Vše začalo, když chtěli policisté provést u řidiče vozidla značky Volkswagen Passat silniční kontrolu, muž ve voze ale šlápl na plyn a začal před policisty ujíždět. Policisté použili výstražné i zvukové zařízení, na to ale řidič nereagoval a běžná kontrola se proměnila v policejní honičku.

„Řidič jel velmi rychle, najel na Jižní spojku po které jel až 180 km/h a průběžně z ní sjížděl a opět na ní najížděl. Během toho ohrožoval zbylé účastníky provozu," řekla Deníku policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Policisté vytvořili na silnici zátaras a hlídky se mu snažili zablokovat cestu, tomu se ale ujíždějící řidič vyhnul a pokračoval v úprku. Během své nebezpečné jízdy způsobil i nehodu, naboural do bílé dodávky a pokusil se také vytlačit policejní vůz se silnice.

Po zhruba čtvrt hodině zběsilá honička skončila na křižovatce ulic Budějovická a Michelská. Řidič se totiž pokusil objet kolonu vozidel, najel ale na obrubník, prorazil si zadní pneumatiku a narazil do lampy veřejného osvětlení. V tu chvíli se ho podařilo policii zadržet.

Policejní honička v Praze. | Video: Deník/Radek Cihla

„Policisté lustrací zjistili, že má muž platný zákaz řízení. Provedli u něj dechovou zkoušku na alkohol, která vyšla s negativním výsledkem, testu na drogy se ale odmítl podrobit," dodala Kropáčová.

Po nehodě si řidič stěžoval na bolest, proto ho záchranná služba s lehkým zraněním a oděrkami převezla do nemocnice k vyšetření.

Policie v souvislosti s případem prosí, aby se ozvali všichni řidiči, kteří byli nebezpečnou jízdou ujíždějícího vozidla ohrožení, či jim byla způsobena nějaká škoda (na vozidle, na majetku). „Dále prosíme řidiče, kteří disponují jakýmkoliv kamerovým záznamem ze svého vozidla, na kterém je jízda tohoto řidiče zachycena, aby se nám taktéž ozvali. Všechny tyto informace jsou velmi důležité při prokazování jeho protiprávního jednání a dalšího trestního stíhání. Informace můžete oznámit prostřednictvím tísňové linky 158 nebo po dohodě na telefoním čísle 603 190 560," dodala Kropáčová.

Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení a maření výkonu úředního rozhodnutí.  V případě odsouzení muži hrozí trest odnětí svobody v délce až osmi let.

„Devětatřicetiletý zadržený muž má za sebou pestrou trestní minulost. Řidič byl již v minulosti odsouzen k několika letům trestu odnětí svobody a před pouhými pár měsíci  propuštěn z výkonu trestu na svobodu," dodala mluvčí.