VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

dnes 08:51

Srpnovou okupaci připomene koncert. Zazpívá i Marta Kubišová

Hity jako Lady Carneval, Bratříčku, zavírej vrátka, Želva nebo Klaunova zpověď zaznějí v nových aranžmá Petra Maláska na koncertě na Václavském náměstí. Koncert´68 začíná 21. srpna ve 20 hodin.

AKTUALIZOVÁNO
včera 14:46

Zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů DJ Loutka, stálý host klubu Roxy

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr, vystupující pod pseudonymem DJ Loutka. Informaci médií o úmrtí dnes potvrdili představitelé klubu Roxy, kde DJ Loutka vystupoval. Podle Blesk.cz spáchal Maudr sebevraždu

16.8.2018

Státní opera dostane novou jevištní točnu za 115 milionů korun

Státní opera dostane při své současné rekonstrukci novou jevištní technologii. Stávající točna pochází ze 70. let minulého století a původně byla plánována pouze její repase. Po zhodnocení všech pro a proti padlo rozhodnutí, že bude jeviště Státní opery opatřeno novou špičkovou jevištní technologii. Nová točna včetně stavebních prací bude stát zhruba 115 milionů bez DPH, řekl dnes mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

15.8.2018

Viděl jsem přistávat ruské Antonovy, vzpomíná režisér Václav Vorlíček

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak "bratrskou pomocí" zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

15.8.2018

KRÁTCE: Flašinetáři zahráli v centru Prahy Edith Piaf i Leonarda Cohena

Pouliční flašinetáři ze sedmi evropských zemí předvedli své umění na festivalu Flašinet žije! Přes dvě desítky hudebníků s hracími strojky vystoupilo na třech místech v centru Prahy. 

14.8.2018

Uměleckoprůmyslové museum chystá výstavy o Haně Podolské a Krásné jizbě

Dnešní dívky sázejí na New Yorker, Tally Weijl či Stradivarius. Babičky a prababičky to měly jinak. Šily u švadlen a návrhářek, ty zámožnější ve slavném salonu Hany Podolské. Ten od 30. srpna připomene výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Chystá ji Eva Uchalová, která se módou v období první republiky dlouhodobě zabývá a napsala o ní řadu publikací.

13.8.2018

Hrou Rusáci? připomene Divadlo Archa výročí okupace z roku 1968

Divadlo Archa uvede k 50. výročí okupace v srpnu 1968 divadelní inscenaci Rusáci?. Představení vznikalo formou dialogu mezi českými a ruskými umělci žijícími v Praze. Tvůrci se ptají, jak se mladí Rusové žijící v Čechách vyrovnávají s českým historickým komplexem, jak vnímají vlastní minulost, kde se cítí doma, jak je vnímají Češi a jak oni vnímají je. O nové inscenaci dnes informovala mluvčí divadla Pavlína Svatoňová. Premiéra je 21. srpna.

12.8.2018

Koná se Den židovských památek, k vidění je přes padesát synagog a hřbitovů

Pětapadesát synagog a židovských hřbitovů po celé republice se v neděli otevře návštěvníkům - a to zdarma. V Česku se podruhé koná Den židovských památek. Zájemci a zájemkyně si tak budou moci prohlédnout i místa, která nebývají běžně přístupná.

10.8.2018

The Watcher. Ten, kdo vidí sebe i ostatní bez signálu, wifi a internetu

Přední český soubor současného tance 420PEOPLE a doma i v zahraničí oceňovaná kapela Please the Trees dosáhly dalšího milníku. Je jím nová inscenace The Watcher, kterou uvedou v Divadle La Fabrika v Praze-Holešovicích. Premiéra je na programu 11. září, reprízy následují 12., 26. a 27. září, 28. a 29. října a 5. listopadu.

8.8.2018

Zvířata jinak než v cirkuse. Artisté, klauni i tanečníci rozdovádí Letní Letnou

O zahájení 15. ročníku Letní Letné se postará velkolepý narozeninový open air v podobě představení De Nova Stella neboli Nová hvězda, které je inspirováno dílem astronoma Tycha de Braheho. Pod vedením amerického režiséra Daniela Gulka, jenž je s festivalem spojený od jeho začátků, v něm ukáže své schopnosti šestatřicet artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí. Představení bude uvedeno dvakrát, a to ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna, vstup je zdarma.

7.8.2018

Léto slovenských hvězd přiveze Milana Lasicu i Emílii Vášáryovou

Manželské i rodinné vztahy, úcta i nevěra, nekriticky milující matky a zoufalí synové. O tom všem vyprávějí hry, jež nabídne na sklonku léta přehlídka slovenských divadel.

6.8.2018

Finále staré hudby: italská vášeň i francouzská lehkost

Evropa galantní. Opera Francouze Andrého Campry, jíž tleskalo publikum před více než třemi sty lety, pozítří zakončí Letní slavnosti staré hudby.

5.8.2018

Rozhlasový Big Band Gustava Broma v Praze vystoupí s Lenkou Dusilovou

Rozhlasový Big Band Gustava Broma dnes vystoupí ve speciálním setu s Lenkou Dusilovou v Letenských sadech pod bývalým Stalinovým pomníkem v Praze. Mezi písněmi Dusilové upravenými pro big band zazní i skladba Brother, v níž se s ní jako host představí britský muzikant žijící v Česku Justin Lavash. 

4.8.2018

Fotografie ukazují homosexuální páry, které chtějí vstoupit do manželství

Na hlavním nádraží si mohou cestující prohlédnout 13 velkoformátových fotografií Roberta Vana, které zachycují gay a lesbické páry toužící po možnosti uzavřít manželství. V pondělí vpodvečer bude mít výstava s názvem Jedna láska, jedno manželství vernisáž, jíž se autor fotografií zúčastní. Putovní výstava do konce prosince projede celou zemi, uvidí ji cestující na nádražích ve všech krajských městech.

4.8.2018

Výstava fotografií ve Staroměstské radnici připomíná srpnovou invazi

/FOTOGALERIE/ Výstava v Křížové chodbě a Rytířském sálu Staroměstské radnice v Praze připomíná přelomové okamžiky československých dějin od srpna 1968 do jara 1969. Snímky od 40 fotografů dokumentují vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968, demonstrace a další bezprostřední reakce obyvatel nebo pohřeb Jana Palacha. Výstava zachycující atmosféru Prahy a dalších velkých měst potrvá do 30. srpna.

4.8.2018

Galerie i Národní knihovna musejí víc chladit vzácné exponáty

Větší náklady na udržení stálého klimatu nutného pro přechovávání vzácných uměleckých děl bude mít po současných teplých dnech Národní galerie v Praze. Uvedla to mluvčí instituce Tereza Ježková. Národní galerie má mezi stovkami tisíc exponátů vzácná historická díla, která musejí mít stálé klima. Přehřívají se i depozitáře Národní knihovny, ta využívá ke chlazení vodu z Vltavy.

3.8.2018

V Mánesu začíná třídenní festival akvarelové tvorby

Mezinárodní festival akvarelové tvorby začne dnes dopoledne v pražské výstavní síni Mánes. Během tří dnů na něm bude vystaveno na 450 děl umělců ze 64 zemí. Součástí festivalu je i doprovodný program, kdy mohou návštěvníci sledovat ukázky tvorby malířů za hudebního doprovodu.

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

Zemřel herec Ilja Racek. Bylo mu 88 let

Ve věku 88 let zemřel herec Ilja Racek. Dlouho hrál v Divadle na Vinohradech, daboval, a ač antikomunista, proslavil se ve filmu rolí Julia Fučíka.

30.7.2018

Sbírka nejlepších hlášek z metropole vyšla knižně a pomůže nedoslýchavým

Na Facebooku funguje skupina, v níž spolu lidé sdílí vtipné či zajímavé útržky rozhovorů z ulic metropole. Sbírka těch nejlepších vyšla knižně, správci skupiny věnují výtěžek nedoslýchavým na nákup kompenzačních pomůcek.

30.7.2018

Srpen nabídne open air festivaly, Die Antwoord i alt-J

 Léto je samozřejmě ve znamení open air festivalů, ale i během srpna si můžete zajít na koncerty zahraničních hvězd.

29.7.2018

Pražský výběr "uslyší" lidé bez sluchu. Titulky pomohou i těm, kdo nezná texty

Titulky s texty písní, které zpřístupní koncert lidem neslyšícím nebo se zbytky sluchu, začala používat kapela Pražský výběr. Zařízení ale pomůže i lidem, kteří texty neznají, ale chtěli by si je s muzikanty zazpívat

28.7.2018

Přijede někdejší člen Yes, klávesista Rick Wakeman

Jeden z nejlepších klávesistů všech dob Rick Wakeman zahraje s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem. Tuto hudební symbiózu někdejšího člena legendární artrockové kapely Yes a symfonického orchestru připravila pořadatelská agentura BRC Promotion na první dva prosincové dny pro posluchače v Olomouci (sál Reduta) a v Praze (Španělský sál Pražského hradu).

27.7.2018

Něco za něco. Divadlo pod Palmovkou zahraje Shakespeara na festivalu v Gdaňsku

Pražské Divadlo pod Palmovkou v srpnu vystoupí v Polsku na festivalu Gdansk Shakespeare Festival, který divadelníci označují za nejslavnější shakespearovský festival v Evropě. Uvedou na něm 2. srpna dvakrát inscenaci Něco za něco (Measure for measure), kterou v Divadle pod Palmovkou režíroval uznávaný polský režisér Jan Klata. 

25.7.2018

Smetanovu Mou vlast mohou lidé v Rudolfinu poslouchat i vidět. Zdarma

Téměř měsíc bude možné navštívit v budově pražského Rudolfina audiovizuální instalaci Má vlast - zblízka a nahlas. Velké projekční plochy a reproduktory umožní netradiční vnímání Smetanovy Vltavy a Janáčkovy Sinfonietty propojené s výjevy české krajiny a díly českého výtvarného umění. Instalace je příspěvkem České filharmonie k oslavám stého výročí založení Československa.

24.7.2018

Ředitelka Markéta Mališová odchází z vedení Centra Franze Kafky

Z vedení Centra Franze Kafky odchází jeho dlouholetá ředitelka Markéta Mališová. Centrum, stejně jako Nakladatelství Franze Kafky, vedla od roku 2002. "Důvody mého odchodu jsou osobní. Chci se opět věnovat tvůrčí činnosti, psaní, filmu a literárnímu odkazu mého otce textaře a básníka Václava Fischera a zpracovat osobní vzpomínky na Arnošta Lustiga," řekla Mališová. Od 1. září ji vystřídá Eva Anderová.

22.7.2018

Pavel Kohout připravuje divadelní verzi svého románu Katyně

Dramatik a spisovatel Pavel Kohout připravuje divadelní verzi svého románu Katyně, jejíž světová premiéra s názvem Lízinka se uskuteční na počátku jara 2019. Uvedl to v rozhovoru pro ČTK. "Premiéru na počest Václava Havla sehraje amatérský soubor v Horních Počernicích, kde ji měla i jeho Žebrácká opera," uvedl Kohout.

AKTUALIZOVÁNO
20.7.2018

Zpěvačka Eva Pilarová měla vážný úraz. Musela ihned na operaci

Trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík Eva Pilarová je v nemocnici. Po vážném úrazu musela být dokonce osmasedmdesátiletá zpěvačka neodkladně ve Střešovicích operována. O jejím úrazu informoval na svém facebooku Pivovar Ústí nad Orlicí – Hylváty, kde měla vystupovat.

18.7.2018

Národní muzeum otevře v letech 2019 a 2020 osm stálých expozic

Národní muzeum (NM) v Praze otevře v letech 2019 a 2020 ve své historické i nové budově osm stálých expozic z přírodovědných i historických oborů. Některým tématům se ve svých expozicích dosud nevěnovalo. Na ploše 12 tisíc metrů čtverečních bude vystaveno přibližně 80 tisíc sbírkových předmětů, některé poprvé. Celkový rozpočet pro přípravu stálých expozic je 483 milionů korun. Informoval o tom ředitel muzea Michal Lukeš.

16.7.2018

Festival Nultý bod přiváží tanečníky a jejich intimní zpovědi

V Divadle v Celetné, ve Veletržním paláci a ve Werichově vile se ode dneška budou konat představení fyzického a tanečního divadla. Zejména zahraniční performery a tanečníky přiváží festival Nultý bod, letos se koná podesáté a potrvá do soboty. V Praze dnes začíná také festival pouličního divadla Za dveřmi. Artisty, loutkoherce, muzikanty či žongléry lidé najdou až do čtvrtka na holešovickém Výstavišti.

15.7.2018

Regionální ochotnická divadla se představí v Praze

Studio DVA poskytne koncem července své jeviště amatérským souborům. Uskuteční se zde nultý ročník Léta ochotnických divadel. Diváci se mohou těšit na divadelní spolky z celé České republiky, které předvedou ty nejlepší inscenace ze svého repertoáru.

15.7.2018

Přestože se rozloučil, vystoupí hvězdný Morricone v Praze ještě dvakrát

V loňském roce se oscarový hudební skladatel Ennio Morricone rozloučil s Prahou. Měl to být jeho poslední koncert v největší hale v zemi. Standing ovations v O2 areně nebraly konce.

14.7.2018

Národní muzeum se ukáže veřejnosti 27. října. Otevře jej nová píseň

Uvedením Sinfonietty současného autora vážné hudby Aleše Březiny bude 27. října slavnostně otevřena Historická budova Národního muzea. Otevřením muzea začne i stěžejní akce letošních oslav vzniku republiky Čechů a Slováků, jíž je výstava s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava.

14.7.2018

Smetanova hudba v okolí Vltavy, projížďka po řece. Skladatelovo muzeum slaví

Hudba Bedřicha Smetany zní po celou sobotu v pražském Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce a v jeho okolí. V rámci akce s názvem Smetana na Vltavě zájemci mohou zhlédnout několik uměleckých souborů, které přednesou Smetanovo dílo v různých úpravách.

12.7.2018

Kupkův obraz, uniformy, zákopová lucerna. Československé legie připomíná výstava

V Praze ve středu odpoledne začala výstava Československé legie za Velké války. U příležitosti 100. výročí založení Československa ji do 4. září ve své budově pořádá Francouzský institut.

12.7.2018

Rotten ze Sex Pistols bude v Praze. Public Image Ltd koncertem oslaví 40. výročí

Na kontě mají deset alb, a i když v letech 1992 až 2009 zmizeli ze scény, slaví Public Image Ltd (PiL) čtyřicet let od svého založení. Po sedmnáct let trvající pauze je totiž John Lydon obnovil a vydal s nimi ještě dvě desky. Ta druhá, zatím poslední s názvem What the World Needs Now, vyšla před třemi lety. V pátek zahrájí PiL v pražském Lucerna Music Baru.

11.7.2018

Jazzová ikona a držitel Grammy. Na Prague Proms zahraje klavírista Corea

Na festivalu Prague Proms ve středu v pražském Obecním domě zahraje americký klavírista Chick Corea. Několikanásobného držitele Grammy proslulého svou spoluprací s Milesem Davisem, Herbie Hancockem nebo Keithem Jarrettem doprovodí Český národní symfonický orchestr (ČNSO). Orchestr povede Steven Mercurio, který je autorem všech aranžmá vytvořených na popud Corey.

10.7.2018

Odourání stresu z dopravy. V Praze zazní jazz i stará hudba ze Středomoří

Letní slavnosti v Praze nejsou jen ty shakespearovské. V úterý v Divadle na Vinohradech koncertem Královny Středomoří zahájí 19. ročník Letních slavností staré hudby francouzská sopranitska Véronique Gensová. Snad aby se mohli lidé v metropoli uklidnit ze stresu po cestě rozkopanými ulicemi, probíhá v hlavním městě také oblíbený BohemiaJazz Fest.

10.7.2018

Tónům Chodovské tvrze dominuje Svěcený. Houslista zahraje i romskou hudbu

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený s dcerou Julií v doprovodu komorního orchestru Virtuosi Pragenses zahájí 15. ročník festivalu hudby Tóny Chodovské tvrze. V pražské Chodovské tvrzi akce nabízející pět koncertů nejen klasické hudby pod širým nebem potrvá do 18. července.

10.7.2018

Festivalové filmové dozvuky. Co nabízí přehlídka Šary Vary a další

Karlovarský festival je mrtvev, ať žije jeho echo. Komu utekly nedostupné filmy, nebo se na festival nedostal, má nyní šanci v kinech v Praze a Brně.

8.7.2018

Divadelní festival Nultý bod přidal doprovodný hudební program

Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod, který se v Praze uskuteční od 16. do 21. července, přidal doprovodný hudební program. Uskuteční se 20. a 21. července ve Werichově vile. Kurátorkou večerů je Mary C. Programu dominují avantgardní umělkyně pohybující se mezi surreálným popem, doom folkem, hloubavou konceptuální elektronickou hudbou a sonickou poezií. Novináře o tom za pořadatele informovala Eliška Míkovcová.

8.7.2018

Ve Strašnickém divadle končí soubor X10

Ve Strašnickém divadle končí soubor X10, který se přesouvá do prostor DUP39 v Praze 1.

7.7.2018

U příležitosti 83. narozenin dalajlámy představili knihu od Thomase Lairda

V pražském Tibet Open House v pátek při příležitosti oslav 83. narozenin 14. dalajlamy představili knihu Murals of Tibet (Tibetské nástěnné malby). Kniha od Thomase Lairda podepsaná dalajlamou je určená pro studenty, milovníky Tibetu i pro praktikující buddhismu, jógy a meditace. Jde o sedmdesát centimetrů širokou fotografickou publikaci vážící přes 20 kilogramů a prezentující nejcennější nástěnné malby tibetské buddhistické kultury.

7.7.2018

Na Prague Proms zazpívá Elling a zahraje Hill

V rámci festivalu Prague Proms se v sobotu v Divadle Hybernia uskuteční koncert jazzového zpěváka Kurta Ellinga a trumpetisty Marquise Hilla. Elling patří mezi významné interprety takzvaného stylu vocalese, při kterém nad improvizovanými instrumentálními sóly zpívá vlastní texty. Je tak pokračovatelem průkopníků tohoto žánru, jakými byli Eddie Jefferson, King Pleasure nebo Jon Hendricks. Elling také vlastními texty doplnil improvizovaná sóla Johna Coltranea, Wayna Shortera, Keithe Jarretta a Pata Methenyho.

5.7.2018

GLOSA: The Rolling Stones budou navždy symbolem svobody a pravého rock'n'rollu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Již dopředu se očekávalo, že středeční open air show legendární čtveřice bude koncertem roku 2018, což se samozřejmě potvrdilo. Na letišti v Letňanech ho podle pořadatelů sledovalo zhruba 50 tisíc fanoušků. 

4.7.2018

Zemřela nakladatelka a spisovatelka Marta Davouze. Tři roky bojovala s rakovinou

Ve věku 73 let dnes ve Francii zemřela po dlouhém boji s těžkou nemocí nakladatelka, publicistka a spisovatelka Marta Davouze. Bývalá manželka někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného a matka moderátora České televize Jakuba Železného ještě v lednu tohoto roku navštívila své příznivce v Praze. ČTK o tom dnes s odkazem na sdělení její rodiny informoval Antonín Zajíček z domovského vydavatelství Davouze Mladá fronta.

3.7.2018

Najponk přiváží na festival Bacha v rytmu jazzu

Světová mezzosopranistka Markéta Cukrová, uznávaný jazzman Najponk, titulární varhanice Irena Chřibková a další umělci se už zanedlouho představí v rámci festivalu Bach for All v Praze. Nejznámější díla Johanna Sebastiana Bacha se už podruhé rozezní pražskými sakrálními stavbami.  

3.7.2018

Zemřela herečka Emma Černá, zahrála si i v oscarovém Koljovi

Ve věku 81 let zemřela v pondělí filmová a divadelní herečka Emma Černá. Diváci si ji mohli pamatovat především z filmu Adelheid od Františka Vláčila, kde ztvárnila hlavní roli. Objevila se i v oscarovém filmu Kolja, Skalpel, prosím či v Samotářích. O jejím úmrtí informoval podle serveru novinky.cz její bratr Miloš Černý. 

3.7.2018

Rolling Stones nikdy poslední turné neohlásí. Teď se valí na Prahu

Rolling Stones jsou na tom fyzicky mnohem lépe než já, smál se hned na úvod aktuální koncertní šňůry ostrovní legendy její tour manager Dale Skjer- seth. Jde o druhou polovinu turné No Filtre, které se zítra zastaví také v Praze.

2.7.2018

Pearl Jam zahráli dlouhý celovečerní set. Přišla i chvíle na Beatles

Málokterý začátek léta bývá v Česku tak nabitý koncerty zvučných kapel a interpretů, jako je tomu letos – Massive Attack, Lana Del Rey, Rolling Stones… Kdo by je snad chtěl během necelých dvou týdnů stihnout všechny, musel by jen za lístky utratit tak zhruba polovinu průměrného platu. Američtí Pearl Jam se ovšem ani v tak silné konkurenci neztrácejí.

2.7.2018

Výstava Tváře Česka je deníkem fotografa Herberta Slavíka

Výstava Tváře Česka, která se koná od 1. do 30. července ve Staroměstské radnici v Praze, nabízí výběr z volné tvorby fotografa Herberta Slavíka. Expozice v Křížové chodbě a Rytířském sále je rozdělena do několika tematických okruhů zachycujících různé osobnosti a historické momenty. Každý z okruhů s názvy Setkávání, Na cestě/Hosté, Události 1989, Stylizované portréty a Hry je uveden autorovým komentářem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT