VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

dnes 10:00

Začíná festival Prague Proms. Zahájí jej slavnostní mše v Obecním domě

Slavnostní mše Messa di Gloria dnes ve Smetanově síni pražského Obecního domu zahájí 14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, který pořádá Český národní symfonický orchestr (CNSO). Jedním z účinkujících bude tenorista Petr Nekoranec, první český frekventant Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře.

včera 19:43

Pražskou divočinu oživí šestý ročník festivalu Landscape

Výtvarná díla, instalace a intervence do veřejného prostoru českých i zahraničních architektů a umělců přináší do Prahy od 21. června šestý ročník festivalu Landscape. Slavnostně jej zahájí v 16 hodin zdarma přístupný koncert Eskalace dobra na Vítkově a potrvá až do září.

včera 18:37

Na dobrý film zdarma? Kinobus vyráží na další turné po metropoli

Již pojedenácté dnes vyrazilo pojízdné kino na svou letní pouť po různých pražských lokalitách. V režii Dopravního podniku hlavního města Prahy Kinobus opět bezplatně nabídne snímky jak z české, tak i zahraniční produkce. Celkem 12 tradičních, ale i zcela nových promítacích míst zažije od 18. června do 6. září 2018 více než 40 promítacích večerů, vždy od pondělí do čtvrtka. 

včera 17:25

Ypsilonka oslaví na podzim 55 let své existence

Studio Ypsilon si bude v příští sezoně připomínat 55 let své existence. Do nové sezony vstoupí s opravenou jevištní technikou, prostředím pro diváky i zázemím. Informovala o tom mluvčí divadla Aneta Filipová. Divadlo zahájí sezonu 17. září ve 12 hodin hudebně-tanečním programem v pasáži Olympic a slavit bude s diváky a hosty celý týden. Divadlo zřizuje město Praha, které na úpravy divadla navýšilo jeho letošní rozpočet o tři miliony korun.

17.6.2018

Kapela Folimanka Blues oslaví jubileum: čtvrtstoletí své existence

Kultovní rocková skupina Folimanka Blues, jejímž kapelníkem a autorem písní je Ladislav Jakl, vznikla v roce 1993. Letos se tak dožívá svých pětadvacátých narozenin. Velká oslava vypukne v Malostranské besedě ve středu 20. června od 19 hodin a nepůjde jen o běžný koncert. Na gratulanty bude čekat nejedno hudební, pivní a další překvapení.

17.6.2018

Festival Porta v Řevnicích bude vzpomínat na Wabiho Daňka

Festival Porta, který se uskuteční od 29. června do 1. července v Lesním divadle v Řevnicích u Prahy, nabídne program na dvou soutěžních scénách. Mimo interpretační soutěž vystoupí Roman Horký, Ivan Hlas, Robert Křesťan a další představitelé české folkové a country scény. Festival bude také vzpomínkou na Wabiho Daňka. Informoval o tom zástupce pořadatelů Porty Jiří Vondráček.

16.6.2018

Jatka 78 uvedou akrobaty z Austrálie a představení pod vodou

Australští akrobaté ze souboru Gravity & Other Myths vystoupí v příštím týdnu v prostoru Jatka 78 v Pražské tržnici. Podívaná plná nebezpečných artistických kousků se jmenuje Backbone (Páteř) a odkazuje k tomu, že spolupráce a vzájemné fungování akrobatů do sebe musí zapadat jako obratle lidské páteře. Představení desítky akrobatů a dvou hudebníků se bude hrát od 18. do 22. června, sdělila médiím za Jatka 78 Zuzana Hošková.

16.6.2018

Zemřela herečka Gabriela Vránová, bylo jí 78 let

Po delší nemoci zemřela herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let. Hrála v řadě televizních inscenací a filmů.

15.6.2018

Jak hrají ženy? Přehlídka něžného pohlaví ve filmu běží na plátně v Lucerně

Jak píší, režírují a hrají ženy? To můžete letmo zjistit na minipřehlídce Girls in Film, která v tyto dny běží v pražské Lucerně. Dnes jsou k vidění dva snímky. Černá komedie Gabriely Pichler Vítejte v Lafors! vypráví o malé švédské komunitě, která nutně potřebuje nový začátek.

14.6.2018

OBRAZEM: Ozzy a Johnny Depp rozbouřili letiště v Letňanech

/FOTOGALERIE/ Britský zpěvák Ozzy Osbourne se vrátil do Prahy. Ve středu večer vystoupil na pražském letišti v Letňanech. Jde o jeden z koncertů jeho posledního turné, které bude trvat až do roku 2020. Jako hosté s ním vystoupili hvězní Hollywood Vampires, které tvoří hvězdy Johnny Depp, Joe Perry a Alice Cooper.

14.6.2018

Naposledy v akci. V létě vyrazí po Česku a Slovensku prezidentský vlak

Koncem června vyjede na jízdu po Česku a Slovensku speciální prezidentský vlak. Souprava bude složena z vozů, které za první republiky i po druhé světové válce sloužily československým prezidentům. Vlak poveze parní lokomotiva, přezdívaná kvůli světle zelenému nátěru Rosnička. Národní technické muzeum (NTM) a České dráhy ve spolupráci se Železnicemi Slovenské republiky se touto unikátní jízdou rozhodly oslavit letošní sté výročí založení Československa, informovalo muzeum na svém webu.

13.6.2018

RECENZE: Karlu Gottovi se z pódia nechtělo, vtipkoval a oblékl i kožich

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Plejáda hostů, počáteční problémy s ozvučením, překvapivý duet s Leošem Marešem i novinka, kterou mu napsal Marek Ztracený. Koncert Karla Gotta po čtyřech letech v O2 areně byl místy velmi dojemný. Navštívilo ho 13 460 diváků.

13.6.2018

Sochy mezi námi. Začíná festival Sculpture Line

Hlavy, rozpohybované figury, trůny, ba i nenažranec. To vše můžeme od středy potkat nejen v ulicích Prahy, ale i dalších měst. Když se budeme dobře dívat.

13.6.2018

Do Ungeltu se vrací letní pohoda díky Betty MacDonaldové

Světovou premiéru původní adaptace románu Betty MacDonaldové Kdokoli může dělat cokoli připravuje Letní scéna Divadla Ungelt na pražských Hradčanech. Divákům se otevře v termínu od 1. července do 31. srpna.

13.6.2018

Vnuk Alfonse Muchy: Pokud Praha postaví pro epopej budovu, ukončím soudní spory

/ROZHOVOR/ Vnuk malíře Alfonse Muchy John je připraven ukončit soudní spor o vlastnictví Slovanské epopeje ve chvíli, kdy bude definitivně rozhodnuté, že se pro ni postaví seriózní budova na seriózním místě. Sdělil to ze svého londýnského domova v rozhovoru pro Pražský deník.

13.6.2018

Od barikád revoluce až po TGM. Jak vypadala Praha 70 let před vznikem státu

Osudové osmičky v českých dějinách ohraničují zásadní data také v historii hlavního města. Výstava Praha 1848–1918 v muzeu hlavního města na Florenci zavede návštěvníky do období, kdy dramatické události proměnily "proviční město" v moderní metropoli. Zajímavá expozice začíná ve středu a potrvá až do 24. února příštího roku. Autoři ji ve spolupráci s muzeem připravili k 100. výročí založení Československa.

11.6.2018

Před Stouny zahraje Pražský výběr. Na koncertu v Letňanech nebudou peníze

Očekávaný obří koncert Rolling Stones v pražských Letňanech dostal v pondělí konkrétní obrysy. Jednou z předkapel, která mnohotisícový dav rozehřeje před hlavními hvězdami večera, bude Pražský výběr. Na megakoncertu 4. července také bude možné platit pouze pomocí speciálních RFID náramků. Ty slouží zároveň jako vstupenky.

10.6.2018

Snad za rok bude svítit slunce. Také Pražskou muzejní noc ovlivnilo počasí

Sobotní rozmary počasí si vyžádaly v hlavním městě nejméně jeden lidský život, poznamenaly dopravu, sportovní i kulturní akce. Kvůli bouřce a silnému dešti dorazilo na jubilejní patnáctou Pražskou muzejní noc nejméně lidí od roku 2005.

8.6.2018

Festival Bach for All opět zavítá do Prahy

Prahou se 17. června opět rozezní skladby Johanna Sebastiana Bacha v rámci festivalu Bach for All. Nejznámější světová díla i méně známé kompozice zahrají přední umělci v podání, které se maximálně přiblíží veřejnosti.

8.6.2018

Připravili olympijský ceremoniál v Londýně. Teď díky nim uslyšíte Vltavu očima

Audiovizuální instalaci Má vlast zblízka a nahlas připravila ke stému výročí založení Československa Česká filharmonie ve spolupráci s londýnskou společností 59 Productions.

8.6.2018

Dobří chlapci. Divadlo na zábradlí uvádí komediální thriller z mafiánského světa

Úspěšná sezona v pražském Divadle Na zábradlí, korunovaná Cenou divadelní kritiky 2017 pro inscenaci Macbeth too much blood, dnes vyvrcholí českou premiérou hry Dobří chlapci.

8.6.2018

Muzejní noc v metropoli nabídne večerní prohlídky, potápění i graffiti

/INFOGRAFIKA/ Největší z „nočních festivalů“ vypukne v metropoli už v sobotu. Během patnácté muzejní noci mohou návštěvníci zdarma či za symbolické vstupné zavítat do 77 objektů.

7.6.2018

Sovětští disidenti: V srpnu 1968 jsme zjistili, že režim se nezmění a je krutý

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 otevřela oči sovětským disidentům a ukázala jim, že nemá smysl vyjednávat s komunistickým režimem. Na diskusi v Knihovně Václava Havla to ve čtvrtek uvedli tři z osmi disidentů, kteří po invazi protestovali na moskevském Rudém náměstí proti zásahu vojsk Varšavské smlouvy. Kritizovali také současný režim v Rusku.

7.6.2018

Prahu roztančí pouliční hudebníci. Protestují proti omezující vyhlášce

/INFOGRAFIKA/ Festival Praha žije hudbou představí na dvě stovky vystoupení zdarma. Snaží se ukázat, že takzvaný busking, tedy pouliční umění, patří do ulic metropolí a má jim co nabídnout.

7.6.2018

Jaromír Nohavica dnes slaví 65 let. Podívejte se, co mu přejí kamarádi

/ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Ať žije Jarek Nohavica! Moravskoslezský region nemá výraznější osobnost. Jeden z nejúspěšnějších českých písničkářů současnosti a velká osobnost kulturní scény nejen u nás, ale také v Polsku nebo Slovensku, se dnes, ve čtvrtek 7. června, dožívá významného jubilea. K početnému zástupu gratulantů k 65. narozeninám se proto připojuje i Deník.

6.6.2018

Skončí vleklé spory? Epopej od Alfonse Muchy najde domov v Lapidáriu

Monumentální Slovanská epopej Alfonse Muchy se dočká vlastní výstavní síně. Vedení Prahy po téměř devadesáti letech od dokončení souboru obrazů odsouhlasilo výstavbu nové galerie. Domovem pro Muchova plátna se má stát přistavěné křídlo Lapidária na holešovickém Výstavišti.

5.6.2018

OBRAZEM: Kašpárkohraní oslavilo desáté narozeniny spolu s Dnem dětí

Už podesáté se konal velký rodinný festival Kašpárkohraní. Narozeninové oslavy spojil s pátečním Dnem dětí, celodenní akce v Oboře Hvězda přilákala v neděli na Petřiny hodně nadšených návštěvníků.

5.6.2018

Novinka shakespearovských slavností: Dobrý konec všechno spraví

Něžně melancholická komedie Dobrý konec všechno spraví plná dobrodružství, lásky a zázraků je novinkou letošních Letních shakespearovských slavností. Ty se tradičně uskuteční na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě, a to od 26. června do 7. září.

AKTUALIZOVÁNO
5.6.2018

Zemřel textilní výtvarník Jan Hladík, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel v Praze v neděli výtvarník Jan Hladík. Dnes o tom informovala jeho manželka Jenny Hladíková. Vedle kresby a malby se věnoval také textilnímu výtvarnictví. Vytvořil patnáctimetrovou kompozici pro Expo Montreal roku 1967, vyráběl tapiserie pro Divadlo za branou. Po komunistickém převratu v roce 1948 byla jeho rodina pronásledována, Hladík těžko hledal zakázky a privátně tvořil grafiky, kresby a keramiku, občas ilustroval knihy.

5.6.2018

Dubčekův příběh "ožije" v pražském kinu Lucerna

Pod prostým názvem Dubček a jen v několika termínech uvede pražská Lucerna film o politikovi spjatém s nadějí i pádem svobody osudného roku 1968. Ve slovenských kinech běží snímek od dubna, čeští diváci jej mohou vidět ve vybraných projekcích od 9. června do srpnových dnů, kdy si připomeneme 50. výročí událostí roku 1968.

4.6.2018

Od Karla IV. až k vyhlášení samostatného státu. Dějiny mapují Historické osmičky

Při procházce centrem Prahy se mohou zahraniční turisté i domácí vzdělat v oblasti dějepisu. Venkovní výstava s názvem Historické osmičky připomenout osudové roky český dějin, které spojuje stejný konec letopočtu. Hlavní událostí je vyhlášení samostatného Československa před 100 lety. Výstava bude k dispozici až do příštího pondělí.

3.6.2018

Pražské jaro uzavřela Slovenská filharmonie s Janáčkem a Suchoněm

Dnešní závěrečný koncert 73. ročníku Pražského jara se nesl v česko-slovenském duchu. Mezinárodní hudební festival zakončila v Obecním domě Slovenská filharmonie, která si pro posluchače připravila dialog dvou klasiků české a slovenské hudby 20. století: Leoše Janáčka a Eugena Suchoně. Silným momentem vystoupení byla úvodní česká hymna, na niž hudebníci navázali hymnou slovenskou.

3.6.2018

RECENZE: Lenny Kravitz servíroval hlavně hity a prošel se i mezi diváky

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Po čtyřech letech se do Prahy vrátil rockový zpěvák Lenny Kravitz. V Česku koncertoval již pošesté a playlist tvořily téměř samé hity a jedna novinka z připravovaného alba.

3.6.2018

Hudební publicisté považují letošní Pražské jaro za vydařené

Hudební publicisté, kteří sledují letošní festival Pražské jaro, oceňují zahajovací koncert v podání České filharmonie pod vedením Tomáše Netopila. Dále se pochvalně zmiňují o vystoupeních Královského orchestru Concertgebouw z Amsterodamu, Budapešťského festivalového orchestru nebo Tonhalle Curych. Odborníci se neshodují v názoru na výkon Varšavské filharmonie, celkově však považují letošní 73. ročník festivalu za vydařený.

2.6.2018

Bejbypank i tančící celebrity. Ideální neděle pro rodiče a děti

/FOTOGALERIE Z MINULÉHO ROČNÍKU/ Už podesáté se koná velký rodinný festival Kašpárkohraní. Společně se Dnem dětí v Oboře Hvězda nabídne už zítra od 11 do 19 hodin ve Hvězdě na Petřinách vystoupení Tomáše Kluse, bejbypankové partičky Kašpárek v rohlíku, kapely Slza a Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu.

2.6.2018

Lenny Kravitz po čtyřech letech v Praze. Chystá nové album a má nový singl

Hity jako Fly Away nebo American Woman zazní na dnešním koncertu Lennyho Kravitze v pražské O2 areně. Vrací se sem po čtyřech letech. Tehdy ve Vysočanech na konci show překvapil exkluzivním hostem virtuózním kytaristou Santanou.

1.6.2018

Svátek tance v Praze začíná. Bude divoký i křehký

Třicetiletý, suverénní a barevný. V žánrech i národech. Takový je Tanec Praha, největší taneční festival u nás, jenž odstartuje v Divadle Ponec inscenace East Shadow. Choreografie Jiřího Kyliána, nedávno vyznamenaného členstvím ve francouzské akademii, nezklame. Vidět ji můžete ještě o víkendu na stejném místě.

1.6.2018

Masarykova obálka, která se nesmí otevřít. Výstava na Hradě ukáže slavné listiny

Jedny z nejznámějších listin české historie, Zlatá bula sicilská a Zlatá bula Karla IV., budou od června k vidění na výstavě Labyrintem dějin českých zemí na Pražském hradě. Prozradila to Marika Vitnerová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Tyto středověké buly potvrzovaly práva a výsady českých králů k římské říši. Výstava se koná při příležitosti letošního výročí vzniku Československa.

1.6.2018

Obdivuje Jacksona, Webbera i Strausse. Houslista André Rieu zahraje v Praze

Repertoár André Rieua tvoří skladby od světových klasiků, muzikálové melodie i moderní pop-rockové skladby. Hudebník proslul především tím, že na jeho koncerty chodí i posluchači, které primárně vážná hudba nezajímá.

31.5.2018

Studenti sbírali hmyz i raky. Bezobratlí živočichové budou v Botanické zahradě

Zlatohlávky, střevlíky, mrchožrouty a další druhy bezobratlých živočichů si zájemci budou moci prohlédnout v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) od 8. června. Výstava se uskuteční už potřetí. Živé exponáty doplní fotografie dalších druhů.

30.5.2018

Česko-německý fond budoucnosti slaví dvacet let. Vystoupí Ruml i Mydy Rabycad

Dvacet let dovršil Česko-německý fond budoucnosti. Jubileum oslaví tuto sobotu akcí Most 20.0 na Mánesově mostě v Praze. Nabídne bohatý celodenní a zdarma přístupný program, který zahrne koncerty, divadelní představení, akce pro děti, diskuse i sportovní utkání.

30.5.2018

Turné Chaozz vyvrcholí ve Foru Karlín novinkou Průvan

Hiphopová parta, která jako první v Česku dostala rap do hudebních hitparád, se po šestnácti letech mlčení vrátila na velká pódia. Nedávno na Youtube vydala nový hit Průvan, který fanoušci uslyší naživo poprvé právě v pražském Foru Karlín 31. května.

30.5.2018

Jezerka představí Saturnina v režii herce Petra Vacka

Komedie bez sprosťáren a surovostí a pro všechny, kteří mají rádi dobré divadlo. Tak charakterizuje Petr Vacek novinku pražského Divadla Na Jezerce Saturnin, v níž se poprvé představuje i jako režisér.

29.5.2018

Kolářovy úšklebky století. Výstava nabízí přes dvě stě děl

/FOTOGALERIE/ Expozici českého básníka, překladatele a autora originálních výtvarných technik najdete v Paláci Kinských, Národní galerie ji otevřela k 50. výročí sovětské okupace Československa v roce 1968. Až do 2. září je k vidění přes 220 děl, mezi nimi soubor 66 koláží ze srpnových událostí i řada méně známých prací.

28.5.2018

Rasová diagnóza: Cikán. Na festivalu Khamoro začíná výstava o romském holokaustu

Předválečné snímky Romů z rodinných alb v protikladu s oficiálními dokumenty o nacistickém pronásledování ukazuje výstava Rasová diagnóza: Cikán, která bude od úterý k vidění v pražské galerii Českých center. Expozici připravilo Dokumentační a kulturní centrum německých Sintů a Romů. Podle jeho předsedy Romani Roseho obyvatelé evropských zemí o romském holokaustu pořád ještě mnoho nevědí. Ocenil minulou českou vládu za vykoupení vepřína v Letech u Písku, kde stával protektorátní koncentrační tábor pro Romy.

27.5.2018

Vyšehraní by dostalo občanku. Oslaví své patnácté narozeniny

Vzpomínkovým koncertem na Wabiho Daňka s názvem Wabi zůstáváš odstartuje v úterý 29. května v 18 hodin 15. ročník Vyšehraní. Bohatý program festivalu divadla a hudby na pražském Vyšehradě potrvá až do 17. června. Letos nese podtitul "Narozeniny".

AKTUALIZOVÁNO
27.5.2018

Na aukci v Praze padaly rekordy. Díla Toyen či Dalího se vydražila za miliony

Obraz české malířky Toyen nazvaný A teď, když přijde čas byl dnes na aukci v Praze vydražen za 19,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Za 9,7 milionu korun změnil majitele také obraz Koupání v Oravě od Josefa Čapka. Celkem se na dnešní aukci prodala díla za téměř 200 milionů, sdělila ČTK mluvčí pořádají Galerie Kodl Terezie Kaslová. Část výtěžku dražby jde na dobročinné účely.

26.5.2018

Na Pražském jaru zahraje s PKF harfistka Jana Boušková

Program Pražského jara v sobotu v Rudolfinu nabídne koncert harfistky Jany Bouškové v doprovodu PKF - Prague Philharmonia s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Součástí festivalu je také odpolední vystoupení v Sále Martinů na HAMU, na kterém se představí kontrabasista Indi Stivín a klavíristka Alice Springs.

25.5.2018

Bývalý ředitel kvůli solárním panelům skončil. Národní divadlo však ušetřilo

Instalace solárních panelů, výměna klasických žárovek za LED svítidla, využití tepla z jevištní hydrauliky a další opatření uspořila Národnímu divadlu za deset let přes 93 miliony korun. Novináře o tom v pátek informovalo vedení divadla a energetické firmy.

25.5.2018

Kostely zvou na víno či na grilování. Můžete zavítat i do kláštera svatého Jiří

/INFOGRAFIKA/ Celkem 165 pražských kostelů, chrámů a modliteben se připojilo k dnešní Noci kostelů. Výjimečně bude otevřen i klášter svatého Jiří, který čeká rekonstrukce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT