Velmi překvapivý pohled se naskytl návštěvníkům v pražské Karpuchina gallery během uplynulého víkendu. Součástí programu byla v galerii připravena výstava s živým vlkem s názvem Lone Wolf od umělce Briana Daielyho.

Mluvčí galerie Viktorie Bartáková pro Deník uvedla, že se jednalo o třídenní performanci. Ta ale zanedlouho vyvolala velký rozruch. Zvíře totiž bylo uzavřeno v kleci uprostřed galerijního prostoru.

„Jádro výstavy Osamělý vlk spočívá v drsném vizuálním ztvárnění - uvězněný vlk uzavřený v kleci z pletiva o rozměrech 400 x 1000 cm, umístěné uprostřed galerijního prostoru. Klec ze všech stran záměrně obklopuje chodník o šířce 45 cm, který nabízí pozorovatelům úzký prostor pro rozjímání a zkoumání osamělého tvora," lákala galerie ještě před zahájením na performance.

Majitelka galerie Alexandra Karpuchina se vyjádřila pro Deník s tím, že podle ní se zvířaty nebylo zacházeno špatně. „Ta zvířata se chovala dobře. Ten pohled na zvíře v kleci byl umělecký záměr. Zvířata tu byla tři hodiny a vždy se střídala a mohla se procházet. Dostávali i napít a najíst," řekla Karpuchina s tím, že věděla, že se jedná o choulostivou záležitost a proto uzavřela smlouvu s profesionálními dodavateli filmových zvířat.

Státní veterinární správa i policie

I když měla výstava trvat tři večery, v neděli 26. května o ní obdrželi podnět pracovníci Státní veterinární správy i Česká inspekce životního prostředí společně s policisty.

Podívejte se: Kamera zachytila mládě vlka vylézající z doupěte

Video zachycuje mládě vlka, které vylézá z doupěte. | Video: Se souhlasem Václava Hlaváče

Podle mluvčího SVS Petra Vorlíčka se na místo vydali nejprve pracovníci Městské veterinární správy a České inspekce životního prostředí. „Kolegové zkoumali, jak je se zvířaty zacházeno," uvedl Deníku s tím, že majitel zvířat měl oprávnění k chovu dokládat pasy, které však byly vystaveny pro psy. „Skutečně se ale jedno o vlky," upřesnil Vorlíček.

Vlci u nás patří mezi chráněná zvířata a jejich využití pro veřejná vystoupení není možné. Pracovníci státní veterinární správy také odhalili jejich podivné „ustájení", které mělo být v dodávce u galerie. „Budeme podávat podnět Praze 1 na základě zákona na ochranu zvířat proti týrání," uzavřel Vorlíček.

O odebrání celkem tří vlků rozhodla Česká inspekce životního prostředí, které asistovali policisté. „Asistovali jsme u odebrání vlků, s nimiž mělo být neoprávněně nakládáno. Zvířata byla poté odvezena na veterinární kliniku," sdělil Deníku policejní mluvčí Jan Rybanský s tím, že vlci byli odvezeni na Tachovsko.