Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

18.9.2017

Koncerty podzimu: v Praze zahrají Morricone i tajemní Gorillaz

Rok 2017 se pomalu chýlí k závěru, ale milovníci hudby budou mít ještě spoustu příležitostí zajít na pořádný koncert. Ačkoli letošek už nabídl velkolepá vystoupení Robbieho Williamse či Guns N' Roses, v metropoli se v nadcházejících měsících uskuteční ještě dvě desítky velkých akcí, které by mohly aspirovat na titul koncert roku.

18.9.2017

Český národní symfonický orchestr zahájí svou 25. sezónu

Český národní symfonický orchestr (ČNSO) v pondělí zahájí ve Smetanově síni Obecního domu svou 25. sezónu. Orchestr, který si během čtvrtstoletí vytvořil mezinárodní renomé, zahraje pod vedením dirigenta Stevena Mercuria díla skladatelů Ernesta Blocha nebo Briana Currenta. Vystoupí také Smíšený sbor ČNSO se sbormistryní Miriam Němcovou.

AKTUALIZOVÁNO
17.9.2017

Zemřel Petr Šabach, autor humoristických románů a povídek

Smutná zpráva pro všechny milovníky humoristických románů a povídek. Ve věku 66 let zemřel Petr Šabach, autor sbírky Hovno hoří, podle které vznikl slavný film Jana Hřebejka Pelíšky.

16.9.2017

Papa Roach se na novince vrací ke kořenům. Přivezou ji do Prahy

Americká kapela si za poslední dvě desetiletí vybudovala pozici kapely, která určuje směr tvrdé hudby.Byli dvakrát nominováni na Grammy, doprovázeli na turné takové hvězdy, jako jsou Eminem nebo Marilyn Manson, a jsou autory nu metalové hymny „Last Resort“, kterou točí rádia dodnes, i když tahle pecka vyšla před sedmnácti lety. 

16.9.2017

Skupina Mirai ruší koncerty. Manželku bubeníka srazilo auto, zemřela

K obrovské tragédii došlo v pátečních poledních hodinách na Ostravské ulici ve Frýdku-Místku. 

16.9.2017

Lodí Tajemství za Formanovským imagináriem

Velké i malé milovníky divadla možná o víkendu potěší výstava Zámecké imaginárium, která se v neděli v 15 hodin otevírá v prostorách Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Dobrodružství tu najdou ti, které baví objevovat divadelní svět bratří Formanů. Mohou do něj připlout lodí Tajemství.

16.9.2017

Rodinný den s Jiřím Lábusem

Že i „vážná hudba“ může být velká zábava, v sobotu dokáže festival Dvořákova Praha, který zve na Rodinný den. Jeho program dopoledne odstartuje Dvořákovské matiné s Novosvětskou v podání souboru Musica Florea Marka Štryncla. Od 13.30 schody před Rudolfinem „roztančí“ bubenické seskupení Samba Band a jazzový orchestr Sax & Rhythm Junior z Říčan, dětský sbor Radost zazpívá skladby Antonína Dvořáka a Big Band VOŠ Konzervatoře Jaroslava Ježka zahraje pod vedením Milana Svobody skladby inspirované hudbou svého patrona.

14.9.2017

Novinka pražské Ypsilonky vzdá hold Jaroslavu Ježkovi

Umělecký šéf pražského Studia Ypsilon a režisér Jan Schmid začal s herci zkoušet nové představení s názvem Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně pocta Jaroslavu Ježkovi. S premiérou počítá divadlo v polovině prosince. ČTK to oznámila mluvčí divadla Aneta Filipová.

14.9.2017

Rock Café rozezní skvělý Richie Kotzen

/AUDIO/ Kytarista Richie Kotzen se poprvé od roku 2014 vrací do Prahy se svým sólovým projektem.

13.9.2017

Národní galerie zkusí uzavřít smír s řádem ohledně vydání obrazů

Národní galerie se pokusí mimosoudně dohodnout s řádem Milosrdných bratří ohledně čtyř obrazů vlámských a italských mistrů ze 17. století, jejichž vydání se řád domáhá žalobou. Právní zástupci instituce a řádu se na tom dnes shodli před soudkyní, která vyjádřila předběžný názor, že Milosrdní bratři prokázali splnění podmínek zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

13.9.2017

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 83. sezonu

Zahajovací koncert sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se dnes uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu pod vedením šéfdirigenta Pietariho Inkinena. Program nabídne Romanci pro housle a orchestr č. 1 G dur a Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena s hostujícím sólistou Pinchasem Zukermanem. Ve druhé části večera FOK provede symfonickou suitu Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova.

12.9.2017

Soubor Spitfire Company zdramatizoval knihu běloruské nobelistky

Divadelní podobu dostala kniha běloruské spisovatelky původem z Ukrajiny Světlany Alexijevičové Doba z druhé ruky. V pondělí večer ji v premiéře uvede v prostoru Jatka 78 soubor Spitfire Company. Za knihu s podtitulem Konec rudého člověka dostala autorka v roce 2015 Nobelovu cenu. Prostřednictvím desítek rozhovorů s pamětníky v ní nabízí alternativní podobu novodobé historie bývalého Sovětského svazu tak, jak ji vidí obyčejní lidé. Uvedením inscenace soubor se zahraničními úspěchy také oslaví deset let své existence.

11.9.2017

Krysař je sám o sobě démonický. A stále má co říct

Do stejné řeky se vstupovat nemá, říká se. Výjimka ale, jak známo, potvrzuje pravidlo – v tomto případě je jí muzikál Krysař, který přivedla režisérka Mirjam Landa opakovaně na jeviště, konkrétně pražského Divadla Kalich (premiéra se uskutečnila 8. září).

11.9.2017

Janek Ledecký: Jak říká Elton John – za úplný playback bych zavíral

/ROZHOVOR/ Janek Ledecký je aktuálně zabraný do zkoušení shakespearovského muzikálu Iago, ke kterému napsal hudbu a texty a zároveň si v něm i zahraje v alternaci s Petrem Vondráčkem právě v roli Iaga.

10.9.2017

Lidé se loučili s hercem Vladimírem Brabcem

Stovky lidí se v neděli přišly rozloučit s hercem Vladimírem Brabcem na náměstí Václava Havla u Národního divadla. Někteří lidé kolem jenom prošli, jiní zapsali něco do kondolenční knihy, další přinesli květiny a svíčky. Umělec zemřel 1. září.

10.9.2017

Šupy dupy dup, nebo Hajný je lesa pán. Muzikáloví duchové jsou zpět

Muzikál Ať žijí duchové! s hity Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře se vrátil na třiadvacet představení do Kongresového centra Praha. K vidění bude do 3. listopadu, slavnostní derniéry jsou naplánovány na 4. a 5. listopadu.

9.9.2017

Výstava v Mánesu představuje Jizerskou 50 jako inspiraci umělců

V pražské Galerii Mánes v sobotu začala výstava dvanácti umělců k lyžařskému závodu Jizerská padesátka s názvem Skol!!! a podtitulem Jizerská 50 jako umělecká inspirace. Od rána ji navštívily desítky lidí, hlavní nápor pořadatelé očekávají po vernisáži 12. září. Expozice děl autorů, kteří se sami na start v Jizerských horách několikrát postavili, mohou zájemci navštívit do 17. září.

9.9.2017

Teror v Divadle ABC

Pocity porotce u soudního přelíčení s člověkem, který sice zachránil tisíce lidí, ale jehož rozhodnutí zničilo stovky dalších životů, zažijí diváci interaktivního dramatu Teror. Projekt, který je v poetice Městských divadel pražských (MDP) experimentem, připravuje režisér Ondřej Zajíc pro Divadlo ABC. Autorem inscenace je německý spisovatel a dramatik Ferdinand von Schirach.

9.9.2017

Valdštejnskou zahradu rozezní skladby Hradišťanu a Petry Janů

Valdštejnskou zahradu v areálu Senátu v sobotu odpoledne rozezní moravské písně v podání folklorního souboru Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou. Vystoupí rovněž zpěvačka Petra Janů s kapelou Amsterdam. Jejich hodinové koncerty jsou součástí tradičního setkání senátorů s občany, které horní komora pořádá vždy druhou zářijovou sobotu.

8.9.2017

Zemřela prapravnučka Palackého a významná germanistka Věra Macháčková-Riegerová

V úterý 5. září zemřela prapravnučka Františka Palackého Věra Macháčková-Riegerová, která byla i významnou germanistkou. V pátek o tom informovala Univerzita Karlova, kde Macháčková-Riegerová působila jako docentka dějin německé literatury. Poslední rozloučení s významnou vědkyní se uskuteční v úterý 12. září ve 14.15 v obřadní síni v Motole.

8.9.2017

Sobotka slíbil, že vláda vyčlení peníze na Veletržní palác

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes při návštěvě Národní galerie (NG) v Praze řekl, že rekonstrukce Veletržního paláce je velmi důležitá pro budoucnost této instituce. Ředitel NG Jiří Fajt obnovu funkcionalistického paláce připravuje již několik let a stojí před vypsáním mezinárodní architektonické soutěže. Premiér řekl, že rekonstrukce objektu by měla být stěžejní položkou nového investičního programu ministerstva kultury, který by jeho vláda ještě chtěla odsouhlasit. Podle dřívějších odhadů přestavba objektu může dosáhnout až jedné miliardy korun

7.9.2017

Galerie ukazuje práce studia Zahy Hadidové, i tu pro Prahu

Projekt administrativního centra s obchody a bydlením na Masarykově nádraží v Praze, které navrhla slavná architektka Zaha Hadidová, si mohou lidé prohlédnout v Galerii Jaroslava Fragnera. Spolu s vizualizacemi a modelem areálu navrženého pro skupinu Masaryk Station Investment je v galerii také výstava jiných prací ateliéru Zaha Hadid Architects. Galerie ji pořádá při Bienále experimentální architektury. Po dnešní vernisáži výstava potrvá do 27. října.

7.9.2017

RECENZE: Mike + The Mechanics nabídli víc než jeden hit

/VIDEA, GALERIE/ Do pražské Lucerny ve středu zavítala vůbec poprvé britská pop rocková kapela v čele s Mikem Rutherfordem z Genesis. Představila se v novém složení, ve kterém letos vydala již druhou desku Let Me Fly. Kytarista a baskytarista na svou první kapelu zavzpomínal dvěma coververzemi, což publikum ocenilo velkým nadšením.

7.9.2017

Budovu ČVUT v Dejvicích oživí videomapping

Nová budova Českého vysokého učení technického (ČVUT), která byla otevřena letos v květnu v Dejvicích, se stane místem umělecké produkce, tzv. videomappingu. Produkce představí dějiny ČVUT od jejího založení až po dnešek a zároveň připomene úspěchy jednotlivců i spolupracujících týmů.

6.9.2017

Zemřel fyzik Ivan Štoll, známý popularizátor vědy

V úterý zemřel fyzik, pedagog a popularizátor vědy Ivan Štoll. Byl autorem řady učebnic, letos vyšla Klasická teoretická fyzika, jejímž je spoluautorem. Významně se také podílel na televizním cyklu Praha jeviště vědy. Štoll se dožil 81 let. O jeho úmrtí dnes informoval jeho syn Martin Štoll.

6.9.2017

Mike + The Mechanics dnes poprvé v Česku

/VIDEO/ Mike Rutherford, zakládající člen Genesis, dnes vystoupí se svou kapelou Mike + The Mechanics poprvé v Česku. V roce 2004 to vypadalo, že kapela nadobro skončila, velkou ránu ji zasadily odchody členů: Adrian Lee a Peter Van Hooke skupinu opustili a Paul Young zemřel. Přesto se Rutherfordovi podařilo dát dohromady novou formaci, se kterou dnes zahraje ve velké Lucerně.

5.9.2017

Laureátkou Literární ceny Knižního klubu se stala Anna Vovsová

Vítězkou letošní Literární ceny Knižního klubu se stala Anna Vovsová s novelou Ladič. Prozaický debut o vině a trestu, udavačství a pomstě se prosadil v konkurenci rekordních 179 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězce je vydání knihy, prémie 100.000 korun a skleněná plastika ve tvaru knihy. Cenu dnes převzala od organizátorů soutěže v zaplněném Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

5.9.2017

Studenti UMPRUM vystaví svůj nábytek v Bruselu

Praha - Studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) budou vystavovat na bruselském festivalu designu. Žáci designérů Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Olgoj Chorchoj z Ateliéru produktového designu ukážou nové možnosti a pohledy na práci s ohýbanými trubkami v interiérovém designu. Největší festival designu v Belgii Design September se uskuteční od 7. do 30. září, studenti z pražského ateliéru se na něm představí už pošesté, sdělila mluvčí školy Kamila Stehlíková.

5.9.2017

Posedlost hudbou. Dvořákova Praha začíná

Stabat Mater. Tento monumentální opus Antonína Dvořáka otevře ve čtvrtek hudební festival Dvořákova Praha, který tradičně zahajuje koncertní sezónu.

4.9.2017

V Praze začne výstava obrazů koní a historického vybavení

Praha - Výstava obrazů koní a historického vybavení souvisejícího s chovem a využíváním koní se uskuteční v Praze. Od úterý do 6. října zájemci uvidí 40 obrazů koní od předních českých malířů z přelomu 19. a 20. století. Díla například od Ludvíka Vacátka, Emila Kotrby nebo Jana Ferdinanda Pistoriuse spolu s dobovými veterinárními pomůckami budou vystaveny v knihovně Antonína Švehly ve Slezské ulici. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Petr Majer ze Státní veterinární správy. Vstup je zdarma.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení