"Rozhodně se nejedná o trest nepřiměřeně přísný. Útok byl vedený zezadu, byla to zákeřná prudká rána velkým nožem. Pan obžalovaný z malicherných důvodů zmařil mladý život," uvedl předseda odvolacího senátu Petr Hovorka. Podle starého trestního zákoníku hrozilo pachateli deset až 15 let odnětí svobody. Součástí trestu je vyhoštění z ČR na neurčitou dobu.

Poljanskyj, který v Česku pracoval na stavbách, bodl svého vrstevníka do zad při oslavě pravoslavného svátku svatého Mikuláše 19. prosince 1999. Nyní jedenapadesátiletý obžalovaný u soudu prohlásil, že muže neměl v úmyslu připravit o život - pouze mu chtěl v opilosti oplatit předchozí poškození trička. Státní zástupkyně Radka Michková označila tuto obhajobu za nevěrohodnou, nelogickou až absurdní. "Pokud bodnutí nožem bylo vedeno takovou silou, nelze uvěřit tomu, že mělo jen rozpárat tričko," poznamenala.

Ilustrační foto
Rodinná rozepře skončila fyzickým napadením. Podezřelého policisté zadrželi

Se skupinkou krajanů se Poljanskyj seznámil na ulici den před vraždou. Pozvali ho k sobě domů a popíjeli do dalšího večera, kdy návštěvník zezadu bodl vrstevníka, který seděl v křesle. Zasáhl jeho srdečnici a plíci a muž na místě zemřel. Poljanskyj tvrdil, že konfliktu předcházela situace, kdy se snažil bránit opilou dívku před sexuálním útokem jiných účastníků pitky. Strhla se prý rvačka, po které si všiml, že mu jeden ze soků roztrhl triko.

Obhajoba uváděla, že okolnosti činu byly mimořádné a že její klient byl kvůli vypitému alkoholu nepříčetný. Soudní senát to odmítl. "Jedná se o naprosto standardní incident opilých mužů na oslavě. Nijak se to nevymyká obdobným incidentům, které tu řešíme," uzavřel soudce Hovorka.

Z místa činu Poljanskyj utekl a policie ho od počátku stíhala jako uprchlého. Česko na něj vydalo evropský i mezinárodní zatykač, v mužově nepřítomnosti ho odsoudilo ke 12 letům odnětí svobody. V mezičase se Ukrajinec dostal do českého vězení za vydírání zprostředkovatele, který mu podle něj dlužil peníze za práci.

Soud Na Míčánkách poslal muže do vazby za znásilnění na pražském proseku Proseku.
Podezřelý ze znásilnění na Proseku byl v minulosti trestaný, nyní jde do vazby

Po odpykání trestu se vrátil na Ukrajinu, kde si změnil jméno. Na základě českého zatykače ho sice později zadržely úřady v Litvě, vzápětí jej ale propustily s tím, že skutek je promlčený. Následně muže loni zadrželo Polsko, a to už ho do ČR předalo. V Česku Poljanskyj požádal o zrušení verdiktu a o nový proces. Tvrdil, že o smrti svého soka se dozvěděl až od Poláků. Soudy mu původní trest o rok snížily s přihlédnutím k době, které od spáchání činu uplynula, a k lítosti, kterou muž projevil.