Tábořiště před Úřadem vlády ČR již včera dopoledne ohradila Technická správa komunikací (TSK). Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská zároveň sdělila, že věří, že se místo podaří brzy vyklidit.

TSK i Praha 1 se o to nyní snaží kvůli opravě zdí Kramářovy vily, které Úřad vlády ČR postupně opravuje od března letošního roku. Pro stavbu bylo zapotřebí vytvořit dostatečný prostor, tím pádem i v místě přístřešku aktivisty Thora.

„‚Protestující‘, který na místě od loňského roku kempuje, dostal ve středu ráno rozhodnutí o záboru s tím, že musí místo vyklidit a opustit,“ uvedla mluvčí Úřadu vlády ČR Lucie Ješátková.

Thor ale svůj přístřešek označuje za petiční stánek, který podle petičního zákona nepotřebuje žádné povolení. Ve středu novinářům řekl, že chce před Úřadem vlády zůstat do demise vlády a prostor nevyklidí. Chystaný stavební zábor na místě jeho přístřešku považuje za protiústavní.

V souvislosti s vydaným stavebním povolením a prováděnou stavbou na místě dnes policisté vyzvali osoby, které se v místě záboru nacházejí, aby z důvodu hrozícího nebezpečí újmy na zdraví opustily prostor.

To se ale nestalo a po neuposlechnutí výzvy policisté zajistili dva muže a předvedli je na oddělení.

„Policisté opakovaně muže vyzvali, aby své petiční právo vykonávali na jiném místě např. druhá strana ulice, čehož nevyužili a odmítli prostor záboru opustit," dodali k situaci policisté na sociální síti X.

Ješátková ve středu odpoledne uvedla, že aktuálně se prostor vyklízí, aby postupně mohla začít sanace zdí.

Situace u petičního stánku před Úřadem vlády 13. června 2024. | Video: Deník/Radek Cihla