Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

4.9.2017

Klasika je náš základ i poklad, říká nový šéf Baletu Národního divadla

Klasický repertoár i taneční techniky budou tvořit základ tvorby baletního souboru Národního divadla pod jeho novým vedením. Šéfem souboru se od právě zahajované sezony stává tanečník Filip Barankiewicz. Po patnáctiletém vedení Petra Zusky je podle něj soubor na vysoké úrovni a srovnatelný s tím, co světový balet na počátku 21. století nabízí, říká nový ředitel. Dokládá to i složení premiér nové sezony, kterou tvoří práce slavných světových choreografů. 

4.9.2017

Výstavu Františka Skály vidělo téměř 65 tisíc lidí

Praha - Výstava výtvarníka Františka Skály, která se od března konala v pražské Valdštejnské jízdárně, přilákala téměř 65 tisíc návštěvníků. Řadí se k divácky nejúspěšnějším výstavám, které Národní galerie v Praze v posledních letech připravila. Výstava skončila v neděli stejně jako přehlídka německého malíře Gerharda Richtera, jíž od dubna vidělo v paláci Kinských 54.950 lidí. V pondělí to sdělila mluvčí NG Tereza Ježková.

4.9.2017

Orchestr Berg se Soňou Červenou vystoupí také s jogíny

Praha - Orchestr Berg v pondělí ve velkém sále Domoviny v pražských Holešovicích nabídne pod taktovkou Petera Vrábela koncert nazvaný Súrja namaskár - Pozdrav slunci. Hostem vystoupení věnovaného východním filozofiím a józe bude pěvkyně Soňa Červená. Název koncertu odkazuje k jednomu z nejznámějších jógových cvičení. V sále proto vedle publika budou také desítky jogínů. Ve světové premiéře zazní skladby Tomáše Reindla Joga a v české premiéře skladba dánského skladatele Pera Norgarda a Ondřeje Adámka.

4.9.2017

OBRAZEM: Dvořákova opera Jakobín zazněla v Divoké Šárce

Praha - Tisíce Pražanů v neděli zhlédly operu Antonína Dvořáka s názvem Jakobín v Divoké Šárce. Neodradilo je ani nepříliš ideální počasí, naopak mnoho diváků přilákalo bezplatné vstupné. S koncem prázdnin tak opět místo s bohatou historií ožilo představením umělců Národního divadla. Pod ním se podepsal dirigent Jan Chalupecký. Na opeře se podílel také Kühnův dětský sbor. 

4.9.2017

Lidé se v Praze mohou naposledy rozloučit s barytonistou Tučkem

Praha - Lidé se v pondělí v pražském Národním divadle mohou naposledy rozloučit s významným českým operním pěvcem a pedagogem René Tučkem, který zemřel v sobotu 26. srpna ve věku 81 let. Pietní akt je naplánován od 11.00 na jevišti divadla, divadlo se pro veřejnost otevře o půl hodiny dřív.

4.9.2017

Tvrdohlavě kráčím proti proudu, říká mladá architektka

/ROZHOVOR/ Ještě během vysoké školy začala Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

3.9.2017

Ivan Král: Manipuluje s námi propaganda. Čtěte a tvořte si svůj vlastní svět

Praha /ROZHOVOR, GALERIE/ - Ivan Král jako jeden z mála Čechů ochutnal světovou slávu. Držitel Grammy Award hrál s Patti Smith i Blondie. Psal písně pro Iggyho Popa, Davida Bowieho, Johna Calea… V Česku produkoval Lucii, Mňágu a Žďorp nebo Jiřího Suchého. V pondělí vystoupí v Praze na Střeleckém ostrově. Začátek od 19.30.

3.9.2017

Cenu Antonína Dvořáka letos získá klavírista Ivan Klánský

Praha - Klavírní virtuóz Ivan Klánský získá letošní Cenu Antonína Dvořáka. Mezinárodně respektovaný interpret Chopina, Bacha, Beethovena, stejně jako Smetany, Dvořáka či Janáčka, cenu převezme 18. září na půdě ministerstva kultury z rukou ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL) a mecenáše Karla Komárka. V neděli to oznámili zástupci pořádající Akademie klasické hudby během prologu letošního Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

3.9.2017

Nevšední výstavu chystá v Praze stříbrská modelka a malířka

Karolína Koblenová připravuje v Praze nevšední výstavu pod názvem TOXIC DREAMSCAPES. Autorčina úplně první výstava v Praze se skládá z maleb, fotek a různých objektů. Také nešetří neonovými barvami a surrealistickými či postapokalyptickými motivy.

2.9.2017

Holešovický DOX se rozroste. Nová stavba nabídne prostory pro divadlo

Praha - Galerie Dox získá nové prostory. Zázemí by v jedné ze tří nových budov měli najít tanečníci, filmaři a hudebníci.

2.9.2017

V Praze vystoupí uznávaná houslistka Sarah Changová

Praha - Americká houslistka korejského původu Sarah Changová v sobotu vystoupí ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Šestatřicetiletou rodačku z pensylvánské Filadelfie, jednu z nejuznávanějších houslistek současnosti, světová kritika označuje za nejlepší interpretku Sibeliova Houslového koncertu d-moll, který bude na programu pražského koncertu. Zbývající vstupenky jsou k dispozici na pokladně Obecního domu.

AKTUALIZOVÁNO
2.9.2017

Zemřel filmový major Zeman, herec Vladimír Brabec. Bylo mu 83 let

Ve věku 83 let zemřel v pátek večer herec a dabér Vladimír Brabec. Proslavil se především rolí majora Zemana v normalizačním seriálu 30 případů majora Zemana. Zemřel stářím v rodinném kruhu, uvedla pro ČTK jeho vnučka Léna Brauner.  

1.9.2017

Nová scéna představuje malbu Jiřího Votruby

Praha - Na Nové scéně Národního divadla najdou návštěvníci od pátku výstavu malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votruby. Autor známý svou typickou kresbou z mnoha upomínkových předmětů prodávaných v centru Prahy se věnuje také volné tvorbě. Aktuální výstava se jmenuje Male/Female a Votruba na ní představuje díla, v nichž se dotýká tématu krásy, lásky, svodů i lidské jedinečnosti v globalizovaném světě.

1.9.2017

Soutěžte s Deníkem o vstupenky na koncert Mike+ The Mechanics

Soutěžte s Deníkem o vstupenky na koncert skupiny  MIKE + THE MECHANICS, který se koná 6. září v Praze ve velkém sále Lucerny!

1.9.2017

Mináčová vystaví fotografie připomínající komunistickou agitaci

Praha - Jak to bylo za komunismu připomene fotografka Zuzana Mináčová, která už více než 50 let ovlivňuje česko-slovenskou fotografii. Její snímky světových filmových hvězd jsou legendární. Výstava, která se od 7. září do 2. října uskuteční ve Slovenském institutu v Praze, se však soustředí na docela jinou část její tvorby - přiblíží komunistickou agitaci. Mináčová věří, že výstava řekne o životě za komunismu víc než celá vědecká pojednání.

31.8.2017

Gabriela Beňačková je v Síni slávy Národního divadla

Praha - Ředitel Národního divadla Jan Burian uvedl ve čtvrtek odpoledne do Síně slávy české první scény operní pěvkyni Gabrielu Beňačkovou. Stalo se tak v historické ředitelně, symbolicky v úvodu 135. sezony. Beňačková je teprve třetí osobností, které se této pocty dostalo. Loni vstoupil do Síně slávy tanečník Vlastimil Harapes, rok před ním herečka Vlasta Chramostová.

30.8.2017

Zemřel herec Jiří Datel Novotný, tvář divadla Semafor i doktor z Návštěvníků

Praha - Ve věku 73 let zemřel herec Jiří Datel Novotný, který je známý generacím diváků jako jeden z hrdinů populárního seriálu Návštěvníci. Novotný spojil svou uměleckou dráhu s divadlem Semafor. O jeho úmrtí informoval ve středu server Idnes s odvoláním na ředitele divadla Semafor Jiřího Suchého.

30.8.2017

FOK předznamenal sezonu koncertem ve Valdštejnské zahradě v Praze

Praha - Koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK ve středu v zaplněné Valdštejnské zahradě na Malé Straně tradičně předznamenal zahájení jeho 83. sezony. V senátních zahradách, kam bylo volné vstupné, lidé aplaudovali filmovým skladbám i hudbě klasických skladatelů. Zahajovací koncert FOK pod vedením Pietari Inkinena se uskuteční 13. září v Obecním domě.

30.8.2017

Státní dotace divadlům by se měla letos zdvojnásobit, chce MK

Praha - Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) chce, aby stát ještě letos dal víc peněz profesionálním divadlům, orchestrům a pěveckým sborům. V příslušném ministerském programu letos bylo rozděleno 160 milionů korun a vláda se bude v pondělí zabývat požadavkem na jeho navýšení o 140 milionů korun. Oproti původnímu rozpočtu by se suma téměř zdvojnásobila, proti loňsku by vzrostla třikrát.

30.8.2017

Nová divadelní sezona: nabídne divákům herce na trampolíně nebo slevu na operu

Praha - Letní divadelní prázdniny pomalu končí. Kulturní svatostánky si pro diváky připravily mnoho novinek a zajímavých premiér. Na co se mohou Pražané těšit?

28.8.2017

Seriálový soudce Adam Klos se vrhá na trestní právo. První díl bude dnes večer

První série zabodovala u diváků takovým způsobem, až se prý i samotní tvůrci podivili. Posíleni nenadálým úspěchem se pustili do natáčení pokračování seriálu Život a doba soudce A. K. První z třinácti nových dílů se na obrazovkách České televize objeví už dnes večer.

27.8.2017

Památník československým letcům RAF na Klárově zůstane

Praha - Okřídlený lev na Klárově, který vyvolával diskuse mezi laickou i odbornou veřejností, a nelíbil se magistrátním památkářům, zůstane na svém místě. Eliška Kaplický Fuchsová, která je šéfkou výboru pro kulturu a památky ovšem upozorňuje, že způsob, jakým se památník prosadil, by se už neměl u žádné další památky opakovat. O současné situaci kolem památník informoval web Aktuálně.cz.

27.8.2017

Zemřel operní pěvec a pedagog René Tuček, držitel ceny Thálie

Praha - Ve věku 81 let zemřel v sobotu v Mariánských Lázních významný český barytonista, operní pěvec a pedagog René Tuček. Ztvárnil řadu velkých rolí, mimo jiné Mefista, Figara či Escamilla. V neděli o pěvcově úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Informace o posledním rozloučení se zesnulým sdělí pozůstalí později

26.8.2017

Divadlo Na zábradlí uvede v nové sezoně tři novinky

Praha - V nadcházející sezoně bude pražské Divadlo Na zábradlí otevřeno v nové podobě. V říjnu skončí největší rekonstrukce v dějinách této scény, která uvítá diváky v nové dvoraně a přilehlých prostorách. V sezoně, kterou ještě soubor zahájí tak jako dosud v Divadle Komedie, se v repertoáru objeví tři nové tituly, oznámila mluvčí divadla Alexandra Poláková.

25.8.2017

OBRAZEM: Kantorkův humor baví návštěvníky Písecké brány

Praha - Třičtvrtě století s humorem, tak se jmenuje výstava kreslených vtipů z pera Pavla Kantorka. Kreslíř a karikaturista zemřel 3. srpna v Kanadě, kde do roku 2016 přednášel jako profesor na technické fakultě Ryerson Institutu v Torontu. Expozice, kterou organizuje spolek InGarden, je zájemcům k dispozici v Písecké bráně až do 5. září.

24.8.2017

Petr Štěpánek se stal novou tváří televize Barrandov

V rámci podzimního programového schématu, které bylo v tomto týdnu odhaleno, přichází televize Barrandov s opravdovou bombou. Oblíbený herec, velký vypravěč a Jiřík ze Zlatovlásky –  Petr Štěpánek se stal moderátorem nového pořadu Skutečné příběhy.  

24.8.2017

Do Prahy míří houslová virtuoska Sarah Chang

/VIDEO/ Vedle newyorkských filharmoniků spolupracovala například s Chicago či Boston Symphony, Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky. Pravidelně koncertuje ve Francii, Itálii, Španělsku a Velké Británii. Nyní se americká houslistka korejského původu Sarah Chang představí pražskému publiku, konkrétně v sobotu 2. září ve Smetanově síni Obecního domu.

22.8.2017

Sbírka obrazů politika Šrobára bude vystavena do konce června příštího roku

Praha - Sbírka obrazů prvorepublikového politika Vavra Šrobára, která zahrnuje díla věhlasných evropských mistrů ze 16. až 19. století, bude do 30. června příštího roku otevřena v Národním zemědělském muzeu (NZM) na Letné. Šrobárova sbírka 153 obrazů realisticky orientovaných malířů dosud nikdy nebyla veřejně prezentována. Výstava proto nese název Odhalení.

22.8.2017

OBRAZEM: Muzeum komunismu odstartovalo novou výstavu

Praha - Více než šedesát textových panelů, fotografie z archivu a další desítky vystavených věcí představující to, jak žili běžní lidé v době okupace. To nabídne výstava, která odstartovala včera navečer v Muzeu komunismu v Praze 1. Na ploše 1500 metrů čtverečních si tak návštěvníci připomenou témata jako sport, umění, vzdělání nebo tajné služby a cenzuru.

21.8.2017

Bollywoodský film i dílo ruského poety ukazují Prahu jinýma očima

Praha /VIDEO/ - Většina videí české metropole se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most nebo Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to nyní ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení