VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

12.11.2017

Pět desítek umělců převzalo ceny Senior Prix

Cenami Senior Prix za celoživotní mistrovství odměnila v neděli v Praze nadace Život umělce pět desítek umělců starších sedmdesáti let. Byli mezi nimi operní pěvkyně Libuše Márová a Jana Jonášová, herec a kaskadér Zdeněk Srstka, dirigent Petr Vronský, herečky Zdena Hadrbolcová, Marie Drahokoupilová, Jana Gýrová, Helga Čočková a jejich kolegové František Němec, Viktor Vrabec a Ladislav Frej.

12.11.2017

Začíná festival Den poezie, připomene Komenského

Desítky českých i zahraničních básníků budou od neděle dva týdny vystupovat na literárním festivalu Den poezie, který letos přinese přibližně 160 akcí v 60 městech po celé republice. Téma 19. ročníku festivalu - Labyrint světa - bylo inspirováno prací českého myslitele, učitele a humanisty Jana Amose Komenského, od jehož narození letos uplyne 425 let. V Praze dnes festival začne v 19.00 v Literární kavárně Řetězová.

12.11.2017

Projekt Cirku La Putyka s Dejvickým divadlem má premiéru

Jatka 78 v holešovické tržnici v Praze uvedou v neděli premiéru inscenace Honey, která vznikla spoluprací Cirku La Putyka s Dejvickým divadlem. Režisérem byl Miroslav Krobot, jeho asistentem a choreografem principál Cirku La Putyka Rostislav Novák ml.

12.11.2017

Dvě malby vlámských mistrů se vydražily za 10,5 milionu

Dvě velkoformátové malby vlámských mistrů z konce 16. století se v sobotu v pražské aukci prodaly dohromady za víc než 10,5 milionu korun.Novinářům to řekl Pavel Urban z firmy Starožitnosti-Galerie Ustar, která dražbu pořádala. Neupřesnil, zda obrazy pocházející z evropských soukromých sbírek koupili zájemci z Česka, nebo ze zahraničí.

11.11.2017

Na festivalu spisovatelů četl Menasse ze své knihy o EU

Prolog ze svého oceňovaného románu o Bruselu a jeho úřednících v sobotu na Festivalu spisovatelů Praha přečetl milovníkům literatury rakouský spisovatel Robert Menasse. Za knihu s názvem Hlavní město získal letos Německou knižní cenu. Sám sebe autor označil dnes za osvíceného Evropana a Evropskou unii za fascinující projekt.

11.11.2017

Příběh o terorismu, médiích a „účelovkách“ na jevišti

Na média a teroristy si posvítí novinka Švandova divadla na pražském Smíchově – Ztracená čest Kateřiny Blumové. Poukáže i na ničivé dopady dezinformačních článků. Divadelní adaptace proslulé povídky od autora a držitele Nobelovy ceny Heinricha Bölla se na českých jevištích objeví poprvé. Režisér inscenace David Šiktanc, jenž je spolu s Vladimírem Čepkem spoluautorem scénáře, si vybral příběh, který v třaskavé povolební atmosféře získává až nečekaně aktuální náboj.

11.11.2017

Festival spisovatelů Praha, nabízí autorská čtení i diskuse

Setkat se se známými autory mohou v sobotu v budově Senátu milovníci literatury. Koná se Festival spisovatelů Praha, který potrvá do 15. listopadu. Zájemci si budou moci vyslechnout autorská čtení i zapojit se do debat třeba s rakouským spisovatelem Robertem Menassem. Hlavním mottem letošního festivalu se stala myšlenka amerického autora Jamese Baldwina „A příště už oheň". Podle pořadatelů je poselství ve světě plném změn a zvratů aktuální.

10.11.2017

Diváci rozhodnou o vině, či nevině

Interaktivní drama Teror německého autora Ferdinanda von Schiracha uvede zítra v premiéře pražské Divadlo ABC. Režijně jej připravil Ondřej Zajíc.

9.11.2017

Vztah s nafukovací pannou a problém telefonů. To ukazuje výstava Love is hard

Telefon i sociální sítě. Vymoženosti moderní doby, bez kterých se neobejdeme. Na to, jak nová technologie ovlivňuje partnerské vztahy se zaměřil fotograf Matěj Dereck Hard. Svou poněkud kontroverzní výstavu s příznačným názvem Love is hard představil ve středu večer ve Vnitroblocku. Na fotografiích můžete vidět zpěváka a herce Davida Krause či tenistku Barboru Strýcovou.

9.11.2017

Spolek Kašpar uvede premiéru aktovky Václava Havla Vernisáž

Pražský spolek Kašpar uvede dnes ve své nové klubovně v Jindřišské ulici premiéru aktovky Václava Havla Vernisáž. Inscenaci nastudoval Lukáš Jůza s Jitkou Nerudovou, Miloslavem Tichým a Janem Zadražilem. Diváci během ní zjistí, že "…Věra má kvartýr, Michal mu dal ksicht" a budou sledovat, zda jejich host Bedřich neudělá na návštěvě kiks.

9.11.2017

Národní divadlo dnes uvede premiéru komedie Noční sezona

Činohra Národního divadla v Praze dnes uvede ve Stavovském divadle premiéru komedie Noční sezona od britské autorky Rebeccy Lenkiewiczové. V příběhu otce, jeho tří dcer a tchyně, kteří spolu žijí na irském venkově, se představí mimo jiné Jana Preissová a Ondřej Pavelka.

8.11.2017

Galerie Hollar vystavuje grafické práce Kamila Lhotáka

Grafické listy Kamila Lhotáka vystavuje ode středy Galerie Hollar na Smetanově nábřeží. Lhoták (1912 až 1990) se grafickou tvorbou vedle svých dalších výtvarných činností zabýval od roku 1944 po celý život. Vytvořil více než 660 grafik, vystřídal různé techniky a pravidelně je vystavoval, právě i v Hollaru. Současná výstava, která představuje celé období Lhotákovy tvorby, potrvá do 26. listopadu.

AKTUALIZOVÁNO
8.11.2017

Babiš odmítl, že Elišce Kaplicky nabídl křeslo ministryně kultury

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítl informace, že nabízel funkci ministryně kultury filmové producentce a pražské zastupitelce za ANO Elišce Kaplicky Fuchsové. Informaci dnes přinesl server Aktuálně.cz. Kaplicky médiím řekla, že zvažuje, zda nabídku přijme, ovšem Babiš tvrdí, že s Kaplicky už dlouho nemluvil a místo ve vládě ji nemá v úmyslu nabídnout.

8.11.2017

Aukce nabídnou díla za miliony, jen obrazů Filly bude devět

Listopadové aukce nabídnou mnoho děl za milionové sumy. Jen obrazů Emila Filly se bude dražit devět a jejich souhrnná vyvolávací cena je 28,5 milionu korun bez aukční provize. Vyvolávací cenu 13 milionů korun bude mít obraz Jindřicha Štyrského Utonulá, jen o půl milionu korun nižší je cena za zlomové dílo jeho souputnice Toyen Voda samoty. Údaje o nabízených dílech ČTK zjistila z katalogů jednotlivých aukčních síní.

8.11.2017

Poslední rozloučení s Karlem Štědrým bude ve středu 15. listopadu

Poslední rozloučení se zpěvákem, moderátorem a hercem Karlem Štědrým se uskuteční ve středu 15. listopadu ve velké obřadní síni strašnického krematoria. Štědrý zemřel 7. listopadu ve věku 80. let. Ve středu to oznámila jeho rodina.

8.11.2017

Problémy v Branickém divadle? Herci prý nedostávají zaplaceno

Atmosféra v pražském Branickém divadle houstne. Praha 4 pronajala loni divadlo firmě  BCD CZ a.s., která prý hercům dluží za honoráře a ruší představení. Situace je až taková, že si zoufalí herci odnesli nějaké věci ze scény a hru hrají v jiném divadle. Situací v divadle se nyní začal zabývat kontrolní výbor Prahy 4. Ten vyzval radu městské části, aby pozastavila finance pro divadlo. O situaci ve středu informovalo Echo24.

8.11.2017

Přes 500 workshopů, představení či prohlídek nabídne Noc divadel

Pátý ročník Noci divadel nabídne v sobotu 18. listopadu přes 500 workshopů, představení či prohlídek divadelních scén. Celorepubliková akce zve zájemce do hledišť i zákulisí včetně nočních prohlídek, setkání s herci, divadelních dílen či performancí. Z velké části se zaměří na mladé diváky. Vstup bude zdarma či za symbolickou částku, oznámila ČTK Judita Hoffmanová z Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU), který je koordinátorem akce. Loni ji navštívilo na 50.000 zájemců.

8.11.2017

FOK dnes představí v české premiéře Stravinského Pohřební píseň

Na koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dnes v Obecním domě zazní v české premiéře Pohřební písně Igora Stravinského. Dílo, které bylo zkomponováno k poctě zesnulého skladatelova učitele Nikolaje Rimského-Korsakova, bylo sto let pohřešováno a znovuobjeveno v roce 2015 mezi archivními dokumenty petrohradské konzervatoře.

7.11.2017

Milerova dcera vydává svého Krtka, vnučka už není proti

Novou knížku, v níž vystupuje kreslený Krtek, vydává dcera autora původních příběhů Kateřina Milerová. Jde o další její publikaci, v níž vystupuje i nová postava paní Krtečková. Nová knížka se jmenuje Krtek a zahrádka a Milerová ji vydává ve vlastním nakladatelství Svatojánek, sdělila dnes její mediální zástupkyně Magdaléna Bičíková. Na rozdíl od předchozího titulu proti knize neprotestuje neteř autorky Karolína Milerová, která se kvůli dílu svého dědy soudí.

7.11.2017

Výstava na náměstí Václava Havla představí epochu komunismu

Exteriérovou výstavu Komunismus a jeho epocha budou moci od středy zhlédnout zájemci na náměstí Václava Havla u Národního divadla v Praze. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve spolupráci s Německým historickým muzeem a nadací, která se zabývá zkoumáním diktatur.

7.11.2017

Divadlo v Dlouhé uvede inscenaci Adriana Molea

Novinkou pražského Divadla v Dlouhé bude 8. listopadu premiéra inscenace podle knižního bestseleru Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 spisovatelky Sue Townsendové. Na jeviště se dostane v autorčině adaptaci a úpravě Miroslava Hanuše. Ten je zároveň režisérem a autorem textů 11 písní, které ji doprovázejí, sdělila ČTK mluvčí této scény Karola Štěpánová.

7.11.2017

Zesnul zpěvák Karel Štědrý. V nedožitých 81 letech

V úterý zemřel zpěvák populární hudby Karel Štědrý – své hitové období v 60. letech, kdy jej proslavil song Mám malý stan. Uplatnil se také jako moderátor v rozhlase a televizi.

7.11.2017

Suzanne Pastorová vystaví své experimenty s fotografií

Nejnovější práce s těmi staršími zkombinovala pro novou výstavu fotografka, kurátorka a experimentátorka Suzanne Pastorová. Přehlídka se jmenuje Staré časy a začne dnešní vernisáží v galerii Artinbox v Perlové ulici.

6.11.2017

OBRAZEM: Vernisáž výstavy Vysmátý podzim a zima

V Galerii PRE v Praze se uskutečnila vernisáž výstavy děl výtvarníků, kteří mají rádi humor. K vidění jsou tak obrazy Ivana Mládka, Františka Ringo Čecha, Petra Urbana, Štěpána Mareše, Romana Jurkase a Rosti Osičky. 

6.11.2017

Novinkou Národního divadla bude britská hra Noční sezóna

Činohra Národního divadla v Praze uvede tento čtvrtek premiéru komedie Noční sezóna. Britská autorka Rebecca Lenkiewiczová popisuje příběh otce, jeho tří dcer a tchyně, kteří spolu žijí na irském venkově. Umělecký šéf Daniel Špinar hru na jevišti Stavovského divadla nastudoval mimo jiné s Janou Preissovou a Ondřejem Pavelkou.

6.11.2017

Masarykův ústav má novou budovu, je v ní i Masarykova knihovna

Masarykův ústav a Archiv Akademie věd (AV ČR) mají novou budovu v Gabčíkově ulici. Je v ní také nový depozitář Knihovny T. G. Masaryka. Masarykova knihovna, která má kolem 185.000 svazků, bude zpřístupněna veřejnosti. Na dnešní otevření nové budovy přijela i pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková.

5.11.2017

Putovní cenu Erik převzali opět loutkáři z Liberce

Předáním ceny Erik za nejinspirativnější počin v oblasti loutkového divadla za uplynulou sezonu skončila dnes v Praze oborová přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem, která se od pátku konala v Divadle Minor. Putovní ocenění získalo stejně jako loni Naivní divadlo z Liberce. Letos za experimentální inscenaci Jsou místa oblíbená tmou… na motivy knihy německé autorky Judith Schalanské. Premiéru měla v únoru v režii Filipa Homoly a s výpravou Kamila Bělohlávka.

4.11.2017

Češi plánují s Francouzi hudební projekty, důležití jsou mecenáši

Uvedení Biberovy mše Missa Salisburgensis v katedrále sv. Víta nebo plány na putovní představení francouzských a českých umělců v barokních divadlech ve Versailles a v Českém Krumlově jsou výsledkem návštěvy zástupců zámku Versailles v Praze. Stál za ní nadační fond Bohemian Heritage Fund (BHF), který funguje osm let a ročně od mecenášů získá a investuje do české kultury miliony korun.

4.11.2017

Umělci upozorní na nemoci srdce

Výstava designu a skutečných srdcí nazvaná Žiješ srdcem upozorňuje na jejich nemoci. K vidění bude kromě lidského srdce také kravské nebo prasečí. Umělci jako Liběna Rochová nebo Maxim Velčovský se pro vystavená díla nechali srdcem inspirovat. V pražské DSC Gallery výstava začne 14. listopadu a bude se konat i aukce vystavených děl, informovali pořadatelé z neziskové organizace Loono v tiskové zprávě.

3.11.2017

Novým prezidentem Herecké asociace je Ondřej Kepka

Režisér, scenárista, herec, moderátor a fotograf Ondřej Kepka povede Hereckou asociaci, a to do konání řádné valné hromady v roce 2018. Jednomyslně o tom tento týden rozhodlo prezidium asociace. ČTK to dnes oznámila tajemnice této nezávislé profesní odborové platformy výkonných umělců Martina Němečková.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT