Kriminalisté dospěli k závěru, že dotyčný vynášel z interních databází neveřejné informace, aby pomáhal vybruslit z trablů těm, jejichž počínání se dostalo do hledáčku finanční správy – nebo i přímo NCOZ. A věděl prý moc dobře, jak si počínat, aby se nechoval jako slon v porcelánu, čímž by na sebe upozornil. Dokázal naopak dodávat velice cenné informace a doporučení, plyne ze slov Jaroslava Ibeheje z NCOZ.

„Pracovník finančního úřadu měl podle našich závěrů dlouhodobě a poměrně sofistikovaným způsobem – a to i díky znalosti policejní práce – v průběhu let 2019 až 2022 aktivně vyhledávat v databázových systémech informace týkající se prověřovaných daňových subjektů.

Tyto informace měl následně na schůzkách za úplatu nabízet osobám ovládajícím prověřované daňové subjekty – a tím měl ovlivňovat daňové, případně exekuční či trestní řízení,“ konstatoval Ibehej. S tím, že k vynášeným informacím dotyčný poskytoval i rady, co dál – jak postupovat „co nejefektivněji“.

Spadla však klec a tým NCOZ nyní podal návrhy na obžaloby. Úředníkovi, který se až příliš čiperně orientoval ve svém oboru (a zaměstnavatel ho již postavil mimo službu), klade za vinu přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze by podle kriminalistů měla v souvislosti s touto kauzou obžalovat také dvojici cizinců: oba z poškození věřitele a jednu z těchto osob navíc i z podplacení. „Jednáním obviněných měla být poškozena Česká republika o téměř dva miliony korun,“ poznamenal Ibehej. S dodatkem, že všichni podezřelí jsou stíháni na svobodě.