Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

5.8.2017

V září vyjde poslední díl Sidonovy sci-fi tetralogie

Praha - Brzy vyjde čtvrté a závěrečné pokračování dvoutisícistránkového literárního textu rabína a spisovatele Karola Sidona. První tři díly sci-fi románu, v němž židé putují vesmírem a časem a čtenář se musí orientovat v mnoha paralelních světech s reálnými i vymyšlenými postavami, vyšly v předchozích letech vždy na jaře. Poslední díl trval déle kvůli korekturám, autor jej představí 11. září v Knihovně Václava Havla, řekl nakladatel Viktor Stoilov. Sidon, který 9. srpna oslaví 75. narozeniny, své dílo vydává pod přiznaným pseudonymem Chaim Cigan.

5.8.2017

Letní představení pod širým nebem zatím počasí nenarušilo

Praha - Hostování divadel pod širou oblohou v letních měsících se dostává do druhé poloviny, počasí zatím hrací plány nenarušilo. Letní shakespearovské slavnosti odvolaly koncem července jen dvě produkce - Poctu Shakespearovi v Praze a Večer tříkrálový v Brně, řekl novinářům mluvčí přehlídky Pavel J. Turner. Shakespearovské slavnosti se konaly i v Bratislavě, příští týden se hraje v Brně a Ostravě.

5.8.2017

Generální ředitel České televize Petr Dvořák: Příští Pan Tau bude asi Němec

/ROZHOVOR/ Chalupáři i Malý pitaval z velkého města v létě na obrazovku veřejnoprávní televize patří, protože lidé si rádi oddechnou od nacpaného schématu a vrátí se do dětství. 

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
4.8.2017

Miro Žbirka se těší na FESTIVAL OKOŘ. „Hrál bych tady pořád,“ říká

/VIDEO, SOUTĚŽ/ „Vím, že se FESTIVAL OKOŘ dělá s láskou. Proto ho mám tak rád. Kdybych mohl, hrál bych tady pořád,“ říká MIRO ŽBIRKA o blížícím se 17. ročníku festivalu.  Spolu s ním na louce pod hradem Okoř vystoupí 19. srpna No Name, MIG 21, Václav Neckář, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow a Vypsaná fiXa. „Už je to čtrnáct let, co jsem tady hrál po dlouhé koncertní a festivalové pauze, takže tam bylo trochu nervozity, ale dnes už sem jezdím jako na chatu :-). Když se vysloví Okoř, vybaví se mi milá a velmi silná vzpomínka, ano, sem bych se chtěl stále vracet a hrát. Je to velmi úzce spjatý pocit s organizátorkou festivalu – Hankou Petřinovou – díky které, je Okoř takovou, jaká je. Jsem velice rád, že s ní mohu už tolik let spolupracovat. Víte, ono když se něco dělá s láskou, je to na tom hodně znát. A přesně takový je Festival Okoř – místo, kam se lidé rádi vracejí, protože jim je tady prostě dobře,“ popisuje festival Miro Žbirka.

3.8.2017

Po těžké nemoci zemřela spisovatelka a scenáristka Miroslava Besserová

Ve věku 71 let zemřela v noci na dnešek spisovatelka a scenáristka Miroslava Besserová. Podlehla dlouhému boji s rakovinou. Informoval o tom Český rozhlas.

3.8.2017

Výstava na Žižkově připomene Olgu Havlovou a její nadaci

Praha - V žižkovské výstavní síni Atrium ve čtvrtek začne výstava fotografií Olga Havlová a Výbor dobré vůle. Putovní přehlídka připomínající první ženu bývalého českého prezidenta Václava Havla a její působení v sociální oblasti potrvá tři týdny. Po dnešní vernisáži zahraje kapela Plastic People of the Universe.

31.7.2017

Moderátorka Marcela Augustová: Chodím po svých cestičkách

/ROZHOVOR/ V okamžiku, kdy se v budově zpravodajství na Kavčích horách setkáváme, má už za sebou golfové utkání. S manželem vyrazili v sedm ráno, v jedenáct jako obvykle zavolala editorovi, aby zjistila, co ji dnes čeká. A než vyjela z úpatí ještědského hřebene, kde bydlí, směrem na Prahu, stihla si chvíli zaplavat.

29.7.2017

Jan Svěrák: Naše pohodlná doba přeje dětinštění

Jan Svěrák je v českém filmu značkou kvality. Jako jeden z mála domácích filmařů má na kontě Oscara, umí komorní příběhy, stejně jako velké podívané, což dokázal Tmavomodrým světem. V nejlepším slova smyslu dobrý řemeslník, nikoli rutinér. Režisér s citem pro žánr, což je dnes v domácím filmu už téměř výlučná záležitost. Filmy natáčí už přes čtvrtstoletí. Tím posledním je snímek Po strništi bos, pátý podle scénáře otce Zdeňka Svěráka. Poprvé jej diváci uvidí 2. srpna ve Slavonicích, kde vznikal.

27.7.2017

Výstava v Národním muzeu ukáže různé formy života od země až po koruny stromů

Praha 27. července (ČTK) - Výstava Světlo a život, která bude pro veřejnost otevřena od 28. července v nové budově Národního muzea (NM), představí sluneční záření jako stavební kámen života na Zemi.

AKTUALIZOVÁNO
26.7.2017

Sobotka chválil ministra kultury za čerpání peněz z EU, vyzdvihl i růst platů

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je spokojený, jakým způsobem ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) čerpal peníze z evropských fondů v jeho resortu.

26.7.2017

V Praze zemřela ve věku 76 let skladatelka Ivana Loudová

Praha - V úterý zemřela v Praze po dlouhé těžké nemoci ve věku 76 let hudební skladatelka a profesorka skladby Ivana Loudová. Ve středu to oznámil její syn Tomáš Haase. Loudová je autorkou více než stovky orchestrálních, komorních, vokálních či sborových děl. Za svou tvorbu obdržela řadu ocenění v Česku i zahraničí. Spolupracovala s rozhlasem či filmaři a byla členkou Umělecké besedy a sdružení Ateliér 90.

25.7.2017

Národní galerie letos nakoupí současné umění za 18 milionů, chybí jí systém

Praha - Národní galerie v Praze (NG) letos uzavřela smlouvy na nákup současného umění za 12 milionů korun. Další nákupy zejména od českých umělců nejmladší generace chce na podzim. Většina nákupů bývá spojena s dary galerii, zakoupeny byly práce Kateřiny Šedé, Evy Koťátkové, Magdaleny Jetelové, Gerharda Richtera, Františka Skály a Josefa Bolfa. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí NG Tereza Ježková. Na nákup současného umění má však podle ní NG dlouhodobě nedostatek peněz a soukromé instituce mají mnohem obsáhlejší sbírky.

24.7.2017

Národní galerie vypsala konkurz na ostrahu, kvůli té předchozí uzavřela expozice

Národní galerie vypsala výběrové řízení na ostrahu svých objektů a jejich inventáře. Po sporech s bývalou bezpečnostní agenturou, které v únoru vedly k několikadennímu uzavření všech objektů galerie, má galerie na ostrahu zatím roční smlouvu. Ta skončí 6. března 2018. 

24.7.2017

Komedie Večer tříkrálový otevře druhou letní scénu v Praze

Praha - Po loňské premiéře se do programu Letních shakespearovských slavností v Praze vrací komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Představí se od 1. srpna na nádvoří Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Lichtenštejnském paláci, v hereckém obsazení budou mimo jiné Marie Doležalová, Nela Boudová, Václav Kopta a Milan Šteindler. Za pořadatele o tom informoval Pavel Turner.

23.7.2017

Daliborova matka Věra: film je jeden velký nesmysl

/ROZHOVOR/ Dokument Svět podle Daliborka líčí Věru Krupičkovou jako starostlivou mámu, která svému synovi, jenž u ní v osmatřiceti letech stále bydlí, dělá snídaně, uklízí po něm nebo mu například i chodí do koupelny. Dle slov jejích slov je však vše úplně jinak.

22.7.2017

Performerky zopakují svůj taneční maraton,na Kampě budou 25 hodin

Praha - Po měsíci od premiéry dnes a v neděli v Praze zopakují svůj taneční maraton dvě performerky Miřenka Čechová a Sabine Seumeová. Začnou v sobotu v 16.00 na Kampě, kde budou tančit inspirovány japonským stylem butó až do nedělních 17.00. Na rozdíl od předchozího představení pod širým nebem u Národního divadla budou nyní zavřené v průhledné krychli a budou mít méně rekvizit i kostýmů. Tematickou inspirací se jim staly impresionistické obrazy.

21.7.2017

Sobotka bude bilancovat s ministrem kultury Hermanem

Premiér Bohuslav Sobotka bude příští týden pokračovat v bilančních schůzkách, na kterých hodnotí splněné závazky z programového prohlášení vlády. Po úvodním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ho ve středu čeká v Národní knihovně setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem.

21.7.2017

Viktorie, Šťastné údolí či Rozdělené nebe. ČT uvede zahraniční trháky

Jedinečnou kolekci oceňovaných zahraničních seriálů přinese na podzim na obrazovky Česká televize.

21.7.2017

Michal Hrůza: Vše záleží na úhlu pohledu. Jsem věčný optimista

/ROZHOVOR, KLIP/ Zpěvák a skladatel Michal Hrůza má za sebou úspěšné miniturné po českých a moravských zámcích. Nadělil si ho k 20. výročí na hudební scéně. Zároveň také vydal svou čtvrtou sólovou desku s názvem Sám se sebou. Posluchač na ní najde i tři filmové písně z nedávné doby.

20.7.2017

Z Vyšehradu na Hrad aneb Mezi Líbánkami na Jadranu a Shakespearem

Praha - „Líbánkám na Jadranu říkáme Účastníci zájezdu 2, protože mají tu samou poetiku, tematickou notu,“ říká Jílek, který se v novinkovém titulu divadla Studio DVA, jež je dalším autorským počinem režiséra Patrika Hartla, objevuje po boku Mariky Šoposké, Evy Holubové a Boba Klepla. 

19.7.2017

Senát navrhl ocenit pěvkyni Urbanovou či cestovatele Stingla

Praha - Pěvkyně Eva Urbanová, cestovatel Miloslav Stingl, ekonom Milan Zelený či folklorní zpěváci Jožka Černý a Jarmila Šuláková patří k 26 osobnostem, které ve středu Senát navrhl na státní vyznamenání. Nominace nyní dostane prezident Miloš Zeman, který návrhy může, ale nemusí akceptovat. Například Zeleného i Šulákovou nominovala také Sněmovna.

19.7.2017

Snímky noční Prahy z 80. let vystavuje Peter Župník

Praha - Snímky noční Prahy, tak jak je před více než 30 lety zachytil jako student pražské FAMU Slovák Peter Župník, vystavuje od středy Nikon Photo Gallery v Praze na Újezdě. Župník patří k silné generaci slovenské nové vlny fotografů a filmařů, kteří v 80. letech studovali na FAMU. Výstava Paměti noci - Praha 1983 potrvá do 20. srpna.

19.7.2017

Ve věku 90 let let zemřel historik umění a malíř Josef Císařovský

Ve věku 90 let let zemřel 16. července historik umění a výtvarník Josef Císařovský. V úterý to řekl jeho syn Petr Císařovský. Jako teoretik se věnoval meziválečné avantgardě české i ruské, za normalizace publikovat ani vystavovat nemohl. Ve svých výtvarných dílech zpracovával i okamžiky a deziluzi po srpnové okupaci z roku 1968, vytvořil také objekty reflektující Chartu 77, jejímž byl signatářem.

19.7.2017

Prague Proms dnes zakončí koncert s názvem Nejen Hollywoodská noc

Praha - Koncert s názvem Nejen Hollywoodská noc ve středu ve Smetanově síni Obecního domu zakončí 13. ročník mezinárodního festivalu Prague Proms. Vedle hudby z filmů hollywoodské produkce program připomene i snímky evropských studií jako Cinecittá, Bavaria či Gaumont. Mimo jiné zazní melodie z filmů Výtah na popraviště, Sicilský klan, Muž a žena, Amadeus, Pátý element, Most přes řeku Kwai nebo 1492: Dobytí ráje.

19.7.2017

Ester Pavlů: Éra rebelky mě bavila a pomohla mi zbavit se trémy

Praha - Češi nedávají ve srovnání s diváky v zahraničí svoje emoce tolik najevo. „O to víc si vážím, když už český divák vstane a začne jásat,“ říká operní pěvkyně Ester Pavlů.

18.7.2017

Malířka Holcová představí své obrazy kanadské přírody

Praha - Tvorbu převážně ze svého současného pobytu v Kanadě vystavuje v Galerii Villa Pellé malířka Veronika Holcová. Výstava se jmenuje Wild Game / Divočina. Obrazy divoké kanadské krajiny tvořila Holcová ještě dříve, než se do Kanady přestěhovala. Výstava nabízí nejen srovnání tvorby z obou období, ale i nové velkoformátové kresby a figurálními motivy.

18.7.2017

Festival Nultý bod opustí divadlo, hrát se bude i na Kampě

Praha - Festival pohybového, tanečního a experimentálního divadla Nultý bod nabídne letos představení vedle tradičního Divadle v Celetné také u Werichovy vily a Musea Kampa. Vedle českých umělců vystoupí divadelníci z Německa, Španělska, Portugalska, Řecka a Ruska. Dvě tanečnice na festivalu zopakují svůj mnohahodinový taneční maraton, který měl premiéru v červnu u Národního divadla. Festival v Praze potrvá do neděle 23. července.

18.7.2017

Na Prague Proms v úterý vystoupí Michal Prokop a Framus Five

Praha - V rámci mezinárodního festivalu Prague Proms v úterý v prostorách Mercedes Forum v Praze vystoupí Michal Prokop se skupinou Framus Five. Skladatel, kytarista a také moderátor a dnes už bývalý politik Prokop se na festivalu představuje v roce, kdy si připomíná 50. výročí založení skupiny.

17.7.2017

Festival nabídne japonskou flétnu šakuhači i moravský cimbál

Praha - Prague Shakuhachi Festival, který nabídne v Praze koncerty, jež spojuje japonská flétna šakuhači, zahájí 14. září koncert Akihita Obamy a Nobuta Jamanaky. Festival, který na různých místech hlavního města uvede žánrově rozmanité koncerty, potrvá do 18. září.

17.7.2017

Linda Rybová: Existují světy, do nichž nepatřím

/ROZHOVOR/ Linda Rybová má za sebou další náročnou divadelní i televizní sezónu. Na léto se ale těšila nejen kvůli sobě, manželovi a dětem, ale zejména díky jejich víkendovému venkovskému útočišti. Po prázdninách ji mimo jiné čeká opět účinkování v Divadle Verze, které se od nové sezóny přesunuje do vršovického divadla Mana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení