-Paul McCartney nebo argentinského skladatele Astora Piazzolly.

1.11.2017

Festival Brikcius dnes v Praze otevře hudba Giuseppe Tartiniho

V barokní kapli Italského kulturního institutu se dnes uskuteční zahajovací koncert 6. ročníku cyklu koncertů komorní hudby Festival Brikcius. Český violoncellista František Brikcius na něm zahraje L'Arte dell'Arco (Umění smyčce) - 50 variací italského barokního skladatele Giuseppe Tartiniho na téma Corelliho gavoty v úpravě francouzského violoncellisty Paula Bazelaira. Koncert se koná u příležitosti 325. výročí narození Tartiniho.

31.10.2017

Ve čtvrtek začne filmový festival Mezipatra. Uvidíte snímky z Afriky i z Asie

Pět dokumentů a 41 krátkých filmů zaměřené na lidskou sexualitu a vztahy. To všechno ve čtyřech pražských kinech. Ve čtvrtek večer začíná osmnáctý ročník Mezipatra queer filmového festivalu. Festival bude letos spojovat téma Sami za sebe, které se objeví i v zahajovacím filmu Tom of Finland.

31.10.2017

Muž se železnou maskou vstupuje na jeviště

Příběh Alexandra Dumase st. Muž se železnou maskou o francouzském králi Ludvíku XIV. a jeho dvojčeti Filipovi se dočkal muzikálové podoby. V premiéře se dnes odehraje na scéně pražského Divadla Broadway.

31.10.2017

Hrušínští slaví patnáct let divadla

Reprezentativní publikací slaví patnáct let své existence Divadelní společnost Jana Hrušínského. Před pár dny ji v jejím působišti, Divadle Na Jezerce, pokřtili její stálí spolupracovníci a podporovatelé profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk. Klan Hrušínských podpořila i nejmladší generace dcera, herečka Kristýna s tříměsíčním synem Vojtou. Přítomen byl, díky vzpomínkám mnohých, také Rudolf Hrušínský, který by v říjnu oslavil sedmadevadesáté narozeniny.

31.10.2017

Výstava ukazuje snímky Prahy z přelomu 19. a 20. století

Dosud neznámé a nepublikované snímky z přelomu 19. a 20. století ukazuje výstava, která je ode dneška přístupná v pražském Clam-Gallasově paláci. Fotografie jsou ze sbírky archivu hlavního města a identifikovat je pomohl nedávný objev inventářů negativů ateliéru H. Eckert, nalezených při stěhování sbírky do budovy archivu na Chodově.

30.10.2017

Vždycky jsem toužil poznat toho co nejvíc, říká Ondřej Brzobohatý

/AUDIO/ Oproti desce Identity, na níž jsem sám se sebou trošku manipuloval ve smyslu, že jsem si třeba říkal: tahle písnička by se mohla lidem líbit, tahle by mohla fungovat, až mě nakonec ty mé bludné soudy přestaly bavit , se album Universum tvořilo samo. Je daleko uvolněnější a hravější. Možná právě proto, že jsem se zbavil předsudků vůči sobě samému,“ říká hudebník.

30.10.2017

Noc divadel otevře desítka scén, některé už nabízejí rezervaci

Za zhruba tři týdny se po celé zemi opět otevřou brány divadel na delší dobu, než je běžně zvykem, a lidé se budou moci přijít podívat i do zákulisí. Akce v divadlech budou 18. listopadu přístupné zdarma nebo za symbolické vstupné, velká část z nich je ale přístupná jen po předchozí rezervaci. Ta bude spuštěna ve středu 1. listopadu, některá divadla termín nedodržují a umožňují rezervaci i dříve. Od dneška je například možné rezervovat si hojně navštěvovaný program s Baletem Národního divadla.

29.10.2017

Domingo bude v Praze dirigovat Dona Giovanniho v přímém přenosu

Národní divadlo uvede dnes večer na své piazettě přímý přenos opery Don Giovanni, kterou bude ve Stavovském divadle dirigovat pěvec Plácido Domingo. Cílem projektu je připomenout, že premiéra díla se uskutečnila na den přesně před 230 lety, kdy ji v Praze uvedl její autor, Wolfgang Amadeus Mozart.

28.10.2017

OBRAZEM: Trvalky zaplnily O2 arenu

Mimořádná autorská dvojice se poprvé představila v pražské O2 areně. Se svými fanoušky zde v sobotu oslavili pánové Svěrák a Uhlíř padesát let své spolupráce, během které vzniklo na tři desítky hitů. Koncert Trvalky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře byl průřezem půlstoleté éry, kdy spatřily světlo světa trvalky jako Dělání, Když se zamiluje kůň nebo třeba Barbora píše z tábora a spousta dalších, které známe z celovečerních filmů, jako jsou Ať žijí duchové, Tři veteráni, Lotrando a Zubejda, Tři bratři, ale i z Cimrmana či úspěšných televizních filmů a pořadů jako Princové jsou na draka nebo Hodina zpěvu.

28.10.2017

Pomezí – divadelní projekt na hranici mezi hrou a realitou

„Přijměte pozvání do tančírny Fraxos a vstupte skrze ni do tajemné minulosti dávno zaniklého městečka kdesi v Lužních horách. Nebojte se být zvědaví. Jedině tak totiž poznáte Pomezí,“ pronáší do předválečného typu mikrofonu biletář na úvod stejnojmenného divadelního představení. Zvedněte hozenou rukavičku a vydejte se poznat Pomezí ukryté v opuštěném pražském domě Za Poříčskou branou.

28.10.2017

Orchestr FOK oslaví sváteční den Mou vlastí

U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu se v sobotu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční tradiční Koncert pro republiku. V provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a pod taktovkou dirigenta Ondreje Lenárda zazní cyklus šesti symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Obecní dům, kde se koncert koná, je místem, kde byla samostatnost nového státu vyhlášena a kde bylo v prvopočátku hlavní centrum státní moci. Nyní je sídlem právě Pražských symfoniků.

28.10.2017

Stavovské divadlo aplaudovalo Domingovi a Donu Giovannimu

Zaplněné hlediště Stavovského divadla v pátek večer vestoje aplaudovalo pěvci Plácidovi Domingovi, který do Prahy přijel dirigovat operu Don Giovanni. Světová premiéra díla Wolfganga Amadea Mozarta se konala na stejném místě před 230 lety. V mezinárodním obsazení pátečního představení se zaskvěla česká sopranistka Kateřina Kněžíková v roli zhrzené Giovanniho milenky Elviry.

28.10.2017

Divadlo Na Zábradlí otevře po rekonstrukci inscenací Velvet Havel

Po roční rekonstrukci otevře v sobotu v novém pražské Divadlo Na Zábradlí. Uvede představení ověnčené Cenami Divadelní kritiky Velvet Havel. Přestavbou atria získalo divadlo dvoupodlažní foyer, rekonstrukce se dotkla také diváckého traktu, kavárny, sociálních zařízení a šatny či výměny sedadel v hledišti. Diváci si nové prostory mohli prohlédnout již v pátek při dni otevřených dveří.

27.10.2017

Nick Cave and The Bad Seeds v Praze: Nikdo nepochyboval, kdo je králem

Nick Cave and The Bad Seeds zavítali ve čtvrtek v rámci svého turné do Prahy na koncert do vysočanské O2 Areny. Nick i celá skupina dali do vystoupení všechno své umění, charisma a energii a nenechali nikoho na pochybách o tom, kdo je tu králem. Jediná výtka může zaznít směrem ke zvolenému prostoru. Obrovská a lidmi nabitá O2 Arena nenechala vyniknout intimní atmosféře nového alba Skeleton Tree ani dalších Caveových skladeb.

27.10.2017

Muzeum Kampa vystavuje práce Emila Filly z 30. let

Výstavu slavného malíře, jednoho z průkopníků moderního umění v Česku a také jednoho z nejoblíbenějších autorů současných sběratelů umění připravilo Muzeum Kampa. Kurátor Karel Srp ji připravil jako bližší představení jednoho z Fillových tvůrčích období a zasadil je do kontextu dalších představitelů české moderny. Výstava nazvaná Muž s hořící hřívou! Emil Filla a surrealismus 1931-1939 potrvá do 11. února a doprovází ji obsáhlý katalog.

27.10.2017

Ve Stavovském divadle dnes bude Domingo dirigovat Dona Giovanniho

Slavný pěvec Plácido Domingo bude dnes ve Stavovském divadle v Praze dirigovat jevištní inscenaci opery Don Giovanni. Domingo tak vystoupí na stejném místě, kde dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho autor Wolfgang Amadeus Mozart.

27.10.2017

David Černý pokřtí velkou monografii ke svým padesátinám

Druhou knihu, která připomíná letošní padesátiny sochaře Davida Černého, dnes pokřtí v klubu NoD. Publikace chronologicky představuje jeho tvorbu, která kromě své umělecké výpovědi může působit také jako osobitý komentář společenského dění v České republice i ve světě za posledních 25 let. Vedle fotografií dokumentujících Černého tvorbu tvoří textovou část knihy výhradně jen útržky z toho, co kdy kde Černý řekl do médií.

25.10.2017

Nicka Cavea čeká největší koncert v Česku. Vyprodá ho?

/VIDEO/ Na svůj největší český koncert se chystá písničkář Nick Cave. Začínal v Lucerně v roce 1992, další rok už tam hrál dvě vystoupení. Před čtyřmi lety vystoupil ve velké sportovní hale. Nyní ho čeká největší aréna v České republice. Ve čtvrtek 26. října zahraje se svou kapelou The Bad Seeds ve vysočanské O2 areně.

AKTUALIZOVÁNO
24.10.2017

Zeman v sobotu na Hradě vyznamená Nohavicu a Sáblíkovou

Rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica nebo vídeňský starosta Michael Häupl by měli v sobotu večer na Pražském hradě dostat státní vyznamenání. U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu se uskuteční na pražském Vítkově tradiční pietní akt a na Pražském hradě budou jmenováni generálové. Přísaha vojáků se letos přesunula na Moravu do Vyškova a Brna.

24.10.2017

R2-D2 pod Nuselským mostem zůstane. Praha 2 výtvor neznámého umělce zachová

Výtvor, který se nedávno objevil pod Nuselským mostem, chce radnice Prahy 2 zachovat. Zatím neznámý umělec zde přemaloval větrací šachtu bunkru Folimanka do podoby robota R2-D2 z Hvězdných válek. Radnice uvedla, že jde o hezkou připomínku Karla Čapka. Slovo robot je totiž s jeho dílem spojeno. 

24.10.2017

Kalich zve na pány Kaisera a Lábuse. Dojde i na gumičky?

Jak Kubrt se Sněhurkou jeli vlakem – už přítomnost jména Kubrt v názvu nového představení Divadla Kalich by mohla napovědět, o co v něm asi tak půjde… Ano, složené je z oblíbených scének z dílny Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse z televizních pořadů Možná přijde i kouzelník a Ruská ruleta i z několika bonusů, doprovázených písničkami Dáši Vokaté. Premiéra se uskuteční už dnes.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT